Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Setare ora W211

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by Cristi76 View Post
    Trebuie sa ai cd-ul de navi intrdus in radio.
    Dupa ce se activeaza navigatia o sa ai activa si functia time.
    Poti sa setezi doar ora, minutele si le seteaza singur.
    PERFECT ADEVARAT!

    La unele unitati functia time este dezactivata temporar, si se activeaza la introducerea cd-ului de navi ... de aici si explicatia de ce la unii nu ii lasa sa intre in TIME.
    2004 W211 E 220 CDI Avantgarde

    Comment


    • #17
      Corect

      Originally posted by 220CDI View Post
      PERFECT ADEVARAT!

      La unele unitati functia time este dezactivata temporar, si se activeaza la introducerea cd-ului de navi ... de aici si explicatia de ce la unii nu ii lasa sa intre in TIME.
      Da.. posibil. Anterior cand am reusit sa setez ceasul nu aveam cd-ul navi introdus.

      Totusi am incercat si cu cd-ul bagat, fara rezultate. In continuare pozitia GPS nu se modifica nici dupa o ora de mers, deci am sigur o problema cu antena, sau doar un fir(sper).

      Am sa revin cu informatii de-i dau de cap.

      Comment


      • #18
        Sincronizare ceas

        Aceeasi problema o am si eu.
        Nu pot sincroniza ceasul analogic (din bord) cu cel din Command APS (navigatia mare).
        Mentionez ca totul functiona perfect cu sau fara cd-ul de navi introdus pana am fost la revizie cu masina. De atunci s-a intamplat ceva si nu stiu ce.
        Pe tester nu apare nici o eroare.
        In Command data e corecta si nu poate fi modificata.
        Ceasul se poate seta. Ora din ora-n ora iar minutele din 30 in 30 minute.
        Dupa setarea orei in Command incep manosele de la cel din bord sa se invarte dar nu se regleaza corect.
        Am fost cu ea la un meserias dar nu i-a dat de cap.
        Oare ce sa fie? Cum se poate rezolva problema?
        Am un w211 avangarde din 2004.

        Sper sa ma ajute cineva.

        Multumesc.
        SorinocoMan

        Comment


        • #19
          a mai gasit cineva vreo solutie in a regla ceasul din bord? Eu am avut scoasa borna la baterie circa 20 de min si dupa ce am incercat sa setez ceasul, pauza nu s-a mai putut ca prima data, adica am intrat in setarile cd adica aps 50 cu navigatie mica la clock si acum nu-mi mai da voie deloc sa deschid ceasul. Bag cd de navigatie isi ia softul se inchide deschide singur la cand intra ptr asi lua si softul ptr gps nu mai vrea in plus ca miau si resetat acele valoro cu altitudine longitudine la 0. nu stiu cum am sa fac ptr ca ceasul meu e inainte acum cu vreo 20 de min.

          Comment


          • #20
            Eu pot confirma ca in cazul meu era cablul de la antena GPS, nu facea bine contact la o mufa situatain spatele capitonajului din portbagaj , partea stanga.

            Am verificat cu tester inainte sa ma apuc de treaba si mi-a fost confirmat, nu primeam semnal de la antena. Nu detecta ca ar fi stricata antena, ci doar nu primeste semnal.

            Pentru varianta mea de E cu APS 50 doar dupa ce APS primeste semnal gps se poate seta ceasul din acesta, alfel cand incerci sa dai pe Time pentru a seta, nu se intampla nimic.

            Deci verificati cablul, daca nu va merge asa ar trebui cumva verificata antena. Asta nu stiu exact cum s-ar face.

            O seara buna si numai bine.

            Comment


            • #21
              Eu am patit la fel dupa ce am scos borna la baterie. Nu puteam sa reglez ceasul. Totul din cauza ca nu era semnal in garaj. Cum am iesit afara, s-a setat singur. Deci se poate si din cauza ecranarii semnalului din satelit.

              Comment


              • #22
                Da desigur si asta este foarte probabil. Eu am avut noroc si doar cu mufa respectiva, nu a trebuit sa inlocuiesc antena.

                Dar indiferent de situatie macar se stie acum de ce anume nu se poate seta ceasul. GPS este inculpatul.

                O seara buna.

                Comment


                • #23
                  da am inteles dar eu nu am facut decat am scos bornele la baterie am stat circa 20 de min si cand am vrut sa il setez cum am mai facut-o din cd cu navigatie nu mai pot sa deschid ceasul ptr ca atunci cand intri la clock se poate seta ora fara probleme acum nu stiu ce s-a intamplat.

                  Comment


                  • #24
                    Se regleaza din tester si nu te mai doare capul.

                    Originally posted by viorel_andrei View Post
                    Buna ziua,
                    Nu se mai seteraza ora.
                    Am E220/2004, W211 cu APS50 la care ora nu se mai seteaza.
                    Am citit alte posturi, manualul tehnic si sunt in acest impas.

                    Acum ceva vreme am vazut ca ceasul este inainte cu 5 min. (presupun ca nu mai functiona sincronizarea). Am inteles ca la APS50 sincronizarea ceasului se face cu ajutorul GPS/satelit.

                    Un prieten mi-a spus sa scot si sa pun bateria (o resetare). Acelasi lucru.

                    O alta informatie: daca atunci cand s-a schimbat ora am putut modifica ora din meniu (Nav>System>Time) acum nu mai am acces la Time.

                    Ma poate ajuta cineva?

                    Multumesc,
                    Viorel Andrei

                    Comment


                    • #25
                      revin si eu putin la acest subiect...am si eu o problema asemanatoare....w211 /2006 ....ceasul este blocat la 11;26...intru in settings data and time...il reglez si cand apas butonul acela din stanga ceasul revine la 11;26 dupa ce se misca putin limbile ceasului analogic....stie cineva vreo solutie....ms anticipat

                      Comment


                      • #26
                        Am si eu aceeasi problema la w212 .M am intors in tara de curand si este cu o ora inainte.Cand s a dat ceasul inapoi cu o ora (cred) el saracul nu a stiut cred.Deci cum pot rezolva problema?Mersi.

                        Comment


                        • #27
                          Am rezolvat simplu.La w212 exista un buton SYS .Se apasa acest buton si o sa apara un ceas digital iar de acolo e foarte simplu cu "set " etc...

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF