Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Mercedes W210.Diverse probleme si nelamuriri!!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Da,de la injectoare poate sa tremure masina,adica sa oscileze relantiu.Fugi cu ea la test Star si vezi ce boala are.

    Comment


    • #17
      Rola alternator!
      Toate literele lipsa le-am mâncat de foame. Toate greselile le-am facut cu rea intentie!

      Comment


      • #18
        Originally posted by ionutog View Post
        @cutaresku,tu ai acest montaj pus.
        Vreau sa te intreb,daca vrei sa repui EGR in funtiune,trebui eliminat montajul sau este de ajuns sa bagi mufa in electrovalva?
        Mufezi valva ergo EGR merge (chiar si cu dioda montata).
        Ca sa verifici daca smecheria isi face treaba este de-ajuns sa scoti furtunasul de vacuum dintre valva si EGR (il poti bloca cu un surubel). Daca masina nu intra in LIMP, smecheria e montata corect.
        https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

        Comment


        • #19
          Multumesc pentru raspuns @cutaresku.
          Am montat smecheria,facut proba pe loc,in mers nu am cum sa scot masina la drum,nu au dezapazit drumul.
          Se pare ca se tureaza normal,sa vad si in mers.
          Este super daca EGR functioneaza normal la remufare,la inspectie poate folosi.

          Comment


          • #20
            N-are treaba EGR-ul cu ITP-ul. Absolut deloc.
            https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

            Comment


            • #21
              Din auzite stiam ca nu-ti mai iese norma de poluare cit este normal,fara EGR.
              Acum.......

              Comment


              • #22
                Originally posted by perie View Post
                va rog ajutatima si pe mine, am un e200 cdi din 2000 si tremura toata masina la relantiu...de la cine am cumparato spunea ca trebuie schimbat un injetor unul a fost deja cineva zicea ca de la injetor nu poate tremura asa,...toata masina se misca doar la relantiu....a mai patit cineva asa ceva/? astept raspuns va rog.
                cristian

                Citeste regulile de postare! Cauta topic similar, nu posta aiurea!
                Mergi la un mecanic sa se uite la tampoanele de la motor.

                Comment


                • #23
                  Dupa cum stiti bine,probleme cu display pt ceas si temperatura,are toti.
                  Am tot cautat pe net ceasuri complete,nu merita reparatia lor.
                  Am gasit ceasuri in stare perfecta dar sunt de la un E pe benzina.
                  Stie cineva daca potriveste de la benzina la diesel ceasurile?
                  Propietarul spune ca sunt in stare perfecta de functionare,doar cu o mica problema la ele,da eroare la placutele de frana uzate pe display.
                  Ce am vazut in poza,sunt identice,inclusiv la turometru.,eu ce stiam ca turometrul difera la benzina fata de diesel.
                  Astept pareri,sa stiu daca le cumpar sau nu.

                  Comment


                  • #24
                    Chiar nu se indura nimeni sa dea o parere,o poza cu ceasurile lor,care au benzinar!!
                    Sa stiu daca le cumpar.

                    Comment


                    • #25
                      Nu se potrivesc ceasuriloe de la diesel la benzinar, cel putin la modelele pana in anul 1999 nu sunt identice.
                      Difera din punct de vedere electronic, desi poate sa arate exact la fel.
                      Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
                      Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

                      Comment


                      • #26
                        Este vorba de 2001.

                        Comment


                        • #27
                          Eu am schimbat ceasurile de la o masina care nu avea telefon, navigatie. Merge dar nu imi afiseaza in meniu -telefonul, - navigatia.

                          Comment


                          • #28
                            Fara nici un raspuns sigur in legatura cu ceasurile,am luat decizia sa le cumpar,cu riscul a nu se potrivi.
                            Ceasurile arata impecabil,erau neumblate in ele,sigilate.
                            Le-am montat pe masina si surpriza,acelasi defect ca si ale mele,afisa ceasul si termometrul cu multi pixeli lipsa.
                            Am zis........asta este acum,le desfac sa vad cum arata la pamblica.
                            Arata foarte bine la pamblici,se vedea ca sunt lipite perfect,dar nu functiona bine.
                            Am bagat masina de calcat in priza si reglata la o temperatura incat sa nu topeasca pamblicile,le-am incalzit bine la lipituri.
                            Nu mi-a reusit din prima incercare,de 4 ori le-am montat si remontat si de fiecare data imi aparea din pixeli la locul lor.
                            Intr-un final am incins mult mai bine lipiturile si le-am montat si surpriza,termometrul intreg ,toti pixelii la locul lor si la ceas aproape la fel,doar maxim 5 pixeli care se vad mai in ceata asa,dar este ok acum.
                            Ma bucur ca am facut alegerea asta,de am mers pe risc,am bordul intreg acum si functional.
                            Acum am si ceva km in plus,fata de ceasurile mele,nu ca nu ar avea masina multi mai multi dar este in regula,nu-s decat vreo 260 de mii si eu aveam 189 mii

                            Comment


                            • #29
                              Cine ma lumineaza si pe mine?
                              Am schimbat ceasurile,totul ok.
                              Cum setez ora la ele?
                              In meniu imi apare ceva de NAV 1 si nu stiu ce face acest NAV?

                              Comment


                              • #30
                                Mi-am pus Radio Cd original MB,este Audio 10.
                                Imi merg toate comenzile de pe volan...
                                Acum am vazut ca mi-a disparut meniul cu NAVI din bord si la tel,imi apare mare acum NO PHONE.
                                Ce modalitati sunt pentru a instala un telefon in masina?
                                Poate ma lumineaza si pe mine cineva.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF