Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Combinatie E300 td si E290 td (w210 pre facelift)

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Ce CDI 150 ? E vorba de E 200 CDI ( 102 cai ) , E 220 CDI ( 125 cai ) si E 290 Turbodiesel ( 129 cai ).
    Cred ca cel mai economic si mai fiabil este E 200 CDI din 1998/1999.

    Intrebare fiind necunoscator, dintre astea 3 + incluzand si E 300 Diesel (136 cai), care e campion si unde :fiabilitate, elasticitate, zgomot.

    Comment


    • #32
      Omul se referea la w211,cel de 2.2 are 150 cp,toate sunt fiabile si bune,toate sunt campioane in felul lor,dar au si minusuri...

      Comment


      • #33
        Mai urmeaza niste poze...astea sunt mai vechi...am mai completat-o,bandouri,geamuri functionale spate,freon ii mai trebuie sa imi mearga si AC ul,dar imi apare "ANZEIGE DEFEKT" are cineva idee de la ce e?
        Attached Files

        Comment


        • #34
          buna asemenea am si eu un 290 td merge impecabil 370000 km dar incepe sa scoata fum si cred ca pompa de injectie scapa presiiune pe undeva.

          buna este defectiune la sistemul de racire a motorului sau pur si simplu trebuie sa completezi antigel in vas .
          Last edited by Luxian; 05-03-2012, 08:11 AM. Reason: 2 in 1

          Comment


          • #35
            Am antigel in vas,chestia e ca si racirea merge foarte bine sau...ca nu imi mai trece de 80 apa,numai sub 80 sau in cel mai "rau" caz sta la 80.

            Comment


            • #36
              Si mie imi apare aceeasi eroare, deorece am senzorul de nivel de antigel stricat.

              Comment


              • #37
                Pai eu mai am un E200, oare merge ala pus? unde se afla? pe vasul de expansiune?
                Last edited by Luxian; 05-03-2012, 08:12 AM.

                Comment


                • #38
                  Originally posted by ediskan89 View Post
                  ... imi apare "ANZEIGE DEFEKT" are cineva idee de la ce e?
                  Se traduce ca "Display defect". Nu am idee de la ce poate fi. ÃŽnsă tare sunt curios dacă chiar e ceea ce zice sandu.

                  Originally posted by Vladut View Post
                  buna asemenea am si eu un 290 td merge impecabil 370000 km dar incepe sa scoata fum si cred ca pompa de injectie scapa presiiune pe undeva.
                  Fumul negru e motorină nearsă / în exces. Dacă scapă pompa de injecție presiune mai degrabă ți-ar lipsi puterea și n-ai avea fum. Aș verifica mai degrabă injectoarele.

                  Să-ți faci te rog topic separat pentru problema asta dacă vrei, sau mai bine caută ce s-a discutat până acum despre fum.
                  ...

                  Comment


                  • #39
                    Am mai facut niste poze ochiosului dupa niste imbunatatiri...scuzati peisajul...masina pot spune ca a fost destul de norocoasa,a stat pe dreapta mai mult de 6 ani,si-au batut unii joc de ea,nu mai erau sperante ca ar putea circula pe sosele (actele),a luat o dauna totala,dar a supravietuit
                    Attached Files
                    Last edited by ediskan89; 05-06-2012, 21:47 PM.

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by ediskan89 View Post
                      Mai urmeaza niste poze...astea sunt mai vechi...am mai completat-o,bandouri,geamuri functionale spate,freon ii mai trebuie sa imi mearga si AC ul,dar imi apare "ANZEIGE DEFEKT" are cineva idee de la ce e?
                      De ce nu ii schimbi limba la computer?
                      Poti sa il pui in mai multe limbi.

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by adrynoemi View Post
                        De ce nu ii schimbi limba la computer?
                        Poti sa il pui in mai multe limbi.
                        Cum se schimba? mie imi place in germana...dar partea proasta e ca nu inteleg

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by ediskan89 View Post
                          Cum se schimba? mie imi place in germana...dar partea proasta e ca nu inteleg
                          Se schimba in felul urmator:
                          Pui cheia in pozitia 2(contactul) si apesi in acelasi timp pe butonul 0 si R,pina iti apare meniul de limbi,si te misti prin el apasand pe 0,cand ai ajuns la limba dorita pui cheia pe 0.(o dai pina la capat adica).
                          Spunemi daca reusesti,daca nu iti fac eu un video.
                          Din cate tin io minte este Franceza,Engleza,Italiana,Germana si Spaniola.
                          A meu era in franceza si la-m schimbat in spaniola.

                          Salutare,numai bine.

                          Comment


                          • #43
                            Gata,am reusit,acum imi apare in bord "display defective"... mai sunt si alte chestii de genul asta? sa mai umblii prin bord?

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by ediskan89 View Post
                              Gata,am reusit,acum imi apare in bord "display defective"... mai sunt si alte chestii de genul asta? sa mai umblii prin bord?
                              Mai stiu cum se intra inntra in meniul de service.
                              Daca vrei sa incerci iti spun.

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by adrynoemi View Post
                                Mai stiu cum se intra inntra in meniul de service.
                                Daca vrei sa incerci iti spun.
                                Adica sa resetezi intervalul dintre revizii?da,eu vreau sa incerc...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF