Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

W211 doua probleme: una la bricheta si una la SBC

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • W211 doua probleme: una la bricheta si una la SBC

    Problema 1: nu imi da curent tot timpul, uneori da curent uneori nu da curent si nu stiu ce are. Daca are cineva vreo idee

    Problema 2: am schimbat SBC-ul cu tot cu calculatorul de ABS. Masina mea nu avea functia SBC-H dar acum cu noul SBC imi apare in bord cand apas pedala de frana mai tare "SBC-H not available"

  • #2
    La problema 1 iti recomand ca atunci cand nu-ti da curent, sa incerci sa pui o masa separat, de pe motor pe caroserie, de exemplu.
    Posibil ca masina ta sa nu mai ia masa cum trebuie. Undeva pe partea dreapta cum te uiti la masina, sub motor exista un cablu care asigura masa pe caroserie, pt a ajunge in spate la baterie curentul. Poate s-a ciufulit ala si nu mai da masa cum trebuie.
    La problema 2 nu ma pricep, ar putea fi o chestie de codare pe masina pe care s-o rezolvi cu Star-ul. Baietii care stiu Star-ul ar putea sa-ti confirme. Spor!

    Comment


    • #3
      Multumesc mult pentru sfaturi! Voi tine cont de ele.

      Comment


      • #4
        Am uitat sa-ti spun, daca nu stii, cum sa verifici voltajul direct cu meniul ascuns al bordului: pui prima pozitie de contact, pui bordul sa afiseze temperatura exterioara si apesi butonul de reset km din stanga bordului de 3 ori. Ar trebui sa bipaie si sa-ti afiseze voltajul.
        Sau pui voltmetrul pe baterie in spate sa vezi daca ajunge curent in baterie.

        Eu am descoperit, cu ajutorul unui electrician, acest lucru masurand voltajul la borna rosie din fata masinii si cu o masa luata de pe motor. La borna din fata aveam voltajul corespunzator, la baterie si in bord afisa altceva. Spor!

        Comment


        • #5
          PS: acum am vazut titlul! nu prea are treaba cu ce spun eu. Am citit pe fuga si am crezut ca e vorba de curentul in baterie, nu la bricheta.
          La bricheta am patit la alta masina genul asta de problema, de la resturi de tigara si oxidare contacte facea contact intermitent. Trebuia sa invart bricheta in suport sau sa o scot 2-3mm in sus, pentru a o pacali sa faca contact. Incearca sa cureti bine partea de jos din suportul brichetei, cu smirghel, un spray contacte.

          Comment


          • #6
            Da, acelasi lucru il patesc si eu, daca tot frec incarcatorul ala, pana la urma nu mai zice telefonul nimic si incarca continuu, dar daca nu, se aude cum se supara telefonul cred ca de la contacte e si la mine

            Comment

            Working...
            X
            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF