Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

W212 zgomot dreapta spate din zona rotii/telescop/bucsi

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • W212 zgomot dreapta spate din zona rotii/telescop/bucsi

    Salut,
    Ma lupt de ceva timp sa rezolva o problema la un e class w212 din 2013 cu airmatic.
    Problema pe care o am este un cloncanit pe dreapta spate pe drum drept cu denivelari extrem de mici (se aude ca si cum ai avea o nuca in portbagaj sau o piesa care clampane).
    Am verificat bucsi suspensii la mai multe service-uri fara succes.
    Ce am facut pentru a elimina din posibilele probleme:
    -am legat cu arici toate cablurile pt frana de mana
    -am intarit legaturile cu racordul flexibil si cu dpf
    -am schimbat sabotii
    -am reconditionat telescopul de 2 ori
    -am schimbat flansa
    -am schimbat bieleta
    -am dat jos bieleta si am mers fara-zgomotul este tot acolo
    -am facut test de telescoape
    -am recalibrat airmatic
    Mentionez ca nici una din piese nu era uzata insa le-am inlocuit in speranta ca scap de zgomot...
    Cine mai are sau a avut aceasta problema si are o solutie il rog sa ma ajute cu solutia...
    orice parere este binevenita!
    multumesc

  • #2
    Salut, nu stiu cu ce pot ajuta, sau cat ajuta ceea ce zic, dar vezi sa nu ai ceva gen si in cauciuc, o piatra ceva sa faca asa, sau poate sa fie ceva slab undeva inafara de articulatii si suspensie, ori poate nu o fi de acolo, poate o fi in partea din fata, scuze ca nu pot ajuta cu mai mult, dar daca ai verificat atatea si tot face asa, poate ca nu o fi din acea zona, verifica si celelalte roti, si daca ai gasit problema, o poti posta si aici sa o stim si noi daca va aparea vreodata.

    Comment


    • #3
      Salutare...foarte posibil sa fie bucsile de la puntea spate...deși par a fi ok în momentul în care tragi de ele e foarte posibil sa prezinte joc/uzura în interiorul locasului,al punții! Sper sa ma fi făcut înțeles!
      Se poate face o identificare exacta doar la o demontare a punții!
      Era un coleg pe aici, care a pățit asta la modelul anterior, W211 dar sistemul de bucși e aproape la fel!!
      E doar o idee de lucru!
      Stima.
      Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
      Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
      Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
      SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
      https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

      Comment


      • #4
        Salut, mulțumesc pt sfaturi. Azi am dat bieletele jos sa elimin din discutie bara stabilizatoare, fara rezultat...face lal fel.
        apoi am dat telescoapele jos si le-am inversat intre ele, zgomotul s-a mutat pe partea opusa, ceea ce inseamna ca este ceva din telescop( ce ar putea fi? Flansa este noua, telescopul reconditionat, mai ramane bucsa de jos de la telescop pe care o voi schimba insa nu am mari speranțe ca ea ar fi de vina...l)) voi ce ziceti?

        Comment


        • #5
          Daca ti s-a mutat inseamna ca cel din pozitia in care bate e problema, deci?

          Incearca un telescop nou.
          Să știi să lupți când vrei să ai.
          Să nu regreți când pierzi sau dai

          Comment


          • #6
            Salut, update, era axul din telescop stramb...

            Comment

            Working...
            X
            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF