Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Crash test dezamagitor w210

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Crash test dezamagitor w210

    Sunt un fan al mercedesului clasa E w210.O spun din tot sufletul.Eu am avut un cobran si parerea mea este ca dupa cobra doar modelul w210 a continuat cu adevarat ideea de design al w123-ului,care mie imi place f mult.W210 are niste linii care inspira robustete si putere.O masina sanatoasa si robusta precum predecesoarea ei w123.Astazi insa am avut o mare deceptie cand am vazut un filmulet pe youtube din care reiese ca w210 este un model chiar firav.La crash testul realizat botul se deformeaza tot iar usile se stramba si ele,ramele parbrizului incep sa se indoaie destul de mult.Pt o masina din clasa premium acestea sunt inacceptabile,habitaclul ar fi trebuit sa ramana intact,iar usile sa se deschida dupa test ca si inainte.Daca la viteza standard a crash testului adica 60km/h se intampla asa,oare la 100 la ora ce se mai intampla?Devii pilaf in asa masina?Aveti aici filmuletul:
    Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.

    Din fericire,noul E,w211,se comporta mult mai bine,botul se impacheteaza doar pe jumatate din lungimea lui iar habitaclul nu se clinteste deloc:
    Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.

    Pt mine a fost o surpriza pt ca w210 care are niste linii mai "grosolane" pare masina mai robusta decat noul w211 cu designul lui finutz si delicat(care de fapt este un tanc).Cum comentati asta?
    MÃREAȚA COBRA

  • #2
    Nu mai crede toate facaturile de teste cine sint IIHS ? cei ce au facut testul cu W210 care se deformeaza (or fi aia care zic ca Honda e pe locul 1, iar Mercedes pe locul 10). Pai daca asa sar fi comportat masina la crash test nici nu aveau voie sa o puna in vinzare. Uite aici testul real EURONCAP...
    frontal offset Euro NCAP crashtest of the Mercedes w210 E-class (improved version after 1998). 4-star NCAP rating
    .. ________ ..
    o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
    (Oo\==/oO)
    ..U...............U.
    Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
    http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

    Comment


    • #3
      iihs e o institutie din statele unite in genul euroncap

      din ce observ la testul euroncap sa folosit o bariera elastica,pe cand la iihs masina a lovit un bloc de beton.mai real mi se pare o coliziune cu un corp dur in viata reala

      Comment


      • #4
        Parerea mea este ca fiecare accident este unic in felul lui. Aceste institutii nu pot lua in calcul toate variabilele.
        Diagnoza Star, reparatii mecanica si electrica pentru auto fabricate dupa 1995.

        Comment


        • #5
          Merci,Orca.Mi-a mai revenit putin cheful de viata acum E bine ca nu e dracul chiar asa de negru cum parea.
          MÃREAȚA COBRA

          Comment


          • #6
            Da stiam si eu cine e IIHS, o societate Americana ce se vrea nonprofit, si care lauda carutzele lor americane si japoneze care se fabrica pe teritoriul American (e normal sa sustii japonezii care au investit enorm in USA, si care trebuiesc vindute, profitul ofera locuri de munca in USA) http://www.euroncap.com/tests/merced...s_1998/50.aspx
            .. ________ ..
            o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
            (Oo\==/oO)
            ..U...............U.
            Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
            http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

            Comment


            • #7
              Originally posted by orca View Post
              Da stiam si eu cine e IIHS, o societate Americana ce se vrea nonprofit, si care lauda carutzele lor americane si japoneze care se fabrica pe teritoriul American (e normal sa sustii japonezii care au investit enorm in USA, si care trebuiesc vindute, profitul ofera locuri de munca in USA) http://www.euroncap.com/tests/merced...s_1998/50.aspx
              narcis.....din ce se vede la unele teste ale lor arata f multe deficiente ale masinilor americane,iara daca nici ei nu ar fi nationalisti...iara de masinile jjaponeze....jos palaria,nu ar avea ce sa reproseze chiar daca ar cauta nod in papura

              Comment


              • #8
                Am lamurit problema.Sunt 2 filmulete ,ambele de la IIHS,in primul din ele,scrie pe masina 2001 si iese bine;in al doilea masina iese botita rau.La al doilea scrie la detalii "IIHS frontal offset test for Mercedes E Class (95~97). Door unlatched, poor A-piller. Mercedes imporved both area on 98 model"
                Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.

                Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.

                Si eu care as fi bagat mana in foc sa in ceea ce priveste caroseria un okios din 96 este identic cu unul din 2002,exceptand "impopotonarile" face-liftului dijn 99.
                Last edited by ionutz_ng; 12-24-2007, 01:48 AM.
                MÃREAȚA COBRA

                Comment


                • #9
                  Habar nu avem cat suntem de manipulati asta cred ca ar fi concluzia.
                  Eu cred ca inca multi se bazeaza pe prostia altora sau lipsa de interes in a se documenta corespunzator cand achizitioneaza o masina.
                  Mercedes-ul e o stare de spirit!

                  Comment


                  • #10
                    crede-ma ca am facut un crash test pe pielea mea(involuntar) si masina s-a comportat grozav. daca scormonesti putin pe forum o sa vezi si foto.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by cosminsaviuc View Post
                      crede-ma ca am facut un crash test pe pielea mea(involuntar) si masina s-a comportat grozav. daca scormonesti putin pe forum o sa vezi si foto.
                      Ce viteza aveai in momentul impactului?Am vazut pozele,dar depinde si de viteza.In plus cred si sper ca odata cu face liftul din 99 s-au mai facut si imbunatatiri la caroserie.
                      MÃREAȚA COBRA

                      Comment


                      • #12
                        cam 60. usile se deschid perfect, nu am avut centura si nu am avut nici o vinataie.

                        Comment


                        • #13
                          Nu mai credeti toate minciunile Americane, pentru americani masina germana e un vis, clasa muncitoare trebuie sa cumpere ce se produce in America (americane si chinezarii).
                          Ati uitat de "cu televizoru am mintzit poporul".
                          .. ________ ..
                          o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                          (Oo\==/oO)
                          ..U...............U.
                          Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                          http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by orca View Post
                            Nu mai credeti toate minciunile Americane, pentru americani masina germana e un vis, clasa muncitoare trebuie sa cumpere ce se produce in America (americane si chinezarii).
                            Ati uitat de "cu televizoru am mintzit poporul".
                            orca..tot respectul pt tine si pt cunostintele tale in acest domeniu,dar aici nu prea ai dreptate.....cea mai eficienta piata e cea americana...so cea mai vanata pt toti producatorii de automobile.acum japonezii domina acea piata in detrimentul producatorilor autohtoni.imi place si sunt fan mercedes,dar sa dam Cezarului ce e al lui.mercedes nu e Dumnezeu sa produca cele mai perfecte masini,si trebuie sa recunoastem unele deficiente ale acestui producator....si pot enumera....cateva.nu o sa-i facem acum altar si apoi plecaciuni...gandind ca e fara cusur.

                            am urmarit mai multe filmulete facute de IIHS si recunosc valoarea produselor japoneze si a unor europene in detrimentul propiilor produse.si alt popor mai nationalist decat ei.....mai rar.

                            sunt doua filmuletze....cu crash test facute si se observa o ameliorare cu modelul din 99,exact cel facelift.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by 300zxtt View Post
                              orca..tot respectul pt tine si pt cunostintele tale in acest domeniu,dar aici nu prea ai dreptate.....cea mai eficienta piata e cea americana...so cea mai vanata pt toti producatorii de automobile.acum japonezii domina acea piata in detrimentul producatorilor autohtoni.imi place si sunt fan mercedes,dar sa dam Cezarului ce e al lui.mercedes nu e Dumnezeu sa produca cele mai perfecte masini,si trebuie sa recunoastem unele deficiente ale acestui producator....si pot enumera....cateva.nu o sa-i facem acum altar si apoi plecaciuni...gandind ca e fara cusur.

                              am urmarit mai multe filmulete facute de IIHS si recunosc valoarea produselor japoneze si a unor europene in detrimentul propiilor produse.si alt popor mai nationalist decat ei.....mai rar.

                              sunt doua filmuletze....cu crash test facute si se observa o ameliorare cu modelul din 99,exact cel facelift.
                              Sint de acord cu tine, ceea mai eficinta piata pentru producatori si comercianti este piata Americana si ca este piata ceea mai vinata de toti producatorii, dar asta nu dovedeste ca masinile germane sau europene sint mai proaste ca si cele americane sau asiatice, din contra, dovedeste ca cele germane sint mai scumpe. Nu poti face calitate germana la pret chinezesc. In USA asiaticele nu sint in competitie din punct de vedere (politico-social-economic) cu firmele autohtone deoarece toate se fabrica in USA, oferind locuri de munca. Uitate ca in toate domeniile vor o productie proprie, toate produsele electronice cu tensiune curent 110V vs 220V, NTSC vs PAL, etc.
                              Filmuletele alea doua facute de IIHS (partinitorii pietii Americane) sint minciuni de 2 bani, in care nu-ti arata nimic clar, uitativa la filmuletul facut de EURONCAP si vedeti diferenta de prezentare a unui ChrasTest. Cu siguranta nu exista asa o diferenta intre modelele W210, astea-s minciuni americane.
                              Eu am vazut la ce sint instare americanii sa recurga pt. a-si atinge scopurile (11.sep.2001) economice, militare, constringeri anticonstitutionale/legislative/antidemocratie/drepturile omului, etc.
                              Nashul copilului meu a pus botul crezind ca sint bune chinezariile astea, si a cumparat in urma cu 6 luni o Toyota Land Cruiser, nou-noutza, acum nu stie cum sa se scape de ea, sa-si ia din nou Mercedes G-klasse.
                              In America asiaticele nu sint cele mai bune masini, ci doar au cel mai bun raport pret-calitate, dar in Europa asiaticele, mai ales in RO sint sinucidere curata.
                              Last edited by orca; 12-28-2007, 18:49 PM.
                              .. ________ ..
                              o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                              (Oo\==/oO)
                              ..U...............U.
                              Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                              http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF