Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Problema ISM

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema ISM

    Salutari!


    Ma confrunt cu o mica belea la al meu W212 cu 7GTronic .. Mica sau mare..

    Deci, masina a stat o perioada lunga in parcare ( 2 luni ) , dupa ce am inceput sa o folosim iarasi am suspectat niste pocnituri la plecarea de pe loc fata/spate.

    Cand am incercat sa ma interesez despre acele pocnituri , hop surpriza in bord. Ideea este ca face doar cand afara este umezeala ( prima observatie ) , a facut la mine prima si a doua oara cand afara plouase..dupa a mai facut o data la tatal meu tot pe umezeala a doua zi.. si cam atat. Ca rezolvare - am luat contactul , l-am pus la loc , am auzit acea pocnitura cand am pus contactul la loc si dupa a functionat masina ca unsa.

    Mentionez ca se intampla doar pe loc si ca o alta mentiune ( poate fi paranoia ) doar cand masina se opreste dupa ce este trecuta din R in P, din D in R nu mi s-a intamplat iar in mers masina nu are nici-o problema la schimbarea treptelor.

    Am mers la Star ( MULTUMESC DOMNUL TRAIAN!!! MARE OM!!! ) - eroare pe calculatorul ISM al cutiei de viteze ( Stocat - disfunctionalitate , deci nu permanent ) . Ideea e ca prima optiune am programat masina la schimb ulei CVA si verificare ISM la Tiriac Expozitiei, dar abia miercuri dimineata au avut timp . Costul total e undeva la 1250 lei..

    A intampinat cineva problema? Din ce am citit si din ce m-am informat am cunostinte care merg cu mesajul de 2 ani in bord, sau persoane carora li s-a aprins si nu a mai intrat masina deloc in viteza.

    Eu ma gandesc sa selectorul sa nu fie uzat sau sa fi prins ceva mizerie atunci cand axul se misca din R in P.. sau ma gandesc si la o problema electrica dat fiind faptul ca face doar la umezeala ( poate e paranoia ).
    Ideea este ca masina pe star arata la filtrul de particule 390k km.. ceea ce e putin irelevant deoarece in 2016.6.13 a avut revizie efectuata la 247.000K KM. cf. istoricului , iar eu am luat masina pe 10.08.2016 ( ~2luni mai tarziu ) cu 155K KM ( deci dupa calculele mele probabil 255K reali , dar de ce arata masina 390K acum cand in bord are 190K? )

    Multumesc frumos si sarbatori fericite!


    79120946_732334140593157_5310233664250970112_n.jpg




    Să știi să lupți când vrei să ai.
    Să nu regreți când pierzi sau dai

  • #2
    Salut,
    Mie dupa ce mi-a aparut mesajul asta in bord, acolo am ramas cu masina, dar acolo ma refer ca fix in locul ala (in fata unei porti a unui depozit, de se facuse coada de tiruri ), au venit cei cu platforma cu o chestie prin care au pacalit diferentialul sa o poata urca pe platforma. Deci ai riscul asta, sa te trezesti ca ramai cu masina in locul in care esti. Plus ca ISM-ul nu e o chestie atat de scumpa din cate am inteles. Ce ti-au zis la verificare?

    Pentru povestea cu DPF-ul o posibila explicatie ar putea fi ca vechiul proprietar sa-l fi schimbat si sa fi aparut problema la programarea lui(mai este semnalata problema cu mai multi km in dpf si pe alte forumuri, fix cu 200k mai multi).
    Last edited by sfinx; 12-18-2019, 13:51 PM.

    Comment


    • #3
      Salut!

      Astazi am ajuns la Tiriac , am ajuns acolo la 5:30 dimineata sa aiba timp cutia sa se raceasca.. pana au facut toata documentatia si au preluat masina s-a facut 9:00.

      S-a schimbat uleiul la CVA 7GTronic Plus si o verificare minora la ISM.. S-a descoperit mufa de la ISM cu urme de apa.. curatat bine si spray contact...

      Dupa revizie am scapat de socurile de la treptele 1-2-3 , masina schimba foarte bine acum iar eroarea nu a mai aparut de vinerea trecuta.

      Costul total a fost de 1300 lei ( cu o mica atentie pentru mecanic ) .

      ISM-ul pentru 7GTronic Plus costa 3.700 lei plus adaptari pentru ca se codeaza doar cu STAR Original prin serverul Mercedes.

      Sa speram ca a fost doar din mufa! Mai multe detalii si fotografii cu revizia gasiti in topicul meu .
      Să știi să lupți când vrei să ai.
      Să nu regreți când pierzi sau dai

      Comment

      Working...
      X
      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF