Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

SBC W211 Functionare

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Actuatoarele turbo se si repara da un search pe net , in romania 2 persoane sunt recomandate una in timisoara si una in arad costul fiind undeva la 100 de euro.

    Comment


    • #17
      Salut la toata lumea.

      Am o intrebare, care stiti, la E320 w211 daca schimb SBC cu unul nou la reprezentanta o sa mai am probleme cu el pe viitor ? Adica are iarasi o valoare limitata de 300.000 de franari ?

      Pentru moment nu am probleme, dar ma pregatesc ca nu se stie niciodata. Masina are 236.xxx reali, pana acuma nu au fost probleme deloc. A fost schimbat tot timpul lichidul de frana la 2 ani.

      Comment


      • #18
        Nu stiu de unde ai scos acea valoare de apasari, masina mea are peste 1milion de apasari si nu are nici o problema.


        Sent from my iPhone using Tapatalk

        Comment


        • #19
          SBC W211 Functionare

          Ah, ok, am citit pe internet, pe forumuri si asa am îneles ca ar fi. Nu ma pricep deloc la sistemul acesta, de aceea am întrebat.

          Lumea vorbea ca trebuie resetatã placa electronica de la SBC, nu ma pricep, întrebam ca sa stiu la ce sa ma atept.


          Envoyé de mon iPhone 6 plus en utilisant Tapatalk

          Comment


          • #20
            De 300 000 de apasari de pedala stiu si eu de la inginerul de la reprezentanta mercedes unde fac reviziile.

            Comment


            • #21
              Pai si daca la un moment dat schimb SBC la reprezentanta iarãi are sa fie 300.000 sau au scos prostia asta ?


              Envoyé de mon iPhone 6 plus en utilisant Tapatalk

              Comment


              • #22
                Off...ai ramas setat pe numarul ala ?
                Eu am un amic care repara SBCuri....mi-a zis ca a reparat unitati care s-au sticat si la 2milioane de apasari, si unele care au picat la 8-900000 de calcari.....nu se strica la o anumita suma....
                Si din ce stiu eu, reprezentantele nu mai schimba pe garantie


                Sent from my iPhone using Tapatalk

                Comment


                • #23
                  SBC W211 Functionare

                  Nu ma intereseaza sa-l schimb pe garatie, ma interesa daca au scos prostia aia.

                  Ok, merci.


                  Envoyé de mon iPhone 6 plus en utilisant Tapatalk

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by 1nightwish View Post
                    Nu ma intereseaza sa-l schimb pe garatie, ma interesa daca au scos prostia aia.

                    Ok, merci.
                    Salut!

                    Eu l-am schimbat anul trecut la reprezentanta iar din discutiile cu cei de acolo mi s-a spus astfel: problema o reprezinta de fapt carbunii de contact de la motorul pompei care face presiune in instalatia de franare. La SBC-rile noi(remanufacturate), acei carbuni sunt inlocuiti cu niste perii colectoare, perii care au o rezistenta mult mai mare la uzura, astfel incat rezista mult mai mult timp.

                    Desigur aceasta reparatie/inlocuire de 10 lei a acelor carbuni/perii, este urmata de etansarea perfecta pentru 120-150 bari a sistemului, eventual resoftare, aerisire, etc si poate sa coste 200, 500, 1500 de euro.

                    P.S. Din pacate cred ca aceasta reparatie nu v-a tine vesnic ci in functie de cat de multi km folosesti masina poate sa tina 5-10-15-20 de ani.
                    Noul E-Class 2017

                    Comment


                    • #25
                      Merci Mihai pentru lãmuriri.


                      Envoyé de mon iPhone 6 plus en utilisant Tapatalk

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF