Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Se poate asa ceva???

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Se poate asa ceva???

    Buna ziua tuturor! Am si eu o problema si daca ma ajuta cineva zau ca fac cinste!Am un E220 cdi 2002 ,elegance si am o mica dilema. In mod normal prin cele 2 ferestre de distribuire a aerului din mijlocul bordului cam ce aer ar trebui sa intre? La mine cred ca e o anomalie: Pe fereastra din stinga intra aer rece iar prin cea din dreapta aer cald.Nu mi se pare normal!
    Last edited by need4speed; 10-30-2008, 20:36 PM.

  • #2
    Chiar nu stie nimeni nimic despre asta??Te rog frumos Dok daca ai vreo idee!!!
    Last edited by need4speed; 10-31-2008, 11:00 AM.

    Comment


    • #3
      E cumva dublu-climatronic?

      Comment


      • #4
        Multumesc ca s-a gasit cineva sa ma bage si pe mine in seama.Pe cuvint daca stiu dar dupa toate aparentele nu e dublu climatronic.Si nu e sigur.Cel mai bine stie Dok,dar vad ca nu prea e pe aici.Am vorbit acum cu fiul meu si mi-a confirmat ca nu e.Are aer conditionat!!

        Comment


        • #5
          Depinde de modul in care ai setat temperatura pentru fiecare parte (respectiv stanga-dreapta). Normal ar trebui sa fie pe 2 zone adica dublu climatronic (chair daca este manual) intrucat este varianta elegance. Daca insa ai setata aceeasi temperatura stanga-dreapta si baga aer cald, respectiv rece separat, atunci este o problema.

          Comment


          • #6
            clima bizonica?

            Chiar daca nu are climatronic, ar putea avea doua zone de separare.
            Daca masina este w211, trebuie sa existe doua reglaje, imediat sub grilele centrale de aer, pe care sunt notate cateva temperaturi.
            Daca este w210 reglajele sunt colorate de la rosu la albastru sau se fac de la un panou electronic care se afla deasupra aparatului radio.
            Am pus niste poze.
            Attached Files

            Comment


            • #7
              Multumesc asta stiam, dar de ce daca eu le reglez la fel, prin fereastra stinga imi da aer rece si prin cea din dreapta aer cald? Sau e vreun defect la robineti?, caci probabil are doi robineti, cite unul ptr fiecare parte. Adica unul ptr stinga si unul ptr. dreapta!Si aerul cald nu trebuia sa fie difuzat prin ferestrele laterale?Eu problema o am la ferestrele din centrul bordului.Scuze ca am postat de doua ori dar asta din dorinta de a corecta unele greseli.Rog unul dintre administratori sa stearga cealalta postare.Cu multumiri al d-voastra need4speed!
              Last edited by need4speed; 11-01-2008, 18:30 PM.

              Comment


              • #8
                Citind pe alte meleaguri ce zic altzii,pare ca piesa ce regleaza temperatura la una din partzi bate cimpii...

                Comment


                • #9
                  Exact asta spun si eu, s-a cam zbuciumat la cap!Si mai ales ca-mi da aer cald prin mijloc,Pe una din ferestre!

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by need4speed View Post
                    Si aerul cald nu trebuia sa fie difuzat prin ferestrele laterale?
                    Nu. Aerul cald/rece sau de care o fi el se distribuie prin toate fantele din bord, nu numai prin cele laterale.
                    Last edited by florineasca; 11-02-2008, 18:47 PM.

                    Comment


                    • #11
                      Pentru comanda de aer de dreapta corespunde fereastra dreapta mijloc ,dreapta margine scaun dreapta, iar pentru comanda der stanga corespunde fereastra stanga mijloc,margine si scaun. Daca baga aer cald doar pe fereastra dreapta mijloc, iar pe mijloc margine si sub scaun dreapta rece ai o problema. Ori piesa, ori ti s-a blocat switch-ul de aer de la fereastra respectiva...
                      Mercedes-Benz C180 Classic - 90KW

                      Comment


                      • #12
                        Am gasit o rezolvare temporara asta pina la primavara!! Am scos "ciupercutele" de la robinet si acum am aer cald prin toate ferestrele,dar beleaua mare e ca la una dintre ele am tija rupta.Din cite am inteles robinetul e destul de scump.Poate sa ma ajute cineva cu un sh sau cu unul mai ieftin?

                        Comment


                        • #13
                          Eu am un e220 din 2000 ... am cautat prin dezmembrari sa cumpar unu ieftin dar nici o sansa.. eu te sfatuiesc sa iti cumperi unu nou eu am dat pe el 933 lei nu ii foarte scump si cred ca o sa ai liniste cativa ani....din dezmembrari poti sa cumperi unu la fel de rau ca si al tau .... oricum daca poti fati rost de o ciuercuta si daca functioneaza este k .... dar nu stiu de ce toata lumea il numeste robinet ... m-am dus la magazin si i-am zis robinet.. a ras de mine ... robinetu ala mai exact se numeste valve electromagnetice .....sper sa nu ma insel

                          Comment


                          • #14
                            Multumesc f. mult tuturor celor care mi-au raspuns caci m-au ajutat fiecare in felul lui.Intre timp am rezolvat prin cumpararea unui robinet sh cu 300 lei si culmea merge f bine.Tuturor un sincer multumesc!Multumesc si moderatorilor ca m-au suportat aici. Se poate inchide.

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF