Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

w210 2.2 cdi sau passat ?

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • w210 2.2 cdi sau passat ?

    Vreau sa vand actoala masian un c180 w202 automat sa imi iau un w210 2.2 cdi an 2000-2002 automat neaparat sau un passat 1.9 tdi tiptronic ce parere aveti?

  • #2
    Un 210 este peste B5 din toate punctele de vedere (inclusiv impozit).
    Iti garantez ca tinuta de drum si confortul 210-elui sunt peste B5 si chiar B6. La piese nu stiu, n-am avut Passat.
    Daca te orientezi spre Passat, evita tiptronic (detalii gasesti pe forumul vw).
    Eu m-as uita totusi spre benzina (2.0 kompressor sau 1.8T).
    Ia ce-ti place, nu ce spun altii.
    https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

    Comment


    • #3
      Originally posted by cutaresku View Post
      Un 210 este peste B5 din toate punctele de vedere (inclusiv impozit).
      Iti garantez ca tinuta de drum si confortul 210-elui sunt peste B5 si chiar B6. La piese nu stiu, n-am avut Passat.
      Daca te orientezi spre Passat, evita tiptronic (detalii gasesti pe forumul vw).
      Eu m-as uita totusi spre benzina (2.0 kompressor sau 1.8T).
      Ia ce-ti place, nu ce spun altii.
      Ca tinuta de drum, eu zic ca sunt similare, acum depinde si de starea suspensiei. Iar in privinta impozitului, cred ca totusi B5 e mai ieftineala. 1,9TDI e unul din cele mai bune motoare diesel la aceasta clasa de cilindree.

      Comment


      • #4
        Ce fel de passat vrei sa iti iei, daca vrei un Passat B5,5 tiptronic ii alegerea cea mai buna din toate punctele de vedere zic asta deoarece am detinut 3 astfel de masini doar ca erau cu o cutie manuala si 101 CP, dar si VW Bora cutie automata de 131 CP.
        Toate masinile s-au comportat foarte bine si vazand cum se comporta o cutie automata (prima mea experienta) am ramas fidel ei si W212 pe care il am este tot cu o cutie automata.

        De ce Passat si nu W210? Pentru ca la putere sunt la fel, in schimb la VW consumabilele, piesele, intretinerea chear si confortul sunt la fel. Repet asta ii o parere personala.
        PS: Aici vorbesc de Passat B5,5 (2002-2005) cu motorul de 1.9 (NU 2.0 sau 2.5) toate TDI (diesel). VW Passat B6 ii de preferat de evitat deoarece 1.9 probleme la turbo si 2.0 probleme la injectoare, de luat masina Passat-ul care are EURO 5, generatia noua de motoare.
        Cunoasc probleme deoarece inainte sa cumpar W212 stateam in dubii VW Passat B7 4 motion sau W212.

        La multi ani!!
        Last edited by cutaresku; 01-01-2013, 14:10 PM.

        Comment


        • #5
          E clar...W210 !
          Passatul e masina poporului, ca de altfel toate Vw-urile. Au si ele atuurile lor, dar personal, singurul Vw care merita cumparat este Phaeton. Sa nu mai vorbim de costurile de intretinere... Vw la fel ca si Audi, au 'nspee mii de brate cu bucsi, au distributie pe curea (mertzul pe lant), piesele de Vw sunt comparabile la pret cu cele de mertz si inferioare ca si calitate. Am inteles ca cutia automata de la Vw merita evitata si tocmai de aceea cei mai multi posesori de Passat au cutie manuala ( nu ca le place lor asa de mult cutia manuala, ci pentru ca automata se defecteaza).
          Din punct de vedere social, foarte putini au W210, iar cei mai multi au Passat. Deci e sansa dumitale sa devii cineva in turma, cu o masina exclusivista, clasica si comfortabila.

          P.S. Daca te hotarasti sa achizitionezi un W210 sa fie neaparat cu cutie automata.
          Last edited by SirDeadline; 01-01-2013, 17:19 PM.

          Comment


          • #6
            La multi ani in primul rand !
            La ce ar trebui sa fiu atent in special w210 cand il cumpar ?
            Masina trbuie sa fie doar automata ca am o problema la piciorul stang si nu pot conduce decat automat.
            Ce consum are si ce costuri de intretinere? revizie ulei motor cutie si filtre.
            Merg cam 70% in oras.
            w202 care il am e 1.8 automat cu 4 trepte din 96 si consuma multt in rest nu am ce sa-i reprosez foarte fiablia.
            Ca dezavantaje la w210 sunt taxele impozit si asigurare fata de passat
            si desingul mai batranesc.
            Avantaje mai fiabil cred depinde de masina spatios, sigur confortabil.
            multumesc

            Comment


            • #7
              La multi ani! In primul rand este clar ca la Passat impozitul/asigurarea este mai mica. In al doilea rand pot sa spun ca motorul de 1.9 (131cp) este foarte fiabil iar consumul este mic. Daca iti iei 1.8T automat cum iti sugera cineva o sa ai un cosum de 14-15l in oras. Ca si confort/spatiu sunt comparabile, Passat-ul (zic eu) arata mai bine, dar Mercedes ramane Mercedes.

              Comment


              • #8
                In ideea mea singurul "+" pentru Passat e ca are impozitul mai mic ca 2,2 cdi, in rest, incomparabil la toate capitolele ...
                Singurul "-" pentru w 210, e faptul ca multe au probleme cu rugina, dar cu toate astea as ramane pe Mercedes, chiar daca uneori ne mai necajeste ...

                Comment


                • #9
                  Eu as alege passat-ul.Impozit bun(179lei/770lei),consum mic,putere ok.Singurul minus e spatiul interior.NU vei sta intrun passat cum stai in W210.

                  Banii sunt la tine,tu alegi.

                  Bafta!

                  sigpic

                  "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                  Comment


                  • #10
                    Momentan sunt posesor de Passat si vreau sa trec la un E-classe w211 facelift. Fara sa va suparati sau sa credeti ca sunt subiectiv, dar in Passat chiar ai foarte mult loc si zic asta din experienta deoarece circul des cu 5 persoane in masina si nici unul nu mi-a spus o data ca nu are loc sau este incomodat, dimpotriva 2 fete imi spuneau ca ii mai comod la mine in masina decat in patul lor de acasa. Daca ai de la 2 metri in sus si stai in spate probabil ca atingi scaunele din fata, dar altfel ai loc cat vrei.

                    Comment


                    • #11
                      Multumesc pt. raspunsuri dupa ce vand masina o sa ma decid si eu inclin mai mult spre passat mi se pare mai tineresc o sa fie b5.5 din 2002 2003 sa vedem totul depinde de buget

                      Comment


                      • #12
                        Ok,dar sa fie 2003 si gri-metalizat...nu are nimeni

                        Topicul se inchide.

                        sigpic

                        "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF