Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Pareri despre motorina!!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Care vreti sa faceti experimente, mergeti la o crama, cumparati 4-5 bidoane (PET) transparente de 5-10 litri si mergeti si le umpleti de la diferite statii peco, apoi puse undeva sa se decanteze si vedeti ce ramane... Nu e foarte relevanta ideea dar uneori mai sunt si surprize...
    Eu personal alimentez de la MOL, evo diesel, am facut 70.000+ de km pana acum fara surprize, asta nu inseamna ca nu pot avea maine, dar sa speram ca nu. Ce am observat la Evo diesel e un consum mai scazut fata de alti combustibili asa ca nu conteaza ca e mai scump decat altii, poate e mai bine aditivat sau nu stiu...
    Oricum indiferent de unde alimentati, schimbati filtrul de motorina la fiecare schimb de ulei. La noi in Ro e riscul sa se umple ... Va veti speria daca il goliti la demontarea de pe masina intr-un recipient transparent, si nici nu curge tot din el.
    Am alimentat la Sprinter cu motor CDI si de prin Austria si Ungaria de la Oed la Olds Mobile, de la Agip de la Shell, BP, OMV dar nu observ asa zise diferente de sunet la motor sau sa traga mai bine, poate in Germania " Or sta cainii cu colaci in coada " la calitatea combustibililor dar nu cred ca mai suntem mai prejos ca ei. De injectoare stricate se mai aude si pe acolo, probleme la cunostinte si la un Passat 2007 si la un Dodge 2009, alimentate ambele pe unde apucau in austria, passatul niciodata din Ro.
    Momentan Sprinterul are 410.000 km din care 100 si ceva de mii si cu motorina din Ro fara nici o problema la injectoare si nici altceva la motor.
    Last edited by Dj Sky; 10-12-2013, 19:55 PM.

    Comment


    • #47
      Originally posted by paul_p View Post
      Pai ce concluzie sa tragi?
      Ce spui tu este irelevant. Probabil injectorul s-a stricat intamplator, fara legatura cu tipul de motorina.
      Probabil ai dreptate,ceea ce am spus poate este irelevant dar nu am vrut sa conving pe nimeni de nimic,era doar o constatare personala.Dar tot ca o parere personala vreau sa spun ca motorina rompetrol este buna in comparatie cu altele.A si sa nu uit la un mercedes cu km despre care vorbeam nici un defect aparut nu este intamplator.

      Comment


      • #48
        +1 Rompetrol (si n-am actiuni).
        https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

        Comment


        • #49
          Sincer pentru motoarele moderne alimentate cu motorina de la Rompetrol se simte bine masina si trage bine consumul cred ca e ok,asta fiind la un motor de 2litri de la alta marca masina cumparata noua in 2011,la batranica mea din 1998 fabricatie w210 E250 TD nu am simtit nici un fel de diferenta la ea chiar si dupa peste 10 plinuri de rezervor la Rompetrol si nici de la Petrom aici ma refer ca nu fuge mai tare si nu mi da nici senzatia ca se transforma masinuta in ceva mai modern si mai puternic tot sunetul acela ce il ador de diesel classic il are si la fel merge.

          Comment


          • #50
            Poi in mod normal ar trebui sa se simta aditivii aia... De ex. masinuta mea simte cand pun cea mai scumpa si buna motorina de la MOL...ca si femeia..cand ii dai mai multi bani..se bucura mai tare... Una peste alta eu simt diferenta pe aditiv, si tre' sa ma pun sa incerc si varianta cu ulei 2T sa vedem ce 'pasarici' o sa scoata pe toba... In schimb, sunt foarte nedumerit in legatura cu uleiul... am un amic care lauda uleiul de la Metabond. Zicea ca ar avea un cuplu mare de la turatie mica (care, pana la urma, la asta se rezuma senzatia de "6 cai frumosi" ). Urmeaza sa fac schimbul de ulei la inceputul anului viitor si cred ca o sa pun si eu Metabond. Pareri pro-contra?

            Comment


            • #51
              Te rog din suflet, renunţa la Poi ăla, mă calcă pe maţe...

              https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

              Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
              Va rugam sa le schimbati din User Settings.

              Comment


              • #52
                Originally posted by SirDeadline View Post
                Poi in mod normal ar trebui sa se simta aditivii aia... De ex. masinuta mea simte cand pun cea mai scumpa si buna motorina de la MOL...ca si femeia..cand ii dai mai multi bani..se bucura mai tare... Una peste alta eu simt diferenta pe aditiv, si tre' sa ma pun sa incerc si varianta cu ulei 2T sa vedem ce 'pasarici' o sa scoata pe toba... In schimb, sunt foarte nedumerit in legatura cu uleiul... am un amic care lauda uleiul de la Metabond. Zicea ca ar avea un cuplu mare de la turatie mica (care, pana la urma, la asta se rezuma senzatia de "6 cai frumosi" ). Urmeaza sa fac schimbul de ulei la inceputul anului viitor si cred ca o sa pun si eu Metabond. Pareri pro-contra?
                Poti sa bagi orice ulei vrea 'muschii' tai atata timp cat sunt respectate specificatiile Mercedes pentru tipul si modelul tau de masina.Orice alt comentariu de prisos.
                ML270 CDI 2004

                Comment


                • #53
                  Salut, eu am de 6 ani masina si am alimentat de la Rompetrol, am cca 360 mii km si nu am avut probleme cu injectoarele... Consumul e mai mic cu EFIX, am testat decateva ori..

                  Comment


                  • #54
                    MOL de 10 ani si fara absolut nici o problema
                    Chiar Recomand
                    La firma unde lucrez,toate masinile tot MOL si la fel,nici o problema
                    De exemplu:avem un MB E220 sin 2001,cu 760000 km si numai de la MOL
                    Merge foarte bine motorul,fara nici cea mai mica reparatie la sistemul de injectie

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF