Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Mesaj pentru service

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mesaj pentru service

    Va salut,
    Mi-a aparut in bord mesajul "Service C+" Ce presupune acest tip de service? Care sunt operatiile care se fac?
    Mentionez ca am E270CDI 2004 si aprox. 110.000km.
    Multumesc.

    Inca ceva. Am verificat azi nivelul uleiului si am doua valori. Prin metoda masurarii, scrie ca are 6,4 litri (adica cu 100ml sub max) iar prin metoda normala spune ca e ok dar pentru a fi la maxim ar trebui sa adaug 1 litru.
    Capacitatea maxima din carte este 6,5litri si am cu uleiul cam 12.000km.
    Care e adevarul?

  • #2
    Chiar nimeni nu stie ce presupune SERVICE C+ ?

    Comment


    • #3
      Plus-ul inseamna ca vei avea nevoie de placute de frana, revizia se face normal cu filtre, ulei...
      Daca nu ai joja de ulei la motor, stai linistit pana te va anunta ca trebuie sa adaugi ulei, asta in cazul in care nu ajungi la revizie. Nu te poti lua dupa BC deoarece difera cantitatea de ulei in functie de pozitia masinii, temperatura motorului, timpul de cand a fost oprit motorul...
      Litera de dupa Service reprezinta timpul necesar pentru efectuarea service-ului si difera in functie de km, vechimea masinii, operatiunile efectuate in trecut si ce mai e de facut, cum ar fi verificat nivel de ulei servo, inlocuit antigel, uns mecanismul la trapa, schimbat ulei diferential, ulei cutie de viteze automata s.a.m.d...

      Ce am gasit eu pe internet despre codurile din Assyst sunt urmatoarele:

      Position 1:
      • Brake pads for lining thickness, condition of the brake discs.
      Position 2 (every 30,000 km / 2 years):
      • Hitch for wear and function
      • Renewable fuel filter (only for operation with vegetable oil methyl ester)
      Position 3 (every 60,000 km / 2 years):
      • V-ribbed belts for wear Check the visible range
      • Replace ribbed belt compressor (motor 113990)
      • Replace air filter element (engine 113990)
      • Air filter element 180 ° about the longitudinal axis, only once at the first Service 3
      Position 4 (every 60,000 km / 2 years):
      • Combifilter renew (with code 580 automatic climate from FIN-end no. A635992)
      Position 5 (every 60,000 km / 2 years):
      • Replace dust filter (with AAAI)
      • Replace activated carbon filter (with AAAI)
      Position 6 (every 2 years):
      • Body check on paint damage (by KD Consultants)
      • Check chassis and supporting body parts for damage and corrosion (by KD-advisor).
      • Replace brake fluid, check preload pressure accumulator.
      Position 7 (every 5 years):
      • Sliding-lifting roof: Clean and lubricate guide mechanism
      Position 8 (all 3 years):
      • Panoramic sunroof: Clean and lubricate guide mechanism
      Position 9 (All 80,000 km / 4 years):
      • Replace air filter element (Engine 112, 113.967/969, 271, 272, 273, 628, 629, 642)
      • Replace fuel filter (Engine 628, 629, 642, 646, 647, 648)
      • Replace spark plugs (Engine 271)
      Position 10 (Every 100,000 km / 4 years):
      • Replace spark plugs (Engine 112, 113, 156,983, 272, 273)
      Item 11 (All 120.000 km / 4 years):
      • Replace air filter element (Engine 646, 647, 648)
      Position 12 (All 250,000 km/15 years):
      • Replace fuel filter (Engine 112, 113, 156, 271, 272, 273)
      • Coolant renew note coolant composition.
      Position 13 (for each service):
      • Engine oil and filter change
      Position 14:
      • Engine room: check fluid level and correct
      o Brake
      o Power steering
      o Washer
      o Closing the hood and check for ease of securing hooks. Parts which are worn with even the smallest defects
      • Vehicle interior: functional testing
      o Horn, flasher, warning lights, symbol lighting and indoor lighting
      o Audible warning device
      o Windscreen wipers, windscreen washer, headlight washer system
      o Service display in the instrument cluster reset
      • Wheels, Brakes
      o Tire air pressure set correctly
      • Trunk
      o Trunk light check
      Item 15:
      • Engine compartment
      o Visual check for leaks in the aggregates, damaged components, Leitunsverlegung and chafing. When fluid loss cause and remedy to separate order
      o Check coolant level and correct: brakes, power steering, windshield washer
      o Closing the hood and check for ease of securing hooks. Parts which are worn with even the smallest defects
      • Vehicle interior: functional testing
      o Horn, flasher, warning lights, symbol lighting and indoor lighting
      o Audible warning device
      o Windscreen wipers, windscreen washer, headlight washer system
      o Belts and buckles check for external damage and function
      o Service display in the instrument cluster reset
      o Brake test on dynamometer or test drive. Check parking brake and to rule at slowing (for vehicles with 4MATIC, ASR, ETS, ESP, SBC Follow instructions in the maintenance book!)
      • Wheels, Brakes
      o Wheels for damage and cracking, tread depth gauge
      o Bremsklätze check pad thickness
      o Tire air pressure set correctly
      • Vehicle underbody
      o Inspect for leaks
      o Vorderachsgelenke Check clearance, rubber boots Check
      o Check the condition of the articular disc
      o Track UDN Check steering rod joints to match, rubber boots Check
      • Vehicle front, Fahrzeugkechseite
      o Check headlight adjustment of the headlights (not with xenon headlights)
      o Check headlight adjustment, correct (if xenon headlights provide right to separate order)
      • Trunk
      o TIREFIT tire sealant - check expiration date (to renew a separate order)
      o Tire pressure of the spare set correctly
      o Trunk light check
      Position 16:
      • Diesel particulate filter check
      Item 20 (Unique to 60,000 km):
      • Transfer Case - Oil Change (vehicles with 4MATIC)
      • Automatic transmission - oil and filter change (Transmission 722.6, 722.9 transmission)
      Last edited by Dj Sky; 10-01-2012, 21:52 PM.

      Comment


      • #4
        Service B plus schimb de filtru combustibil.
        Included in a C service is the following:
        - Oil and filter change, check all other fluid levels and correct if required.
        - Brake and Suspension inspection (and grease if required)
        - Engine and drive train inspection
        - Replace both fuel filters, check air filter.
        - Function check including lights, horn, wiper etc.
        - Test drive and written report.

        LE: "+"-ul inseamna verificarea si nu schimbarea placutelor de frana si a discurilor, conform cunostintelor mele. .

        Vezi si attach.
        Attached Files
        Last edited by cutaresku; 10-01-2012, 21:59 PM.
        https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

        Comment


        • #5
          E o masina scumpa si daca ti-o permiti intradevar mergi la service competent la asa masina nu se schimba uleiul in gradina sau in fata blocului.....
          diagnoza reparatii mb dezmembrari auto

          Comment


          • #6
            Intr-adevar in pdf-ul atasat de Cutaresku, Plus-ul reprezinta verificarea placutelor de frana si nu denota faptul ca necesita inlocuirea lor.
            @ Alexcristian200 nu am inteles de nicaieri ca, colegul Ambra0 va face aceste lucrari in gradina sau in fata blocului...
            Stiu doua service-uri bune si nu foarte scumpe in Brasov unde se lucreaza bine la Mercedes asa ca nu e neaparat nevoie de reprezentanta pentru orice lucrare, cu toate ca de multe ori merita sa comparam preturile de manopera si cu reprezentanta mai ales daca se folosesc piese de origine deoarece a fost cand ieseam la maxim pretul de service oarecare la reprezentanta + ca ai o garantie pe lucrare la o companie unde poti face scandal in caz de nevoie. Eu deocamdata nu am avut probleme si de multe ori mi-a convenit pretul manoperei la reprezentanta.
            De evitat la reprezentanta diagnoza cu star, la aia chiar nu inteleg de ce costa atat, sunt cam scumpi la partea de electricitate.
            Pentru schimbat arcurile pe spate, m-au luat manopera 230 de lei cu tot cu o verificare si reglaj la faruri si am garantie 2 ani la arcurile originale, nu cred ca gaseam mult mai ieftin la alte service-uri...
            Schimbul de discuri si placute pe fata, costa 220 ron si accepta si piese aduse de client, doar pentru placute e undeva la 70-80 ron.

            Comment


            • #7
              Multumesc pentru raspunsurile voastre. Am cerut o oferta de pret si operatiile care trebuie executate. Cu titlu orientativ, (mi-au spus ca trebuie sa vada codurile din calculator) mi-au trimis o proforma:
              Manopere:
              1. Assyst plus,GROßER WARTUNGSUMFANG DURCHFÜREN 189 lei
              2. ASSYST PLUS/inlocuire filtru praf clima
              3. ASSYST PLUS/inlocuire filtru aer motor
              4. ASSYST PLUS/inlocuire filtru combustibil
              5. Inlocuit lichid de frana - AUTO CU SBC
              6. Verificat frane stand
              7. ASSYST PLUS/service 13 (inlocuire ulei motor si filtru ulei)
              8 ADITIONAL: D/R 4roti
              --------------------------------------
              restul consumabile... ulei mobil1 0w40... filtre, lichid frana ( mai scump decat uleiul )

              Total... 1700 lei


              PS Uleiul si filtrele le pot schimba mai convenabil ...
              dar lichidul de frana si verificarile pe testari ba.
              Uleiul la cutia automata la cati km se schimba? Am avut un singur schimb pana acum la 86.000km.
              Last edited by ambra0; 10-02-2012, 19:56 PM.

              Comment

              Working...
              X
              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF