Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

w211 Zgomot suspect - posibil transmisie

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Teoretic varianta sintetica cu norma .7 e lifetime.
    practic schimba l daca nu stii nimic despre asta ca lifetime nu e chiar pe viata.

    Comment


    • #32
      Mulțam fain Sharky.

      Comment


      • #33
        Am trecut pe alte gume, de 18. Sunetul ramane si se ignora in continuare, asadar sigur nu e de la cauciucuri.
        Presupun ca un 10-20k tot mai tine pana face joc mai mare apoi ma apuc sa caut altul.

        Comment


        • #34
          Mare minune, mare, de o vreme nu mai suna orice ii fac.
          A fost mega cald zilele astea am mers tot cu aceleasi gume de 18. Nici urma de sunetul care m-a bantuit toata vara trecuta.
          Sa fi fost din cauciucuri? Tiotusi facea si cu gumele de iarna daca era mai cald.
          Ramane un mister, oricum tot acolo e.
          Last edited by Sharky; 06-24-2019, 09:05 AM.

          Comment


          • #35
            Dupa vreo 100km pe autostrada mergand tot cu 140kmph+ incet a reaparut sunetul, dar cum am scazut viteza de croaziera a disparut dupa o vreme.
            Deci ceva este. Mentionez ca sunt cu gumele de 18, iar cu cele de 16 anul trecut era tare enervant in intervalul audibil..
            Asadar nu era tocmai de la gume, dar un lucru e clar, ceva schimbare este, stau sa faca mai des si mai tare paan sa merite sa ma apuc de ceva schimbari.

            Comment


            • #36
              Tocmai am pus gumele de 16 inapoi doar pe puntea fata. Sunetul de diferential a reaparut in forta.

              ASadar verdictul e clar, gumele de 16 michelin primacy 3.
              PE langa ca au fost o caruta de bani, desi din loturi diferite (uate la diferenta de un an), toate 4 s-au deformat usor, iar garantia a fost respinsa, motivand ca nu prezinta defect suficient de grav ca sa conteze. De parca de dau 500+ lei pe o guma nu ar fi frumos ca sa fie rotunda.
              Sunetul de rulment stricat in toata masina a venit ca bonus. Nu am cuie sau alte jeguri in calea de rulare, jantele sunt perfect drepte, OE mercedes.
              MArfa de tot jafu, probabil pt fraierii ca noi din Europa de est.

              Comment


              • #37
                Ce DOT au anvelopele ?

                Comment


                • #38
                  2015 spre sfarsit si 2017 pe la inceput. Adica unu avea vreo 9 luni si altu avea cateva luni cand au fost cumparate de noi.
                  Faza cu deformatu s-a intamplat dupa cateva luni de folosinta la primele, le-am ecilibrat pe toate 4 si am observat ca nu mai sunt rotunde.
                  La a doua pereche, dupa un am am urmatir exact si acelasi fenomen a aparut. Cum le-am montat au venit drepte.

                  Iar zgomotul asemanator de rulment a aparut vara trecuta. Gumele nu au boalfe si sau bataie laterala, doar una e zgomotoasa si toate bat vertical vreo 2-3mm, nu se simte in masina, dar sigur nu e ce trebe.
                  Evident ca zgomotoasa e aia cu dot2017, care inca are 4.5mm pe ea.
                  Dar cat sa ruleze primavara pana se astupa gropile, mere si asa, ca apoi trec pe 18.
                  Noroc ca nu am umblat la diferential, de ulei nou nu imi pare rau ca am pus.

                  Comment


                  • #39
                    Pt ca nu pot edita, opincile cu care am luat masina erau niste michelin uzate la martor, invechite bine, dar erau perfect rotunde.
                    Daca s-ar fi dat de gol macar la montare, ca ziceam clar ca nu platesc si gata. Dar cum au aparut dupa o vreme de utilizare, si cand garantia e refuzata, tzeapa e completa.

                    Si nu e vorba de gropi si de alte dume, daca era de gropi gumele ar fi avut cate 2-3 cocoase, nu doar una aparuta la timp relativ scurt dupa cumparare.
                    Last edited by Sharky; 09-04-2019, 09:44 AM.

                    Comment


                    • #40
                      Dupa 4 ani , indiferent de uzura , anvelopele cer inlocuire . E o chestie “normala” in ziua de azi , sa cumperi altele ....
                      Conteaza si unde au fost stocate / depozitate , dar trecerea timpului le strica . Ba vibreaza , produc zgomot , probabil materialul / compozitia este facuta sa dureze cat mai putin .

                      Comment


                      • #41
                        Producatorii recomanda 7 8 ani. Si inspectii mai dese in ultimii ani. Probabil boalfe sau alte povesti care omu de rand nu le baga in seama.
                        de aratat arata bine materialu.
                        tinand cont ca vara merg cu 18 astea vor prinde 8 ani )
                        macar perechea mai noua, evident aia fiind sursa zgomotului. Dar nu ma astept ca masina sa tina atat.

                        Ma rog, povesti, is curios daca masina are cum sa cauzeze aceste deformari. Gumele de 18 is inca rotunde.
                        ​​​​​oricum problema se ignora, vroiam sa impartasesc experienta.

                        ​​​​sa nu se apuce vreunu sa desfaca diferentialul din cauza unor gume. Culmea si sunetu venea de pe fata. Asa ca atentie mare!
                        Acu am inversat stanga cu dreapta, se aude mult mai putin, cel putin de pe locul soferului.

                        problem solved.

                        ​​​​​
                        Last edited by Sharky; 09-04-2019, 21:55 PM.

                        Comment


                        • #42
                          Problema asta am avut-o și eu. Tot puntea fata. Anvelope Hankook. Am băgat o frana mai sănătoasă din cauza unui câine și am primit Bonus sunet de rulment care apărea la 40km/h. Căutam jante și le-am găsit cu anvelope pe ele, aduse recent din Germania...surpriza și in Germania se deformează uniform anvelopele . Anvelopele pe fata erau Fulda, arătau bine vizual, dar după montare și mers 2 km, le-am dat jos și le-am inspectat mai bine: partea dinspre interior tocita ciudat. Am dat jos gumele și am luat doar jantele.

                          Comment


                          • #43
                            Pai n-ai vazut ca e tocita cand ai montat-o? S-a tocit in aia 2 km?

                            Ma indoiesc ca gumele se deformeaza la franare mai violenta.
                            Am pus mai multe frane violente de-a lungul timpului, cum se face ca are doar o deformare?
                            Iar cele care au rulat pe spate sigur nu au franat violent ca nu au cum.
                            Nu e vorba de bataie de la uzura neuniforma, ca si cand ar fi fost taraite pe jos. Aia s-ar vedea clar in adancimea profilukui. Pur si simplu guma nu mai e rotunda, una are vreo 2-3mm alta catre 5.

                            Mere si asa. Oricum la ce masina am sigur se strica altceva si poate in final moare de tot si o pot arunca linistit la gunoi, unde ii era locul de fapt de la bun inceput. )

                            Comment


                            • #44
                              La prima vedere când vezi profilul sănătos la o anvelopa nu stai sa analizezi anvelopa peste tot

                              Comment


                              • #45
                                Nici vorba sa fie strambe jantele. Le-am varificat pe fiecare muchie cu comparatorul.
                                Am o guma care bate mai tare, cred ca aia e buba. Oricum e dintre cele cu dot2017.
                                Alea vechi bat si ele, dar 1-2mm max!
                                ASta e, ce sa faci, gume chipurile premium... aderenta, confort, zgomot si consum redus, dar se pare ca pt partea ca sa fie rotunde, n-au mai ajuns banii.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF