Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

A venit timpul pentru schimburi ...

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Originally posted by vladmarcu View Post
    Salutare!
    Stie cineva cum aflam codul de revizie? Adică acel cod care ne spune ce trebuie înlocuit la revizie?
    La mine apare “Workshop code E0E; Service code B1”, dar nu știu sa-l interpretez.

    Ma interesează mai mult sa știu dacă trebuie sa înlocuiesc toate filtrele, având in vedere ca cu a îndeplinit numărul de km, ci 12 luni.
    Salutare!!

    Să știi să lupți când vrei să ai.
    Să nu regreți când pierzi sau dai

    Comment


    • #62
      La cele cu B se inlocuiesc toate filtrele .

      Comment


      • #63
        Daca anul asta a fost mai mult pandemie, nu am iesit prea departe cu masina si ma gandeam ca scap de inlocuit niste filtre, avand in vedere km ramasi pana la revizie. Macar filtru de motorina sa-l sar.
        La reprezentanta dupa ce se ghideaza cand verifica ce trebuie schimbat? Au vreun program special?
        Attached Files

        Comment


        • #64
          Eu stiu ca masina cere inlocuirea. La cutie la fel .

          Comment


          • #65
            Originally posted by vladmarcu View Post
            Daca anul asta a fost mai mult pandemie, nu am iesit prea departe cu masina si ma gandeam ca scap de inlocuit niste filtre, avand in vedere km ramasi pana la revizie. Macar filtru de motorina sa-l sar.
            La reprezentanta dupa ce se ghideaza cand verifica ce trebuie schimbat? Au vreun program special?
            Ai facut totusi ceva KM.

            13.300ramasi,dupa calculele mele tu ai facut 16.700? Stiu ca intervalele sunt la 30.000km.
            Din ce observ, masina e benzina + hibrid, sa stii ca sunt foarte pretentioase.
            Ai ocazia sa o ia pe ulei daca nu ii dai ce cere, cand cere.
            Eu fac reviziile la 10.000km,daca nu ajung km aia, atunci la an.
            Să știi să lupți când vrei să ai.
            Să nu regreți când pierzi sau dai

            Comment


            • #66
              Ma puteti lamuri ce norma trebuie sa aibe uleiul la w211 2.2 cdi 100 kw? Multumesc

              Comment


              • #67
                Salut, daca nu gresesc cred ca e Mb 229.52 norma de ulei de care ai nevoie.Stima.
                Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                Comment


                • #68
                  Folosește cineva 5w30 de la Moțul? Cel ambalat la cutie ce scrie mb229.52? E mai scump. Merita sau nu?
                  Pana acum am făcut schimburile doar cu ulei MB. Dar acest Moțul spune ca e full sintetic.

                  Comment


                  • #69
                    Fara Motul in Mercedes.
                    Baga original Mercedes , ori 229.51 ori 229.52 , mai scump un pic.

                    Comment


                    • #70
                      Din cate stiu 229.52 de la Mercedes este mai ieftin decat Motul.Eu merg si recomand doar ulei original Mercedes...Stima.
                      Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                      Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                      Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                      SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                      https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                      Comment


                      • #71
                        Ok. Atunci continui și eu tot pe MB!.
                        Având mașina de 2ani sunt la schimbul de antigel din nou. Cu aceasta ocazie ma gândesc și la restul de lichide. Ulei caseta de direcție, ulei grup, lichid frână (aici știu ca ar fi dot 4, am văzut și dot 5.1).
                        Ce cantitate necesita la fiecare lichid? Și ce interval?

                        ​​​​​​Ps: întrebam de Moțul ca am avut Vw și Opel în trecut și a părut mai calitativ decât castrol, iar la interval de 20.000km avea o culoare curata, nu se devenise negru.
                        Întreb ca sunt în Germania și ma gândesc sa le cumpăr de aici.

                        Comment


                        • #72
                          Din cate stiu eu, la w212 se baga DOT4 Plus.

                          Ulei recomand Mercedes original. Antigel depinde de culoarea pe care o ai, roz sau albastru.

                          Poate te ajuta Traian, sa iti spuna cantitatile suficiente, lasa-i un mp.
                          Să știi să lupți când vrei să ai.
                          Să nu regreți când pierzi sau dai

                          Comment


                          • #73
                            Ok. Mulțumesc colegilor b97dmt, alinmarius, Cristi!
                            O sa las mesaj dl Traian când ajung acasă.

                            Comment


                            • #74
                              Daca esti in Germania, baga un ebay.de si gasesti absolut tot ce ai nevoie la preturi bune. Am gasit mereu preturi mult mai bune ca pe site-urile dedicate de piese. Zic, poate te ajuta...daca vrei sa iti cumperi piesele si sa le schimbi in Germania, nu o sa te primeasca nimeni cu ele! Doar daca le schimbi tu sau cunosti personal un service particular. Daca vrei sa le cumperi si sa le schimbi in Romania..e cea mai buna alegere! Cel putin la capitolul ulei ! Stima.
                              Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                              Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                              Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                              SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                              https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                              Comment


                              • #75
                                Mulțumesc. Dar dacă rămân la ulei de MB etc nu e mare economie. Schimburile le fac în Ro. Și de aceasta data o sa fie prima revizie la atelierul recomandat de colegi.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF