Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Vibratii intre 1500 si 2000 turatii dupa treapta a 3 -a , cutie automata

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vibratii intre 1500 si 2000 turatii dupa treapta a 3 -a , cutie automata

    Salutare tuturor , urmaresc acest forum de mult timp si de-a lungul timpului am decoperit foarte multe lucruri interesante legate de E classe , felicitari si multumiri celor care se ocupa de acest forum ; am un W 211 din 2003 , 320 CDI , cu 125.000 km parcursi , fara prea mari probleme pana acum , dar in ultimul timp am observat niste vibratii ciudate ale masinii dupa treapta a 3-a intre 1500 si 2000 de turatii cand masina este accelerata , daca cineva s-a confruntat cu aceasta problema sau stie ce ar putea fi il rog sa imi raspunda , multumesc anticipat ; aaa era sa uit , nu apare nici un mesaj de malfunction .
    Ar mai fi o problema si nu stiu daca am facut bine punandule pe amandoua in acelasi post , zgomot puternic la franare cu doua santuri noi pe maislocul discului , placutele sunt pe la jumatate .Va multumesc !

  • #2
    Pai de acolo s-ar putea sa ai si acea vibratie pe vare o simti ,dute si rezolva-ti odata problema cu rotile si dupa vezi daca iti mai face,schimba placute si discuri,eventual cauciucuri uzate sau chiar jante naspa,dupa o sa-ti dispara si trepidatia acea mai mult ca sigur.

    Comment


    • #3
      Cu santurile de pe discuri s-a rezolvat ,erau duse placutele ;am echilibrat rotile ,verificat cauciucurile sunt in perfecta stare ;problema este ca in timp vibratiile sunt mai dese si mai puternice ,si cutia nu mai schimba la fel de lin ; nivelul antigelului din vas este ok si nu se vad urme de ulei ; si cateodata pierde din cuplu ,daca stie cineva ce ar putea fi ; multumesc anticipat pentru raspunsuri .

      Comment


      • #4
        Dacă ai cutie automată s-ar putea să fie din cauza uleiului din cutie...
        ...

        Comment


        • #5
          ulei

          Schimba uleiul din cutie! Am avut aceeasi problema si eu. E nevoie sa il schimbi cam de 2 ori, asta dupa ce parcurgi 50-100 km cu primul schimb pt ca nu iese niciodata tot uleiul initial, va ramane cel din convertor, care se va amesteca cu cel nou, dar dupa a doua schimbaare va fi aproape nou si nu vei mai simti vibratiile astea... Ulei original e la 61 RON litru, ia pt ambele schimburi circa 10 litri. Succes!

          Comment


          • #6
            Uleiul din cutie a fost schimbat acum 5000 de km. cand au unceput sa apara trepidatiile . Am mai facut astazi un drive test si mai exact vibratiile apar mut mai des , apar la accelerare ,la schimbarea vitezelor ,si sunt foarte puternice cand turatia motorului e mica pe treapta de viteza mare .Cand incepe sa vibreze scade si turatia motorului ,parca ar pierde din cuplu , ceva acolo patineaza .

            Comment


            • #7
              Cât ulei ai schimbat? Ce ulei ai pus?

              Încearcă să verifici nivelul uleiului din cutie, poate ai pierderi pe undeva.
              Bănuiesc că problema a apărut de când ai făcut schimbul, mecanicul care a făcut schimbul probabil a omis ceva, sau a făcut vreo greşeală.

              PS: Completează-ţi locaţia la profil!
              ...

              Comment


              • #8
                Uleiul din cutie a fost schimbat la reprezentanta cu cantitatea si tipul de ulei potrivit ,cred .Ce greseala putea sa faca nu stiu .

                Comment


                • #9
                  Vezi: tampoane/suporti motor, cutie. Verifica flansa cardan la cutie la grup. Vezi rulmentul intermediar cardan, cardanul are un echilibraj pe el ..de obicei se crapa si sar bucati din el ..apar vibratii. Mai este un rulment la cutie ..dar intai vezi toate astea. Mergi la tester sa vada turatia la motor se portriveste cu ce iese din cutie ? daca nu e la fel ..convertizor dus.

                  A PS: nu te mai du` la reprezentanta ca sunt niste gaste. In ce localitate stai ... completeaza la Location
                  `87 W126 EX 420 SE - NOW 250D + WEBASTO - GENERALUL - sold

                  now - bicicleta !

                  0744 239 949

                  WEB
                  http://garajautodiag.blogspot.com

                  Comment


                  • #10
                    Multumesc mult pentru raspunsuri !Poate cineva sa-mi recomande un service prin apropiere unde sa-mi rezolv problema ?

                    Comment


                    • #11
                      Salut, nu vreau sa iti dau o veste proasta... am avut si eu o problema asemanatoare, numai ca masina mea avea cam 100.000 de km. Acelasi model acelasi an. La mine acele vibratii erau ca niste scapari, ca niste goluri , circa 4-5 goluri pana urca in ture. problema s-a rezolvat reparand cutia de viteze, si a schimbat cam tot in ea, incepand de la panoul de comanda hidraulic si terminand cu discurile acelea de frictiune. M-a costat 2050 de euro reparatia, dupa care am mai platit inca vre-o 1000 ron la primii 2000 de km rulati k sa imi schimbe uleiul din cutie si din diferential. de atunci am mai poarcurs cam 5000 de km fara sa tin cont ca am reparat cutia si nu am ami avut nici cea mai mica vibratie.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by cri d View Post
                        Ce greseala putea sa faca nu stiu.
                        Greşeala cea mai comună e să nu îţi schimbe tot uleiul din cutie (7-8 litri), ci doar o parte din el (4-5 litri). Asta pentru că nu au aparatura necesară sau nu vor să se ocupe cum trebuie de problemă.
                        ...

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF