Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

"Service D" -W 211,2.2CDI,150 CP

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • "Service D" -W 211,2.2CDI,150 CP

    Buna ziua!
    Am aproape 150 000 km si mi-a aparut pe display mesajul Service D in 900 Km.
    Puteti sa imi detaliati si mie ce inseamna?
    Ce trebuie schimbat in afara de filtre si ulei?
    Vreau sa evit reprezentanta si sa merg la un service din zona unde sa schimb ce trebuie conform recomandarilor dvs.
    Stiu ca unii dintre dvs v-ati mai lovit de aceasta problema dar nu ati concluzionat pe forum.
    Va multumesc!

  • #2
    Din pacate nu exista o lista cu operatiunile din Service D, acestea diferind in functie de mai multi parametrii. Nenea in halat albastru de la Mercedes citeste codul de service al masinii si in functie de acesta se stabilesc operatiunile care trebuie efectuate. In manualul de reparatii este prevazut un timp de aprox. 4 ore pentru acest service D, indiferent de combinatia de operatiuni. Singura varianta pentru a efectua singur acest service D la un service independent care nu stie sa citeasca codul de service Assyst este sa intrii tu in meniul FSS (Flexible Service System) al masinii si si sa citesti pe rand operatiunile "cerute" de masina. Daca vrei, am un mic tutorial in format PDF care explica cum poti face acest lucru la W211.

    Toate cele bune !

    Comment


    • #3
      Originally posted by Orvo View Post
      Din pacate nu exista o lista cu operatiunile din Service D, acestea diferind in functie de mai multi parametrii. Nenea in halat albastru de la Mercedes citeste codul de service al masinii si in functie de acesta se stabilesc operatiunile care trebuie efectuate. In manualul de reparatii este prevazut un timp de aprox. 4 ore pentru acest service D, indiferent de combinatia de operatiuni. Singura varianta pentru a efectua singur acest service D la un service independent care nu stie sa citeasca codul de service Assyst este sa intrii tu in meniul FSS (Flexible Service System) al masinii si si sa citesti pe rand operatiunile "cerute" de masina. Daca vrei, am un mic tutorial in format PDF care explica cum poti face acest lucru la W211.

      Toate cele bune !
      Salut

      Am si eu nevoie de acest tutorial. Ma poti ajuta?

      Mersi
      SorinocoMan

      Comment


      • #4
        Cum sa nu, trimiteti PM cu adresele voastre de mail si trimit.

        Comment


        • #5
          Pentru w210 cdi din 2000, ai acest tutorial?
          Mi-l poti trimite si mie?
          Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!

          Comment


          • #6
            tudorache_dg2007@yahoo.com
            Multumesc ORVO!!!!

            Comment


            • #7
              Am incercat sa urmez ghidul lui ORVO dar nu am reusit sa intru in meniul de service.Trebuia sa tin apasat 5 sec. butonul de resetare de pe bord pt a intra in meniul de service.Stie cineva metoda pas cu pas de a intra in acest meniu?
              Multumesc ORVO pentru ghid!

              Comment


              • #8
                Uite-te pe primele pagini ale tutorialului si vei vedea din care faza a display-ului poti intra in meniul de service, pentru ca nu din oricare instanta se poate.
                Sper sa te descurci !

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Orvo View Post
                  Cum sa nu, trimiteti PM cu adresele voastre de mail si trimit.
                  Mersi mult si eu !
                  SorinocoMan

                  Comment


                  • #10
                    tutorial......te rog !

                    MB W211 E200 an 2005
                    Mulțumesc
                    whynotsteff@gmail.com

                    Comment


                    • #11
                      Multumesc

                      Multumesc mult pentru tutorial. Drumuri bune si uscate! Te astept la mare.
                      Diagnoza STAR, INCARCARE FREON, REPARATII. 0769296544

                      Comment


                      • #12
                        Am intrat si eu in meniul de service cu urmatorea procedura gasita pe net

                        Switch ignition on (position one);
                        - Outside temperature display;
                        - Press the trip odometer reset knob three times consecutively (Voltage display appears);
                        - Select the Service menu with the + or – button;
                        - Service indicator displays items (1 – 14);
                        - Press the menu systems button until the outside temperature display appears.

                        Masina mea este un w211 cu facelift din 2006. Imi spunea ca am de facut service C

                        Am gasit ca trebuie facut service 3,4,6,13 si 15 iar la Aditional Work 3,4,6,9,11,12,20,13

                        Interesant ca la aditional se repeta 3,4,6,si 13 iar 15 nu...
                        E destul de confuz... ma gandeam aditional este ce poate fi facut in afara de cele initiale.

                        Ceea ce nu gasesc este ce inseamna acesti indicatori. Lista care am gasit-o eu pe net se termina la 14......

                        Are cineva o lista care sa se potriveasca la mine?

                        Multumesc,


                        By the way nu mi-ar strica nici mie PDF-ul acela poate gasesc ceea ce nu stiu.

                        razvanats@hotmail.com

                        Comment


                        • #13
                          Ce am mai gasit referitor la "service items" pe un forum din USA:


                          1 N/A

                          2 every 52,000 miles or 4 years
                          Replace engine air cleaner insert

                          3 every 25,000 / 2
                          Replace combination filter (passenger compartment)

                          4 N/A

                          5 every 143,000 / 15
                          Replace fuel filter

                          6 N/A

                          7 every 91,000 / 5
                          Replace spark plugs

                          8 every 143,000 / 15
                          Replace coolant

                          9 every 2 years
                          Check body for paint damage
                          Replace brake fluid
                          Check for damage/corrosion - chassis and load-bearing body components

                          10 every 5 years
                          Tilt/sliding roof – clean slide rails & shoes

                          11 every 3 years
                          Panorama sliding roof – clean & lubricate guide mechanism

                          12 every 13,000 / 1
                          Engine oil & filter change

                          13 first 13,000 / 1
                          Check catch/safety catch & hinges on engine hood
                          Check brake system
                          Check Power steering
                          Check windshield washer system (rear window & headlamp if applicable), wiper blades
                          Reset IC service indicator function test
                          Check warning, illumination, interior, trunk lighting
                          Check audible warning system
                          Check wheels/tires, spare
                          Check battery

                          14 every 26,000 / 2

                          Check for leakage – major components
                          Check poly-V-belt
                          Check catch/safety catch & hinges on engine hood
                          Check brake system
                          Check Power steering
                          Check windshield washer system (rear window & headlamp if applicable), wiper blades
                          Reset IC service indicator function test
                          Check warning, illumination, interior, trunk lighting
                          Check audible warning system
                          Check seat belts/buckles
                          Check parking brake function
                          Check wheels/tires, spare
                          Check front axle, ball joints, boots
                          Check battery

                          15–19 N/A

                          20 39,000
                          Automatic transmission oil & filter change
                          Transfer case oil change (4matic)

                          20 over 143,000
                          Check fluid levels / changes are updated:
                          Transmission
                          Rear axle
                          Front axle (if applicable)
                          Transfer case (if applicable)
                          Check air, fuel, ventilations filters are updated:
                          Engine air filter
                          Fuel filter
                          Combination filter
                          Check integrity of engine, mechanical components:
                          Perform compression test (hot & cold)
                          Perform leak down test (hot & cold)
                          Check spark plugs
                          Exhaust system hangers/leaks
                          Check damaged/worn drivetrain parts:
                          Front/rear wheel bearing play
                          Axle joint play
                          Driveshaft flexible discs
                          Tie rod & drag link joints


                          Din pacate in lista asta "items" 4 si 6 pe care cica ii am eu de facut nu sunt disponibili. E corect? Are cineva idee?

                          Comment


                          • #14
                            Salut colega
                            Sunt in aceiasi situatie ca si tine,am un w211 din 2007, imi cere Service C
                            la reprezentanta mi-au spus ca sunt la "distributie"
                            Am inteles ca implica curea, intinzator, pompa de apa si ajunge undeva la 30 mil in reprezentanta ( cu tot cu revizia ulei si filtre obisnuita)
                            Sunt la 95 mii km eu.
                            2007 MB W211-220cdi

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by fulmax View Post
                              Buna ziua!
                              Am aproape 150 000 km si mi-a aparut pe display mesajul Service D in 900 Km.
                              Puteti sa imi detaliati si mie ce inseamna?
                              Ce trebuie schimbat in afara de filtre si ulei?
                              Vreau sa evit reprezentanta si sa merg la un service din zona unde sa schimb ce trebuie conform recomandarilor dvs.
                              Stiu ca unii dintre dvs v-ati mai lovit de aceasta problema dar nu ati concluzionat pe forum.
                              Va multumesc!
                              Salut In manualul masinii, exista tabele de servisuri , in acele tabele este specificat , ce si cum trebuie facut, si ce trebuie schimbat. Spor la treaba , si costuri cit mai mici. O zi buna in continuare.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF