Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Achizitie E220 W213

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Achizitie E220 W213

    Salutare,

    Intentionez sa cumpar un MB E220 2018-2019 W213 194Cp, ceva SH pana in 100k km, buget:30-35k si as dori o parere daca se merita.
    Sunt probleme la cutia 9G Tronic ? Alte probleme serioase la acest model?
    Parcurg zilnic 150-200km si nu as vrea sa o tin mai mult in service...
    Multumesc.

  • #2
    Salut.
    Din ce am vazut, fiindca si eu doream sa imi achizitionez una de genul aveau probleme pe partea electronica, cum ar fi afisajele digitale din interior, asa ca am ramas la varianta W212 cu clasicul OM651, varianta biturbo 170 de cai, mi se pare ce a mai buna varianta, e un motor bun dupa pararea mea atat timp cat este ingrijit bine, si am si cutia 9G Tronic, pana in momentul de fata masina are 85000 de mii de km si nu am avut nici o problema, nici eu si nici fostul proprietar, cutia se comporta excelent, singurul lucru a fost ca cei de la reprezentanta mi au lasat baia slaba la cutie, nu era stransa suficient, am stranso si nu mai are absolut nimic, schimba perfect, se comporta perfect, acum vom vedea si pe parcurs, dar nu ma astept la o dezamagire in nici un caz, cat despre succesorul lui OM651 adica OM654 de 2000 cm3 am vazut caci multi pe internet au intampinat probleme la axele cu came, se duceau ceva rulmenti pe la tacheti sa le zic asa ( sper ca asa se numesc) sunt multe videouri pe yt in rest pare un motor bine facut. Vroiam sa iau si eu un W213 in speranta caci este mai tanar, dar sincer tot la W212 am ramas, e din 2015 si pot sa spun ca e masina visurilor mele, pentru mine cei 170 de cai sunt sufcienti, cutia 9G Tronic iarasi, nimic de reprosat pana in prezent, la kilometrii de ii are inafara de consumabile ar trebuii decat sa ii dau in cheie si sa plec.
    Revenind la tine, ce sa zicem, am zis ce stiam sa zic asa din ce m am interesat la momentul actual cand vroiam sa imi achizitionez, si am prezentat defectele sesizate de altii pe care le am vazut si eu la ei, daca am gresit undeva rog un coleg sa ma corecteze. Din ce am vazut la OM651 scrie producator Mercedes Benz la OM654 Daimler, acum probabil este o schimbare de nume habar nu am, sper ca te am ajutat, toate cele bune.

    Comment


    • #3
      Salut.

      La TiriacAuto Rulate gasesti o masina pe placul tau in bugetul mentionat cu siguranta
      Cat despre fiabilitate, inca sunt modele noi care nu prea au ajuns prin service-uri, probabil la varsta si km sub 100.000 o perioada nu vei trece prin service.
      Să știi să lupți când vrei să ai.
      Să nu regreți când pierzi sau dai

      Comment


      • #4
        Multumesc ptr info.
        Ce spuneti de asta ?

        Comment


        • #5
          Pai nu prea ai ce sa ii reprosezi masinii, cu atat ca eu as verificao ori cum la kilometri si sa nu fi avut vreo dauna, in rest ce pot sa zic, ar trebuii sa fie ca si nou, cu atat ca vorbiind strict de mine eu prefer sa le iau de la proprietari care le au avut de la nou, nu de la firme care ascund ori ce defect, ori cum atat timp cat are acei km, nu are defecte sau accidente merita zic eu.

          Comment


          • #6
            Eroare din start: 2019 in anunt, prima inmatriculare 12.02.2018 deja de aici mie imi da de gandit!!

            Uite aici o masina corecta : https://plus-auto.ro/anunt/8627
            Să știi să lupți când vrei să ai.
            Să nu regreți când pierzi sau dai

            Comment


            • #7
              Nu e rea , asta are alti km in anunt fata de cei din bord..

              Comment


              • #8
                Probabil pozele sunt mai vechi si s-a mai facut rulaj la masina, idea e ca poate fi masina unui client care vrea sa o vanda prin PlusAuto dar el tot o foloseste, asa am achizitionat eu C W205 de la ei.
                Să știi să lupți când vrei să ai.
                Să nu regreți când pierzi sau dai

                Comment


                • #9
                  Am inteles.
                  sau asa:



                  Comment


                  • #10
                    Dar daca nu e suparare, gen dc preferati la firme sau asa ceva? Ofera mai multe beneficii cu plata sau mna, asa cred ca de la o persoana fizica sau om nornal de a luat o de noua si o vinde sa isi ia alt ceva cred ca e si mai avantajos la pret, si mai usor de negociat, asa a fost in cazul meu cu E220 al meu. Intreb fiindca chiar vreau sa vad si puntul vostru de vedere

                    Comment


                    • #11
                      Ionut, ptr ca imi trebuie factura, o iau pe firma..merge si de la pf si sa apelez la o firma sa mi o aduca..m am tot uitat pe mobile dar nu am gasit nimic sa ma incante..un maxim 32k (fara tva) am zis sa aloc.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF