Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Probleme functionare/Inlocuire display bord

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Am gasit un sait i uk ,http://www.bba-reman.com care repara ceasurile . Daca au in stoc il cumperi de la iei, daca nu il trimeti si il repara.Nu stiu daca le repara si pe cele in km. Eu am probleme cu luminile si turometru.Am sa sun sa vad ce detali i-mi mai dau.
    Last edited by cutaresku; 05-17-2012, 05:42 AM. Reason: gramatica pilaf

    Comment


    • #32
      Originally posted by maya View Post
      Am gasit un sait i uk ,http://www.bba-reman.com care repara ceasurile . Daca au in stoc il cumperi de la iei, daca nu il trimeti si il repara.Nu stiu daca le repara si pe cele in km. Eu am probleme cu luminile si turometru.Am sa sun sa vad ce detali i-mi mai dau.
      Poi oameni buni, ce tot va turati atata? Daca problema sunt benzile se rezolva dupa spunea si colegul mai sus cu 150 de Ron (daca am citit eu bine), dar marea problema e daca sunt sparte ecranele...La mine, dupa o incercare de reparatie, am vazut ca la 1 ecran sunt dispersate cristalele, deci ecranul e stricat. Am inteles ca nu ii mai pot face nimica, dar intrebarea vine de unde as putea sa cumpar un ecran bun? Panglicile am vazut undeva la 20 de euro pe ebay sau ceva de genu. S-a mai discutat topicul acesta si era acolo publicat de unde se pot cumpara acele panglici si la ce pret. Problema e de unde pot cumpara ecranul defect??Are cineva idee daca se potrivesc ecranele de la alte modele gen w210 fara facelift sau w202, ambele avand aceleasi ecrane pt ceas si temperatura....Multumesc!

      Comment


      • #33
        Salutare, am avut si aceasta problema, se aprindeau partial, am scimbat lampile si merge de minune...
        Last edited by cutaresku; 05-21-2012, 07:29 AM.

        Comment


        • #34
          Am acelasi tip de bord si aceeasi problama -ca si initiatorul acestui topic. Am facut o "progmamare" aici: http://piese-auto.anunturi-auto.4tun...0254.html#poze
          pt a repara display-urile nefunctionale (costa 150 RON). Voi face poze "inainte" si "dupa", le voi uploada aici curand.
          **Acum, daca tot va da ceasurile jos, ma gandesc sa schimb si becurile din interior. Unul este ars insa le voi schimba pe toate. Stie cineva ce tip de becuri si cate cate bucati imi trebuiesc?
          **Doresc sa cumpar partea transparenta care acopera ceasurile de bord. O pot cumpara separat ori trebuie sa cumpar carcasa intreaga? Unde as putea gasi asa ceva?
          Va multumesc anticipat
          http://www.w204.ro

          Comment


          • #35
            Originally posted by Mr.M View Post
            Am acelasi tip de bord si aceeasi problama -ca si initiatorul acestui topic. Am facut o "progmamare" aici: http://piese-auto.anunturi-auto.4tun...0254.html#poze
            pt a repara display-urile nefunctionale (costa 150 RON). Voi face poze "inainte" si "dupa", le voi uploada aici curand.
            **Acum, daca tot va da ceasurile jos, ma gandesc sa schimb si becurile din interior. Unul este ars insa le voi schimba pe toate. Stie cineva ce tip de becuri si cate cate bucati imi trebuiesc?
            **Doresc sa cumpar partea transparenta care acopera ceasurile de bord. O pot cumpara separat ori trebuie sa cumpar carcasa intreaga? Unde as putea gasi asa ceva?
            Va multumesc anticipat

            Ia-uite ce frumos si ieftin:
            2 bucati din astea-
            leduri auto, leduri smd, leduri bord, leduri pozitie, leduri plafoniera, leduri numar, led auto, led bord, led pozitie, led numar, led high power, led panel, banda led, led T10, led sofit, leduri T10, leduri W5W, led W5W, led T5, leduri T5, leduri canbus, led canbus, leduri proiectoare, leduri faruri, becuri cu led, becuri cu leduri, led H7, led H3, led H1, led H4, led H11, led H8, leduri H7, leduri H3, leduri H1, leduri H4, leduri H11, leduri H8, leduri ieftine, led smd

            si cate te tine buzunarul din astea:

            leduri auto, leduri smd, leduri bord, leduri pozitie, leduri plafoniera, leduri numar, led auto, led bord, led pozitie, led numar, led high power, led panel, banda led, led T10, led sofit, leduri T10, leduri W5W, led W5W, led T5, leduri T5, leduri canbus, led canbus, leduri proiectoare, leduri faruri, becuri cu led, becuri cu leduri, led H7, led H3, led H1, led H4, led H11, led H8, leduri H7, leduri H3, leduri H1, leduri H4, leduri H11, leduri H8, leduri ieftine, led smd, led C5W, leduri C5W, leduri BA15S, leduri BAY15D, leduri BA15D, leduri BAU15S, leduri T20, leduri BA9S, led BA15S, led BAY15D, led BA15D, led BAU15S, led T20, led BA9S, leduri fara eroare, led fara eroare

            (pe bord sunt 25 daca nu ma insel dar nu ai nevoie reala decat de 7-8 care sa iti ilumineze acele si ceasurile mici de carburant temperatura etc......in restul locaselor le poti lasa pe cele originale(cu filament) care nu le ai arse..le muti de unde vrei sa pui cu led in locurile unde nu stau aprinse decat cand ai erori(Gen SRS,ABS,Faza lunga etc)acolo neavand rost sa investesti in LED...
            Pentru butoanele rotative de pe consola(ventilator si pozitie flux de aer) merg 2 din astea:

            leduri auto, leduri smd, leduri bord, leduri pozitie, leduri plafoniera, leduri numar, led auto, led bord, led pozitie, led numar, led high power, led panel, banda led, led T10, led sofit, leduri T10, leduri W5W, led W5W, led T5, leduri T5, leduri canbus, led canbus, leduri proiectoare, leduri faruri, becuri cu led, becuri cu leduri, led H7, led H3, led H1, led H4, led H11, led H8, leduri H7, leduri H3, leduri H1, leduri H4, leduri H11, leduri H8, leduri ieftine, led smd, led C5W, leduri C5W, leduri BA15S, leduri BAY15D, leduri BA15D, leduri BAU15S, leduri T20, leduri BA9S, led BA15S, led BAY15D, led BA15D, led BAU15S, led T20, led BA9S, leduri fara eroare, led fara eroare

            Dar eu nu am riscat deoarece dupa cum vezi au un singur LED care e directionat in sus si ai nevoie de ceva asemanator cu primul link cu 5 LED-uri sa trimita fasciculul de lumina in prisma butoanelor sa lumineze circular peste tot...
            Sau ceva similar acestuia dar nu au decat alb si albastru..

            leduri auto, leduri smd, leduri bord, leduri pozitie, leduri plafoniera, leduri numar, led auto, led bord, led pozitie, led numar, led high power, led panel, banda led, led T10, led sofit, leduri T10, leduri W5W, led W5W, led T5, leduri T5, leduri canbus, led canbus, leduri proiectoare, leduri faruri, becuri cu led, becuri cu leduri, led H7, led H3, led H1, led H4, led H11, led H8, leduri H7, leduri H3, leduri H1, leduri H4, leduri H11, leduri H8, leduri ieftine, led smd, led C5W, leduri C5W, leduri BA15S, leduri BAY15D, leduri BA15D, leduri BAU15S, leduri T20, leduri BA9S, led BA15S, led BAY15D, led BA15D, led BAU15S, led T20, led BA9S, leduri fara eroare, led fara eroare



            In ceea ce priveste butoanele de pe consola volan plafon usi etc, acestea se schimba doar de un profesionist si este de munca cel putin 1 zi....O sa caut numarul celui care face asta daca te intereseaza si aceasta operatiune foarte dificila ...Pretul este in jur de 200ron pentru leduri in butoane si 300ron masina completa(si ceasuri,plafoniera,lumina ambientala etc)...


            Bafta!
            ....Imi place genu' de masină cu prezenţă scenică...dramatică...enigmatică...singuratică.... animalică...

            Comment


            • #36
              Am gasit ceasurile dar ale mele sunt in mile, cel pe care le-am gasit sunt in km.Pot sa schimb doar turometru ? Conectarea intre displeyul care arata milele si turometrul se face prin mufa si ceasul la fel. Din butoanele de pe volan pot seta displeyul sa functioneze si in km.Mb classic w211 manual 2002.

              Comment


              • #37
                Am gasit displeyul ,functioneaza toate ,dar cind pun contactul si in mers, unde imi arata km apar doar liniute. Cind scot cheia dupa un minut apare km de la masina cealanta .Cum fac sa dispara liniutele atunci cind pun contactul si merg?Numai pe calgulator?

                Comment


                • #38
                  Salutare! Hai sa m`ai reinviem putin topicul asta ,m`am pus si am demontat eu bordul si am scos si acele...problema e ca acum nu m`ai sunt de nici un fel la fel,zici ca e pom de craciun la mine in masina ...cum as putea rezolva asta?...si app...unde se gasesc display`uri ptr w210?

                  Comment


                  • #39
                    Problema rezolvata...urmariti cu atentie acest clip,undeva explica cum se regleaza acele...

                    Comment


                    • #40
                      Pentru cei care au cunostinte (experienta) si vor sa isi repare singuri ceasurile, am gasit site de unde poti cumpara pamblicile si becurile la preturi foarte bune:

                      Mercedes E class and C class instrument cluster LCD pixel repair set, ribbon cable light bulb, background light lamps are available for DIY repair. Dead and fading LCD pixels can be restored DIY simply replacing the faulty component.


                      Daca un moderador considera ca este reclama se poate sterge. ( eu am vrut doar sa imi ajut colegii )

                      Cum se termina cu frigul ma apuc sa demontez cesurile si sa imi comand palmblicile
                      Last edited by denzzel; 02-01-2014, 08:51 AM.

                      Comment


                      • #41
                        Salut, am si eu aceeasi problema pe CLK w208, displayul cu temperatura si ceasul are niste segmenti dusi din cauza cablului banda care e copt, unde gasesc cabluri dinalea noi ?? stie cineva ? sau cum sa caut ! multumesc !

                        Comment


                        • #42
                          Eu am luat de aici si le-am montat singurel si totul este foarte ok.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF