Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

A venit timpul pentru schimburi ...

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • A venit timpul pentru schimburi ...

    Va salut din nou!

    A venit timpul pentru schimburi la E-ul meu

    W212 - 11/2012 - 7GTronic - OM651 - E200CDI 136CP

    Am comandat momentan urmatoarele filtre:

    Filtru MAN - ULEI HU 7010Z
    Filtru MAN - AER C35 003

    Eu am masina din august 2016. In cartea ei sunt trecute ultimele schimburi facute in Brugge in mai 2016 la 149.162 km - masina acum are 162.000 km. Masina indica 65 zile ramase pana la Service A.

    Sunt necesare oare si celelalte filtre?

    Filtrul de motorina a fost schimbat la 120.000 km ultima oara.
    Filtrul de particule la fel.
    Filtrul la cutia de viteze la fel, doar uleiul a fost schimbat la 150k km.

    Si inca o nedumerire, ce ulei ar trebuii luat? Stiu ca 5W30, dar nu sunt prea sigur de marca cea mai buna, MOBIL, CASTROL sau originalul Mercedes Benz?
    Last edited by Florin_WES; 04-12-2017, 07:46 AM.
    Să știi să lupți când vrei să ai.
    Să nu regreți când pierzi sau dai

  • #2
    Cum sa fie schimbat filtrul de particule?!?Voiai sa spui habitaclu?Cu siguranta cel mai bun ulei e cel original!
    Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

    Comment


    • #3
      Iti recomand orice reprezentanta pt ulei si filtrul de ulei, sau macar un atelier specializat. Iesi aproape la aceeasi bani.
      Chiar daca alegi filtrele si uleiul potrivit pana la urma ( cele insiruite de tine nu sunt pt modelul tau ), tot o sa iti trebuiasca un tester profesional pt setarea corecta a schimbului ( nu ma refer la atentionarea din bord).
      http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


      www.mbretrofit.ro

      Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

      Comment


      • #4
        Originally posted by AlinMarius View Post
        Va salut din nou !

        A venit timpul pentru schimburi la E-ul meu

        W212 - 11/2012 - 7GTronic - OM651 - E200CDI 136CP

        Am comandat momentan urmatoarele filtre :

        Filtru MAN - ULEI HU 7010Z
        Filtru MAN - AER C35 003

        Eu am masina din august 2016 , in cartea ei sunt trecute ultimele schimburi facute in Brugge in mai 2016 la 149.162 km - masina acum are 162.000 km . Masina indica 65 zile ramase pana la Service A.


        Sunt necesare oare si celelalte filtre ?

        Filtrul de motorina a fost schimbat la 120.000 km ultima oara
        Filtrul de particule la fel
        Filtrul la cutia de viteze la fel , doar uleiul a fost schimbat la 150k km.

        Si inca o nedumerire, ce ulei ar trebuii luat ? Stiu ca 5W30 , dar nu sunt prea sigur de marca cea mai buna , MOBIL , CASTROL sau originalul Mercedes Benz>?

        Respectă regulile generale de postare! Primul post o să fie editat.

        Puteai începe un thread cu prezentarea mașinii. Acolo puteai să povestești mai multe... .

        Există funcție de căutare pe acest forum.

        Sunt atâtea thread-uri începute, referitoare la discuțiile despre ulei... .

        Referitor la următorul service. Te duci la o reprezentanță Mercedes-Benz și-ți pot spune foarte repede în ce constă următorul service.
        Regulament general Club Mercedes.

        Comment


        • #5
          Originally posted by Florin_WES View Post
          Respectă regulile generale de postare! Primul post o să fie editat.

          Puteai începe un thread cu prezentarea mașinii. Acolo puteai să povestești mai multe... .

          Există funcție de căutare pe acest forum.

          Sunt atâtea thread-uri începute, referitoare la discuțiile despre ulei... .

          Referitor la următorul service. Te duci la o reprezentanță Mercedes-Benz și-ți pot spune foarte repede în ce constă următorul service.
          Ma scuzi pentru greseala , sunt nou sorry .






          Originally posted by broscutza2001 View Post
          Cum sa fie schimbat filtrul de particule?!?Voiai sa spui habitaclu?Cu siguranta cel mai bun ulei e cel original!

          Da , am gresit eu


          Originally posted by cl600 View Post
          Iti recomand orice reprezentanta pt ulei si filtrul de ulei, sau macar un atelier specializat. Iesi aproape la aceeasi bani.
          Chiar daca alegi filtrele si uleiul potrivit pana la urma ( cele insiruite de tine nu sunt pt modelul tau ), tot o sa iti trebuiasca un tester profesional pt setarea corecta a schimbului ( nu ma refer la atentionarea din bord).

          Ce inseamna " Nu sunt pentru modelul tau " ? Eu le-am luat pe baza seriei de sasiu

          Si da, am fost azi la reprezentanta, cat credeti ca mi-au cerut pentru schimburile de ulei din motor , cutie , filtrele ( aer , combustibil , ulei , ulei cutie ) + placute de frana fata/spate? 5.900 lei ... exact cum ziceam , nu e cam mult pentru Romania ?

          Mai cunoaste cineva service-uri specializate pe W212 ? Sa fie mai rezonabile la bani sau ma rog , macar sa ma lase cu piesele mele cu/fara garantie!
          Să știi să lupți când vrei să ai.
          Să nu regreți când pierzi sau dai

          Comment


          • #6
            Ma sus argumentai ca ai deja schimbate filtrul combustibil, cutie, etc.

            Schimba la reprez ulei motor, filtrul ulei si filtrul aer. Astea spuneam ca te vor costa aproape la fel si vei beneficia si de setarile respective. Restul le poti face si in alte parti.
            http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


            www.mbretrofit.ro

            Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

            Comment


            • #7
              @AlinMarius , vezi sa nu ajungi pe la "mecanici " cu schimbul de ulei la cutie si dupa aia sa postezi pe aici ca merge masina aiurea.

              Schimbul de ulei cutie NUMAI la reprezentanta sau fa o intrebare la colegul CL600 .

              PS : la ce costuri te asteptai la un MB ??

              Comment


              • #8
                @AlinMarius mergi la colegul cl600 el se ocupa si cunoaste foarte bine w212, inclusiv cutie etc.
                Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by cl600 View Post
                  Ma sus argumentai ca ai deja schimbate filtrul combustibil, cutie, etc.

                  Schimba la reprez ulei motor, filtrul ulei si filtrul aer. Astea spuneam ca te vor costa aproape la fel si vei beneficia si de setarile respective. Restul le poti face si in alte parti.
                  Am filtrele schimbate la 150 mii km conform cartea service. Vreau sa le schimb acum pentru prima oară de când am mașina. Mașină are 162.000 , dar are aproape anul. Văd ca te recomanda băieții , tu ai componentele necesare pentru schimburile de ulei ? Doar la motor și filtrele de aer și ulei zic. Momentan.
                  Să știi să lupți când vrei să ai.
                  Să nu regreți când pierzi sau dai

                  Comment


                  • #10
                    Uleiul la cutia masinii tale ( daca este cea din postul VIN - WDD2120051A732370 ) a fost schimbat anul trecut la 217K km, a doua oara, astfel ca si in postul despre DRL se pare ca nu ai mare incredere in mine.

                    ''ultimele schimburi facute in Brugge in mai 2016 la 149.162 km '' - eu traduc defapt 13.06.2016 - 247K km cand Taxi Abby Albert a terminat al doilea contract de garantie

                    Dupa cum am scris mai sus de doua ori pana acum, la orice reprezentanta sau atelier specializat poti face schimbul de ulei pt motor la acelasi pret ca in orice garaj. Diferenta este ca vei primii niste setari f importante, mai ales pt modelul tau.
                    Last edited by cl600; 04-13-2017, 21:39 PM.
                    http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                    www.mbretrofit.ro

                    Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by cl600 View Post
                      Uleiul la cutia masinii tale ( daca este cea din postul VIN - WDD2120051A732370 ) a fost schimbat anul trecut la 217K km, a doua oara, astfel ca si in postul despre DRL se pare ca nu ai mare incredere in mine.

                      Dupa cum am scris mai sus de doua ori pana acum, la orice reprezentanta sau atelier specializat poti face schimbul de ulei pt motor la acelasi pret ca in orice garaj. Diferenta este ca vei primii niste setari f importante, mai ales pt modelul tau.

                      Nu am zis niciodată ca nu am încredere. Pun doar întrebări deoarece sunt nou pe categoria de Mercedes. Deci sa înțeleg ca mașina mea are km dați înapoi și cartea service este falsa? Dacă ai putea sa îmi dai mai multe detalii ( în privat , pm , wapp ca ti-am lăsat azi mesaj) as fi recunscator ca sa știu și eu ce am de făcut în continuare .. Dacă aI un istoric mai amănunțit ..


                      Am inteles ca e nevoie de setări si multe altele.. Eu am întrebat dacă tu deții setările necesare sa mă ajuți la tine la service cu schimbul la filtrul de ulei , motorina , aer și uleiul la motor ( nu cutie )
                      Să știi să lupți când vrei să ai.
                      Să nu regreți când pierzi sau dai

                      Comment


                      • #12
                        Noi avem in dotare aproape toate sculele speciale originale, nu numai pt schimb ulei motor/cutie.

                        De f multi ani, masinile MB nu mai au carti service. Nu stiu si nu ma pricep ce inseamna o carte falsa, probabil te poti adresa autoritatilor - ANPC, Politie, etc

                        Masinal ta, mai ales din cauza km-jului manipulat trebuie cumva repusa intr-o anumita aritmetica ( destul de complicat ). Agging-ul ( imbatranirea..) injectoarelor, sondei Lambda si DPF ( fitrul de particular ) sunt acum raportate eronat.
                        De aici, reviziile sunt date peste cap, functie de ce a sters cel care a manipulat km...

                        Mentin opinia cu reprezentanta,
                        http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                        www.mbretrofit.ro

                        Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by cl600 View Post
                          Noi avem in dotare aproape toate sculele speciale originale, nu numai pt schimb ulei motor/cutie.

                          De f multi ani, masinile MB nu mai au carti service. Nu stiu si nu ma pricep ce inseamna o carte falsa, probabil te poti adresa autoritatilor - ANPC, Politie, etc

                          Masinal ta, mai ales din cauza km-jului manipulat trebuie cumva repusa intr-o anumita aritmetica ( destul de complicat ). Agging-ul ( imbatranirea..) injectoarelor, sondei Lambda si DPF ( fitrul de particular ) sunt acum raportate eronat.
                          De aici, reviziile sunt date peste cap, functie de ce a sters cel care a manipulat km...

                          Mentin opinia cu reprezentanta,

                          Cartea mea service este o carte în Germana cu modelul meu de Mercedes , toate detaliile legate de martori și după care începe cu paginile standard : model cod motor , număr înmatriculare și vreo 20 căsuțe de bifat traduse ca ( filtru ulei , ulei motor , filtrul habitaclu , filtrul cutie etc etc etc. ) + o căsuța mare unde e ștampila la service autorizat + semnături ( toate scrise cu pixuri diferite ) și ultima se oprește la numărul meu de km specificat. După cum spuneam mașina a fost adusa.

                          După cum știm bine nu sunt singurul care a luat o mașină cu km dați inapoi și a făcut schimburile aiurea , încă odată dacă mă poți ajuta măcar cu istoricul de service și dacă a fost vreodată lovit aștept un pm , nu o sa itI vina sa crezi ca mașina are o condiție de 80-90% nou la interior , se cunosc doar niște zgârieturi pe navigație. Scaunele parca sunt scoase din fabrica acum câteva luni.

                          Încă odată , te rog sa mă ajuți cu istoricul măcar sa știu ce am de făcut. Dacă poți sa îmi faci un preț pentru aceasta recondiționare + schimburile de care am vorbit. Mrs anticipat!
                          Să știi să lupți când vrei să ai.
                          Să nu regreți când pierzi sau dai

                          Comment


                          • #14
                            Majoritatea celor care au o masina cu km dati inapoi nu sunt de acord cu procedura de aducere a parametriilor la starea fireasca ( apar si km corecti in bord, de cele mai multe ori).

                            La aprox 300K km cat probabil are masina ta acum, cu distributia neschimbata, cu revizii din 30 in 30K, e greu sa te decizi...



                            Pt mine este un mister, nu caut sa il deslusesc. A inceput vacanta de Paste,...
                            Last edited by cl600; 04-13-2017, 22:20 PM.
                            http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                            www.mbretrofit.ro

                            Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by cl600 View Post
                              Majoritatea celor care au o masina cu km dati inapoi nu sunt de acord cu procedura de aducere a parametriilor la starea fireasca ( apar si km corecti in bord, de cele mai multe ori).

                              La aprox 300K km cat probabil are masina ta acum, cu distributia neschimbata, cu revizii din 30 in 30K, e greu sa te decizi...



                              Pt mine este un mister, nu caut sa il deslusesc. A inceput vacanta de Paste,...


                              Eu te inteleg perfect , ai mare dreptate ca nimanui nu ii convine sa stie ca ia o masina la 160 mii si brusc se transforma in 300 mii , hai sa o lamurim putin , eu am luat masina de pe COTW ( km : 150.000 pe site ) , personal de la Brugge , masina a fost un TAXI , dar nu taximetru ca cele cu culoarea de lapte amestecat cacao , a fost un TAXI pentru curse de aeroport exclusiv , gen transferuri cu familii din aeroport in hoteluri diferite sau tururi de tara , masina folosita pentru turism, cand am ridicat masina din Belgia avea 155 mii km .

                              Sa fim sinceri cred ca e un caz la 100 cand cineva aduce masina pe starea de plutire , in general nu prea intereseaza pe nimeni decat km afisati in bord .. eu acea carte service o am in pachetul ( geanta ) Mercedes Benz impreuna cu manualul de utilizare , DVD-ul cu softul la navigatie si multe alte manuale , garantii and other stuff.

                              Imi pare rau ca imi demonstrezi mentalitatea de Roman , in adevaratul sens al cuvantului , stiu ca intram in vacanta de Paste, e normal ca toata lumea sa vrea o pauza, dar nu cred ca 2 minute din timpul tau sunt foarte pretioase ca sa imi poti da un screen sau un copy paste la ultima intrare in service a masinii ( vad ca esti documentat bine si e normal in domeniul in care lucrezi ) , pe o comunitate de Opel ( a 2-a masina, cea de uz zilnic ) am gasit numai oameni primitori , care m-au ajutat si eu la randul meu am ajutat alte persoane , fara ca ei sa imi spuna " s-a mai discutat chestia asta , cauta , e ziua de Craciun / Paste " . Puteai bine mersi sa imi arunci un copy paste la detaliile mai semnificative ale masinii intr-un mesaj privat sau macar sa imi raspunzi pe Whatsapp ( am inteles azi , poate ai fost la lucru ,dar seara cred ca ai 2 minute libere ) ca sa stiu si eu de soarta masinii mele si cam ce am de facut , poate daca erai putin de treaba faceam service-urile la tine si descurcam tot , asa ma tot impingi sa imi bag picioarele in ea si sa o duc la un service de zi cu zi sa le fac standard si sa merg cu ea asa pentru ca o folosesc doar de 2-3 ori la saptamana si nu foarte multi km .

                              Nu stiu de ce va zbateti sa spuneti ca mecanici de distributie , injectoare , eu nu am auzit la vreun detinator sa se planga de astea, din proprie experienta cu un taxiu luat de la Hamburg din aeroport vreo 10 km de mers , masina ca a mea dar break si cu 498K km pot sa spun ca soferul a spus sincer " Ölwechsel bei 50.000 km persönliche Garage gemacht . Ich hatte keine Probleme mit dem Motor kolega. "
                              Să știi să lupți când vrei să ai.
                              Să nu regreți când pierzi sau dai

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF