Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

SBC defect.

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by Mercedes-cdi View Post
    Aceasta operatiune se poate face in orice bucatarie. Marea majoritate a propietarilor de Mercedes is imagineaza ca astfel de reparatii se fac numai in services mari ce au peste tot numai gresie si faianta.
    Masina avea vreo 370.000km reali iar in bord in jur de 260.000km Dar nu asta conteaza.
    Frane in bucatarie? Eu nu recomand, mai ales ca dealer-ul ofera si garantie pentru lucrarea efectuata in garantie!
    http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


    www.mbretrofit.ro

    Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

    Comment


    • #17
      Cind am zis bucatarie/ era un apropo ca reparatia asta ar putea fi mai la indemina oricui.
      Originally posted by cl600 View Post
      Frane in bucatarie? Eu nu recomand, mai ales ca dealer-ul ofera si garantie pentru lucrarea efectuata in garantie!

      Comment


      • #18
        In Suceava si masina avea vreo 300 000 din ce stiu si in bord 170 000....si restul(furtunase etc )le-au schimbat sa i-mi dea garantie.

        Comment


        • #19
          Au facut treaba asta ca nu prea aveau clientela in zona Suceava.
          Normal trebuia MOCA.
          Originally posted by ionut_haisan View Post
          In Suceava si masina avea vreo 300 000 din ce stiu si in bord 170 000....si restul(furtunase etc )le-au schimbat sa i-mi dea garantie.

          Comment


          • #20
            Originally posted by ionut_haisan View Post
            In Suceava si masina avea vreo 300 000 din ce stiu si in bord 170 000....si restul(furtunase etc )le-au schimbat sa i-mi dea garantie.
            Pe MB nu ii intereseaza cati km ai in bord. Fiecare face ce vrea cu masina lui. Ii intereseaza doar sa determine km reali pt a putea completa formularele de garantie.

            Mai presus decat orice, MB ofera garantie in continuare!
            http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


            www.mbretrofit.ro

            Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

            Comment


            • #21
              Salut,

              Astazi mi-a aparut eroarea in bord "Service brake-Visit Workshop".Problema e ca franele nu se comporta anormal/diferit (se aude si zgomotul specific functionarii SBC), insa mi-e teribil de teama ca in viitorul apropiat sistemul asta ar putea sa cedeze definitiv.Credeti ca exista sanse sa imi fie inlocuita pe gratis la reprezentanta avand in vedere ca acum ceva timp am achizitionat masina (e200 w211 2003) si nu mai am cartea de service si nici certitudinea ca acei km din bord sunt reali?Astept o solutie, multumesc anticipat!

              Comment


              • #22
                Pai pune-o pe tester si vezi ce iti zice, si de eroare si de cati km reali are, sa dai cu presupusul ii cam greu. Cu schimbatul de sbc gratis cel putin la reprezentanta din Cluj is simple vise.

                Comment


                • #23
                  Prima data apare " Service Brake Visit Workshop" alarma cu alb.

                  Pe tester va da C249F, = se poate remedia prin reconditionare

                  daca se ignora mesajul din bord mai tirziu va da C249F+C2498 = se reconditioneaza dar foarte greu.
                  Iar daca se ignora la nesfirsit aceste erori la un moment dat va da C235C= poti sa te kk pe el= bun de aruncat. (exista anumite scule care prin rescrierea eeprom ar merge reutilizat si cu @ C235C/ dar acea scula costa vreo 3800euro si nu este agreata de mercedes/ pe de alta parta si remedierea ar costa destul de mult)

                  Sfatul meu este imediat ce va apare semnalul cu alb in bord, sa mergeti imediat pentru remedierea defectului. In felul acesta SBC-ul va fi recuperat si ii puteti prelungii viata, chiar daca semnul va fi si cu rosu.

                  Insa da ve-ti ignora semnul alb si veti merge la nesfisit cu el in momentul cind va da C235C va fi foarte greu de remediat, practic imposibil. (depinde de situatie)

                  Originally posted by Gabriel82 View Post
                  Salut,

                  Astazi mi-a aparut eroarea in bord "Service brake-Visit Workshop".Problema e ca franele nu se comporta anormal/diferit (se aude si zgomotul specific functionarii SBC), insa mi-e teribil de teama ca in viitorul apropiat sistemul asta ar putea sa cedeze definitiv.Credeti ca exista sanse sa imi fie inlocuita pe gratis la reprezentanta avand in vedere ca acum ceva timp am achizitionat masina (e200 w211 2003) si nu mai am cartea de service si nici certitudinea ca acei km din bord sunt reali?Astept o solutie, multumesc anticipat!

                  Comment


                  • #24
                    De curiozitate ce reconditionezi la eroarea C249F?

                    Comment


                    • #25
                      w211

                      Aceeasi problema o am si eu cu SBC-ul de vreo 7 luni cel putin de cand am cumparat-o Intrebarea mea este daca il rescriu cat timp nu voi mai avea probleme cu el si daca rescrierea este similara cu inlocuirea lui ( de inlocuit nici vorba , am vorbit la reprezentanta Galati si mi-au zis ca se schimba gratis doar cu cartea de service a masinii cu absolut toate reviziile facute la reprezentanta Mercedes) .
                      Nu lua viata in serios niciodata. Oricum nimeni nu iese din ea viu.

                      Comment


                      • #26
                        Timer ( brake pedals + H Function) / increase life of SBC
                        Originally posted by papi View Post
                        De curiozitate ce reconditionezi la eroarea C249F?

                        Comment


                        • #27
                          Deci pe romana ii o resetare a contorului de pedala din sbc cu star piratat , alea din reprezentanta neavand optiunea de reset la contorul sbc, deci nicidecum nu ii reconditionare.

                          Comment


                          • #28
                            Vai cat ma bucur ca ai spus exact despre ce este vorba! Domnul "Mercedes-cdi" ne abureste cu tot felul de coduri si imbarligaturi ca sa ne ducem la el sa ne salveze folosind potiunea-magica... )))) Cand defapt e o chestie destul de simpla cu softul aferent. Dar prin modul de abordare si teama pe care ti-o induce, zici ca nu mai ajungi pana la el in Ct... Apreciez postarea ta! Bravo! Eu in locul moderatorilor i-as cere o taxa de publicitate fiindca domnul numai asta face aici. Altfel out!

                            Comment


                            • #29
                              In cazul tau "chiar ti-as recomanda sa mergi sa-ti montezi unul nou/ si poti face diferenta dupa aceea"

                              Mai fac citeva greseli citeodata: adica ma mai ia gura pe dinainte.

                              Cineva mia zis ca tacerea este de aur/ fiindca facera de bine este FFFFFFFFFFFuck de mama.

                              M-as bucura ca administratorii sa-mi dea cu "BAN" / in felul asta unii raman pe mina lor.
                              Asa ca daca ar fi sa faci rau unui roman/cu a din a este sa nui mai zici nimic, fiindca cel mai mare rau s-il face cu mina lui.

                              Pe viitor ca sa caut sa-ti fiu pe plac. Am sa caut sa-mi tin gura.

                              Daca te-am deranjant cu ceva atunci, scuza-ma.
                              Originally posted by cristi_fulger View Post
                              Vai cat ma bucur ca ai spus exact despre ce este vorba! Domnul "Mercedes-cdi" ne abureste cu tot felul de coduri si imbarligaturi ca sa ne ducem la el sa ne salveze folosind potiunea-magica... )))) Cand defapt e o chestie destul de simpla cu softul aferent. Dar prin modul de abordare si teama pe care ti-o induce, zici ca nu mai ajungi pana la el in Ct... Apreciez postarea ta! Bravo! Eu in locul moderatorilor i-as cere o taxa de publicitate fiindca domnul numai asta face aici. Altfel out!

                              Comment


                              • #30
                                Nu exista piratat. Fiindca tot de Mercedes sint facute. (Ei sau gindit si la varianta omului sarac/ bolnav dupa Mercedes) Ar fi o chestie de nota 8.
                                Originally posted by papi View Post
                                Deci pe romana ii o resetare a contorului de pedala din sbc cu star piratat , alea din reprezentanta neavand optiunea de reset la contorul sbc, deci nicidecum nu ii reconditionare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF