Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Mercedes W210 vs BMW E39

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mercedes W210 vs BMW E39

    Vreau sa deschid un topic in care sa incercati cat de obiectiv se poate sa va spuneti parerea despre aceste 2 masini.Asemanari,avanataje si dezavantaje de o parte si de alta.
    Fanii bmw afirma ca e39 ca fost considerata cea mai buna masina din clasa ei la vremea respectiva,fapt sustinut de top gear.
    Ieri am fost si m-am plimbat putin cu un bmw seria 5 din 2001,model 530 d.Ca un pur necunoscator,eu nu am putut sa remarc decat minusul evident in ceea ce priveste frumusetea interiorului comparativ cu modestul meu okios.Eu sunt pasionat de interior si in special de consola centrala.La bmw sunt niste forme ascutite oarecum dezagreabile pt un posesor de E classe obisnuit cu formele line.
    Lasand la o parte frumusetea ,am inteles ca totusi,e39 e mai "masina" decat w210.Adik ar avea fi superioara la stabilitate,tinuta de drum,suspensii,etc.Cica condusul unie astel de masini este mai placut decat in cazul unui w210.
    Astept opinii cat mai obiective de la oameni care le-au testat pe amandoua.
    MÃREAȚA COBRA

  • #2
    eu am avut(pt o perioada scurta de timp un e39)...mi`a placut..am ramas cu impresie buna despre ea ca masina..o prefer in locul unui "ochios"...
    1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
    2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
    Si o panarama de scuter

    Comment


    • #3
      EU am condus un timp un bmw e39 525d din 1999 si am condus desul de mult un e60 din 2005 530d 210 cai
      pararea mea despre bmw este urmatoarea
      Eu am un okios
      e un 290 turbodiesel cu 167 de cai putere
      525d care lam condus avea 143 de cai putere
      cum iti poti imagina al meu este mai rapid in acceleratii
      in interior okiosu este mult mai bine facut si mai rezistent...nu spun ca bmwul este urat...dar okiosu este mai superior in calitate si design
      bmw era automat steptronic 5 viteze si era o cutie destul de rapida...e mai rapida ca si cutia de pe okios
      Nu stui ce sa spun...imi place bmw dar mercedesu am parerea ca e un pas in fata tuturor
      iar bmw e60 530d in interior pur si simplu te deceptioneaza....okiosu este mult mai frumos si ma luxos si facut cu materiale de calitete
      In interiorul e 60 cuilui gasesti multe plasticuri ieftine...ceea ce in okios nu se intampla
      iar motorul este incredibil...cu 218 cai e capabil sa rupa scaunul...are o acceleratie uimitoare
      al meu can o apesi pana in fund si ii dai kickdown ul te baga in scaun si isi ia zborul...da bmwul rupe bancheta
      pe deal in sus cand ma bag in depasire cu a meu prind 150-160
      cu bmwul prind 180-190 in acelasi timp

      Foloseste litera mare la inceput de propozitie.
      Last edited by mircea600sel; 10-24-2010, 19:01 PM.

      Comment


      • #4
        Salut, am avut si eu un e39, 525 d, pot spune ca este o masina frumoasa, tinuta de drum buna,demaraj foarte bun, minusuri in comparatie cu w210 E 200 cdi sunt, consumul ridicat, te oboseste la drum lung, costuri de intretinere foarte mari.
        Last edited by SEBASTIAN 77; 10-24-2010, 19:09 PM.
        Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!

        Comment


        • #5
          Originally posted by SEBASTIAN 77 View Post
          Salut, am avut si eu un e39, 525 d, pot spune ca este o masina frumoasa, tinuta de drum buna,demaraj foarte bun, minusuri in comparatie cu w210 E 200 cdi sunt, consumul ridicat, te oboseste la drum lung, costuri de intretinere foarte mari.
          Da dar 525d avea 163 de cai
          E normal sa consume mai mult.
          Te salut.

          Comment


          • #6
            Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.
            Cu S-ul nu te pui.

            Comment


            • #7
              Originally posted by adrynoemi View Post
              Da dar 525d avea 163 de cai
              E normal sa consume mai mult.
              Te salut.
              Toate BMW-urile consuma mai mult decat Mercedes-urile, si la consumabile ce preturi au....!
              Sincer, am vandut BMW-ul din cauza costurilor de intretinere si a fiabilitati scazute, nu era luna sa nu pun minim 300 ron pe piese, dupa 2 ani am renuntat la el, E-ul il am de aproape 2 ani si merge impecabil, in afara de consumabile nu am schimbat nimic pe el.
              Last edited by SEBASTIAN 77; 10-24-2010, 20:17 PM.
              Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!

              Comment


              • #8
                Ce sa zic...dupa o perioada destul de mare de absenta revin pe aici...
                Acum vreo 2 ani eram in dilema: W210/W211 sau e39(cum mai spunea cineva, la e60 interiorul e efectiv deceptionant).
                Pana la urma am ales e39/2003 absolut toate optiunile posibile, motor de 3.0 si cutie automata. Toate bune si frumoase pana zilele trecute cand am mers un drum lung(vreo 850 km) cu un W210.
                Trebuie sa precizez de la inceput ca la e39 am schimbat doar cutia de viteze(ma asteptam sa ma lase...), in rest numai si numai consumabile in 2 ani si/sau aproximativ 50.000 km. Acum mai trebuie sa schimb termostatul, dar oarecum se poate numi consumabil si el...

                Pe scurt:
                La e39 imi plac:
                -motorul si cutia de viteze...la 150 km/h la kickdown se simte efectiv cum trage motorul, abia pe la 180-190 schimba in treapta 5, si pana pe la 220 accelereaza decent. Abia peste se simte ca accelereaza mai greu.
                -stabilitatea pe viraje la viteze mari(aici e si pachetul M, si mai e si suspensia pneumatica pe spate autoreglabila)
                -dotarile suplimentare...nu detaliez pentru ca am efectiv tot ce se putea pune pe masina, si m-as lungi foarte mult. Ideea e ca, din ce am studiat eu, la Mercedes, putine masini au efectiv toate dotarile. Putine w20/w211 au senzori de parcare, navigatie mare, tuner tv, suspensie pneumatica, volan+oglinzi+scaun electrice si cu memorie
                -in legatura cu "plasticele ieftine" folosite la interior, sincer, banui ca respectivul coleg fie nu a analizat atent, fie efectiv nu a vazut de aproape un e39. La liniile si contururile interiorului nu ma pronunt, pentru ca tine de gustul fiecaruia. Mie personal imi place mai mult interiorul de e39 fata de w210...

                La Mercedes:
                -in primul rand suspensia e mult, dar mult mai confortabila fata de e39. Cum am spus, am pachetul M, dar si e39 fara Mpacket au suspensiile mai rigide...
                -spatiul interior. Desi la exterior au dimensiuni apropiate, la interior difera foarte mult. Mercedesul a reusit sa obtina mult spatiu pentru genunchi la locurile din spate fata de BMW. Si la locurile din fata e mai mult spatiu fata de BMW...efectiv bordul e proiectat mai bine(ma refer la pozitie, dimensiuni, orientare)
                -garda la sol, ceva mai mare fata de BMW, si la drumurile de la noi e un avantaj...

                Stiu ca totul nu se poate: si suspensie sport si confortabila si garda la sol mai mare... Eu efectiv am scris parerea mea.

                In final ce sa zic, sunt 2 masini premium, cu pretentii, serioase si fiabile. Insa, din ce am vazut eu(inainte de e39 am avut si un w124) Mercedes e orientat mai spre confort in timp ce BMW se regaseste spre sportivitate. Ma refer la E klasse fata de seria 5.
                Mereu un seria 5 fost mai rapid in acceleratie fata de E-ul asemanator ca si motorizare. Evident si consumul de carburant si costurile de intretinere sunt altele.


                Acum ce sa zic, mereu intorc capul dupa un w210/w211 intretinut corespunzator. Daca as fi luat Mercedes mereu mi-ar fi fost gandul la BMW. Singura solutie ar fi sa am si BMW si Mercedes, dar, sincer, nu imi permit sa le intretin corespunzator pe ambele.

                Comment


                • #9
                  Comparatia este intre W210 si E39. Atat. So, revenons a nous moutons.
                  Pentru inceput eu m-am uitat aici:
                  W210: http://en.wikipedia.org/wiki/Mercedes-Benz_W210
                  E39: http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_5_Series_%28E39%29
                  Personal n-am condus E39 insa am fost tentat de cateva ori sa achizitionez unul (525d sau 525i). Mi se pare mai suplu, mai sportiv si mai dinamic decat 210-ele, insa, simultan, spatiu interior mai mic, foaaarte alergate second si cam obosit la figura (E38-ul, in schimb, desi din alta clasa, mi se pare cel mai frumos BMW construit vreodata).
                  Pe de alta parte, E39 M5 ramane unul din visele mele, ceva mai excitant decat E55.
                  https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by cutaresku View Post
                    Comparatia este intre W210 si E39. Atat. So, revenons a nous moutons.
                    Pentru inceput eu m-am uitat aici:
                    W210: http://en.wikipedia.org/wiki/Mercedes-Benz_W210
                    E39: http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_5_Series_%28E39%29
                    Personal n-am condus E39 insa am fost tentat de cateva ori sa achizitionez unul (525d sau 525i). Mi se pare mai suplu, mai sportiv si mai dinamic decat 210-ele, insa, simultan, spatiu interior mai mic, foaaarte alergate second si cam obosit la figura (E38-ul, in schimb, desi din alta clasa, mi se pare cel mai frumos BMW construit vreodata).
                    Pe de alta parte, E39 M5 ramane unul din visele mele, ceva mai excitant decat E55.
                    Un minus la E39 e lipsa tractiunii integrale....

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by mircea600sel
                      La viteze de peste 200km/h nu mai faci tu curbe.
                      Carte tehnica a unui 290TD spune ca motorul asta merge maxim 195km/h.
                      In Romania sigur nu,dar in Spania sigur da.
                      Cartea tehnica zicea ca are 129 de cai,si a meu mia dat pe dinamometru 167cp.

                      Comment


                      • #12
                        Dentimarius,imi cer scuze daca sa inteles rau parerea mea.
                        Nu vroiam sa spun deceptionant,eu ma refeream ca la E60 e mai putina calitate ca la un E39.
                        Sunt de acord cu tot ce spui tu,bmw e orientat spre sportivitate si mercedes spre confort.
                        Trebuie sa spun ca am vazut un E39 de aproape,si cind mi-am cumparaat Mercedesul am vazut si citeva E39.
                        E39 pentru mine este o masina superba,calitate la materiale,frumoasa in exterior,motortun 30d este cel ce imi place mai mult.
                        Imi cer scuze inca odata daca sa inteles rau parerea mea.
                        Unchiul meu are un 530d E60,si tin sa spun,ca masina zboara cind apesi pe pedala,scaunele sunt mai confortabile ca la E klasse,cred ieu,motorul e mai nervos,calitatea de materiale e foarte buna,dar cum am spus inainte,are mai mult plastic ca E39.
                        Totdeauna mi-a placut Bmw,si o sa-mi placa in continuare.
                        Acum sun pe calea de a vinde Mercedesul meu,pentru a o schimba pe un 740d,E38,care pentru mine,ca si pentru multi dintre voi,este cel mai frumops seria 7 care sa fabricat vreodata.
                        Asta e masina in care sunt interesat:

                        Comment


                        • #13
                          Frumoasa masina, seria 7 este si preferata mea, si acuma sincer fata de un W210 si unu din asta...
                          Mercanul are calitatile lui si BMW-ul pe ale lui.
                          Ma uit cum se poarta discuti si pe forumurile de la BMW si Audi, si acolo se fac comparari intre ele si Mercedes.
                          Toata lumea zice ca Mercedes e confort si eleganta, acuma a ramas doar eleganta, ca conforyul ofera si BMW si AUDI si VW Pheaton!
                          Fiecare isi alege masina pe care o crede el ca il reprezinta.
                          Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
                          Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by mircea600sel
                            Glumesti???
                            Cum am mai spus, totul tine de gusturile fiecaruia. Mie personal imi place mai mult interiorul la e39 in comparatie cu e60. La e60 manerele de pe portierele fata mi se par efectiv de prost gust(inclusiv pozitionarea butoanelor pentru geamuri si oglinzi), si pozitionarea dvd-ului de navi si a cd-playerului...strica tot aspectul bordului.... Intre cele 4 modele discutate e39, e60, w210 si w211 cel mai mult imi place interiorul la w211, apoi e39, apoi w210 si abia in final e60.
                            Cum spunea un coleg mai sus, Mercedesul se caracterizeaza prin "eleganta" care l-a consacrat.

                            Eu personal sunt convins ca daca alegeam Mercedes as fi visat mereu la un BMW, asa cum acum visez la Mercedes.

                            Comment


                            • #15
                              Da, nu am gassit buton pentru "edit", prin urmare mai revin cu un raspuns.

                              Am uitat complet un aspect destul de important. Calitatea sunetului....
                              Aici e bine cunoscut ca in BMW-uri sunetul are o calitate net inferioara fata de Mercedes, Audi si chiat VW. In w210 cu sistemul de sunet de baza se aude mult mai bine decat in e39-ul meu cu sistem de sunet HiFi(10 dif si suubwoofer). Nu stiu cum e la Mercedes, dar la BMW, la e39 era sistemul de sunet de baza, apoi HiFI-ul si apoi, Top HiFi-ul.
                              Iar castig pentru Mercedes.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF