Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

probleme roata

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • probleme roata

    Salut ;am si eu o problema .am un c220 cdi din 2001 si de fiecrae data cand dau intr-o groapa cu roata din dreapta fata troncane destul de tare.un prieten mi-a zis ca s-ar putea sa fie amortizorul.imi puteti spune si mie ce ar mai putea fi si cam cat e un amortizor.
    Si nu gasesc de unde sa iau un bandou bara fata tot in dreapta .l-am spart intr-un stalp si nus de unde sa iau.este vreun magazin online cu orice piese numai pt mercedes .
    ASTEPT RASPUNSURI MS

  • #2
    Pana "astepti si tu un raspuns" da si tu un search si arunca-ti si tu ochii peste regulamentul forumului.
    E220 cdi W210, 2001

    E320 W210, 1997
    C180 W202, 1994
    W123 200D, 1978 cu inima de W124


    Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

    Comment


    • #3
      Nu neaparat.
      Nu sunt cel mai in masura sa ma pronunt dar daca se intampla la orice groapa tind sa cred ca este vorba despre bratul superior al articulatiei - ala troncane rau. Are la fiecare capat cate o bucsa - una mare si alta mica. Una din acestea este capsata (turnata) si nu se schimba doar ea ci necesita schimbarea intregului brat. Nu stiu sa aproximez o suma, o fac totusi - vreo 400 Ron.
      "Shut Up and Drive"

      Comment


      • #4
        Originally posted by alexandrumitroi View Post
        Salut ;am si eu o problema .am un c220 cdi din 2001 si de fiecrae data cand dau intr-o groapa cu roata din dreapta fata troncane destul de tare.un prieten mi-a zis ca s-ar putea sa fie amortizorul.imi puteti spune si mie ce ar mai putea fi si cam cat e un amortizor.
        Si nu gasesc de unde sa iau un bandou bara fata tot in dreapta .l-am spart intr-un stalp si nus de unde sa iau.este vreun magazin online cu orice piese numai pt mercedes .
        ASTEPT RASPUNSURI MS
        Poate fi si din bucse.Cel mai sigur este sa mergi la un service sa iti verifice jocurile pe fata.Iar pentru telescoape daca vrei sa le verifici faci un test de telescoape pe stand , e in jur de 20 30 de lei o verificare.

        Comment


        • #5
          Originally posted by Pushtiu View Post
          Nu neaparat.
          Nu sunt cel mai in masura sa ma pronunt dar daca se intampla la orice groapa tind sa cred ca este vorba despre bratul superior al articulatiei - ala troncane rau. Are la fiecare capat cate o bucsa - una mare si alta mica. Una din acestea este capsata (turnata) si nu se schimba doar ea ci necesita schimbarea intregului brat. Nu stiu sa aproximez o suma, o fac totusi - vreo 400 Ron.
          "Shut Up and Drive"
          Am vazut brate de acest fel care aveau pivotul prins cu niste nituri . Sunt si kit-uri de reparatie , unde vine numai pivotul si cu 3 suruburi pentru a inlocui niturile.

          Comment


          • #6
            Sau mai poate fi flansa:-?...
            E numai o parere...
            Fosta: MB W202 C180 Elegance 1994
            Actuala: MB W203 C200 Kompressor Avantgarde 2002

            Comment


            • #7
              Mergi la un service sa traga de roti. Nu astepta parerile noastre; noi ne putem gandi ca sunetul tau vine de la tamponul motorului si tu crezi ca e de la roata.
              .......părerea mea...

              Comment


              • #8
                Bine zis Alex!
                Fosta: MB W202 C180 Elegance 1994
                Actuala: MB W203 C200 Kompressor Avantgarde 2002

                Comment


                • #9
                  Originally posted by alexandrumitroi View Post
                  Salut ;am si eu o problema .am un c220 cdi din 2001 si de fiecrae data cand dau intr-o groapa cu roata din dreapta fata troncane destul de tare.un prieten mi-a zis ca s-ar putea sa fie amortizorul.imi puteti spune si mie ce ar mai putea fi si cam cat e un amortizor.
                  Si nu gasesc de unde sa iau un bandou bara fata tot in dreapta .l-am spart intr-un stalp si nus de unde sa iau.este vreun magazin online cu orice piese numai pt mercedes .
                  ASTEPT RASPUNSURI MS
                  In principiu, fara sa verifici ce este sub ea, nu cred ca o sa dibuiesti buba dic ce zice un prieten sau din ce zicem noi.
                  Eu as crede de exemplu ca nu poate fi din telescop, acesta trebuie sa se "inmoaie" mai intai, fapt ce ar face ca masina ta sa se balangane putin in mers. Ar putea fi din brate (superior/inferior), ar putea fi din bieleta, sau ar putea chiar sa fie arcul rupt.

                  Mergi la mecanic sau ridic-o tu si trage cu ranga de articulatii. A mea avea telescoapele pe spate duse dar in afara de faptul ca facea ca barca nu troncanea nimic.
                  W203 - 2001

                  Comment


                  • #10
                    Legat de troncanit: cum au zis si colegii - pt fi o groaza de elemente.
                    Legat de bandou: http://www.autokarma.ro/catalog_fisa...5793&filtru=50

                    ... poate te ajuta link-ul

                    Succes!
                    C220 CDI, W203, Automata

                    Comment


                    • #11

                      Comment


                      • #12
                        Am si eu o problema cu troncanitul cand merg foarte incet pe drum neasfaltat sau cu multe gropi. Nu am reusit sa depistez sursa (am tras cu ranga de tot ce se putea cu masina pe elvator si pe canal de vizitare). La bratul acela in forma de L sunt duse bucsile din spate (in ambele parti) dar nu cred ca zgomotul vine de acolo (o sa le schimb saptamana asta, sper sa dispara zgomotul). In rest nu misca nimic, nu este nici un joc.
                        Este posibil sa troncane rulmentul din capatul telescopului ???
                        W202, C180 elegance, 1995

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by dolusd View Post
                          Am si eu o problema cu troncanitul cand merg foarte incet pe drum neasfaltat sau cu multe gropi. Nu am reusit sa depistez sursa (am tras cu ranga de tot ce se putea cu masina pe elvator si pe canal de vizitare). La bratul acela in forma de L sunt duse bucsile din spate (in ambele parti) dar nu cred ca zgomotul vine de acolo (o sa le schimb saptamana asta, sper sa dispara zgomotul). In rest nu misca nimic, nu este nici un joc.
                          Este posibil sa troncane rulmentul din capatul telescopului ???
                          Verifica si rulmentul de sarcina de la telescop (sus). Face un troncanit cand se duce de nu e adevarat!
                          C220 CDI, W203, Automata

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by dolusd View Post
                            Am si eu o problema cu troncanitul cand merg foarte incet pe drum neasfaltat sau cu multe gropi. Nu am reusit sa depistez sursa (am tras cu ranga de tot ce se putea cu masina pe elvator si pe canal de vizitare). La bratul acela in forma de L sunt duse bucsile din spate (in ambele parti) dar nu cred ca zgomotul vine de acolo (o sa le schimb saptamana asta, sper sa dispara zgomotul). In rest nu misca nimic, nu este nici un joc.
                            Este posibil sa troncane rulmentul din capatul telescopului ???
                            Da.Am intalnit sa troncane la mers pe drum cu gropi sau denivelari , sub masina nu era nici un joc , problema a fost de la flansa telescopului.

                            Comment


                            • #15
                              La mine troncanea tot undeva la roata dreapta fata in mers, pe drum cu denivelari si s-a dovedit a fi bieleta dusa..

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF