Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Diferenta lumina Xenon E Coupe 2011

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Regula de aur la XENON ! Daca se arde un bec, si stii ca are ~5000 ore de functionare, cumpara 2, schimba-le si celalalt bun tine-l de rezerva!
    Mail : emi@koket.org
    Tel : 0757 233 231
    Reparatii electrice auto Iasi
    Electrical Center Iasi

    Comment


    • #17
      Originally posted by Heavy D. View Post
      Buna seara !


      O fi avut bi-xenon masina, da' poate s-a ars vreun bec, si omul a pus ce a avut la indemana el sau prietenii lui, adica vreo chestie de-aia care lumineaza albastru-violet. Si acum, ca sa ai lumini bune, poate tre' sa le schimbi ambele becuri, daca situatia nu se corecteaza cu becul comandat...


      Dragos
      Sper sa nu fiu nevoit sa schimb ambele becuri. Farul nou a venit cu tot cu bec.
      Acum astept sa vad daca o sa mai fie vreo diferenta dupa ce vine becul comandat.
      Regulament general Club Mercedes.

      Comment


      • #18
        Cel mai simplu e sa intorci becurile intre ele, daca se muta problema atunci e becul daca nu balastul!
        Toate literele lipsa le-am mâncat de foame. Toate greselile le-am facut cu rea intentie!

        Comment


        • #19
          Se pare ca becul care a venit odata cu farul nou era "buba".
          Azi mi-a venit noul bec, comandat dupa seria masinii si l-am schimbat pe cel nou, venit odata cu farul. Este o mica diferenta de nuanta dar nu asa mare ca inainte (are o lumina alba puternic, nu galbuie ca la becul venit odata cu farul).

          Nu prea inteleg de ce, cand au comandat farul a venit becul ala (cu tenta alb galbui) iar acum, cand am comandat dupa seria masinii a venit cel bun... .

          In fine, sunt multumit ca s-a rezolvat problema.
          Regulament general Club Mercedes.

          Comment


          • #20
            Poate cineva a vrut un bec si l-a schimbat pana sa vezi tu masina...

            Comment


            • #21
              Originally posted by b97dmt View Post
              Poate cineva a vrut un bec si l-a schimbat pana sa vezi tu masina...
              La asta nu m-am gandit... dar este posibil si asa ceva ).

              Am apucat sa semnez actele pentru plata de la asigurari, ca altfel nu mi se parea corect sa-l platesc eu.

              Asta este... Sunt multumit ca a iesit masina bine.
              Regulament general Club Mercedes.

              Comment


              • #22
                Ne poti spune modelul becului si pretul la reprezentanta ?
                Doar daca nu e cu suparare..

                Comment


                • #23
                  Originally posted by aditza1234 View Post
                  Ne poti spune modelul becului si pretul la reprezentanta ?
                  Doar daca nu e cu suparare..
                  Nu este nici o suparare.
                  Becul a fost vreo 830 lei. Nu stiu exact pentru ca am factura in masina iar masina este bine sub zapada ).
                  Cand o s-o dezapezesc pun si modelul cu pretul exact.
                  Regulament general Club Mercedes.

                  Comment


                  • #24
                    830 ron un Bec D2s/r, numai in Romania poate fi asa, in USA sunt 200dolari setul, la noi 200 si , bucata.E bine ca s-a rezolvat problema cu diferenta de culori.
                    Mail : emi@koket.org
                    Tel : 0757 233 231
                    Reparatii electrice auto Iasi
                    Electrical Center Iasi

                    Comment


                    • #25
                      Pai atat costa si la Vw , la Peugeot....asa ca de ce sa ne miram.

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by thekoket View Post
                        830 ron un Bec D2s/r, numai in Romania poate fi asa, in USA sunt 200dolari setul, la noi 200 si , bucata.E bine ca s-a rezolvat problema cu diferenta de culori.
                        Si in Germania le-am gasit aproape la jumatate de pret dar plecam abia luna viitoare. Cam tot ce am schimbat la reprezentanta in Romania a fost la pret aproape dublu fata de Germania.

                        Diferenta de culori nu s-a rezolvat, doar ca nu mai este asa mare.
                        Deocamdata o sa le las asa si prin vara cand ma intorc din Germania o sa iau de acolo 2 becuri noi si pe astea le pastrez de rezerva.
                        Regulament general Club Mercedes.

                        Comment


                        • #27
                          Asta-i recomandarea mea, 2 becuri noi, astea le tii de backup. Nu are rost sa te complici, la ce vechime are masina, nu are rost sa-ti bati capul cu alte probleme , ele fiind 100% generate doar de uzura becurilor ( din cauza sistemului de lumini de zi daca sunt activate, daca nu doar de numarul de ore de functionare)
                          Mail : emi@koket.org
                          Tel : 0757 233 231
                          Reparatii electrice auto Iasi
                          Electrical Center Iasi

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by b97dmt View Post
                            Pai atat costa si la Vw , la Peugeot....asa ca de ce sa ne miram.
                            Nu-i de mirare, orice piesa cumparata din orice reprezentanta e mai scumpa. In cazul dat becul a fost putin peste dublu.

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by thekoket View Post
                              Asta-i recomandarea mea, 2 becuri noi, astea le tii de backup. Nu are rost sa te complici, la ce vechime are masina, nu are rost sa-ti bati capul cu alte probleme , ele fiind 100% generate doar de uzura becurilor ( din cauza sistemului de lumini de zi daca sunt activate, daca nu doar de numarul de ore de functionare)
                              Da. Acum mai imi trebuie doar 1 bec, ca unu il am deja nou iar masina o s-o folosesc foarte putin pana se topeste zapada. Deocamdata o sa merg cu cealalta ca este mai inalta.
                              Pe zi merg doar ledurile dar nu se vede diferenta intre al nou si cel vechi.
                              Regulament general Club Mercedes.

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by aditza1234 View Post
                                Ne poti spune modelul becului si pretul la reprezentanta ?
                                Doar daca nu e cu suparare..
                                Am gasit factura la becul nou dar nu scrie modelul.
                                Scrie doar Bec Xenon - N000000007622 iar pretul exact 833,54 Lei
                                Becul care a venit cu farul nou este: Osram D1S 35W.
                                Regulament general Club Mercedes.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF