Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Dimensiune prezoane

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Daca citea cineva ce am scris mai devreme, treaba se simplifica... Am recomandat o chestie practica, si anume doi colegi din Sibiu saritori. Mai recomand unul, na... Marius B...
    Am mers cu automaticul meu 700 de kilometri cu 4 prezoane la toata mashina. Cu 150 pe alocuri... Am mers cu o Cobra luni bune si kilometri buni ca la prima pana sa vad ca prezoanele prindeau fix un gang. Asta inseamna practica. Nu am zis ca merge bine o mie de ani cu un gang jumate. Am zis ca nu e cusher, dar pina gaseshte ce trebuie se poate folosi de ele cu succes. Am mai zis ca janta se centreaza central, acolo e importantza. Daca o janta nu e centrata la butuc cum trebuie, la revedere...
    Nivelul meu de pregatire se poate evalua din cele 4 mii si ceva de postari aici. Restul lumii ramine sa il demonstreze, sau sa aiba rabdare sa ma citeasca si sa ma suporte cind au nevoie si cind nu au. Deci, nu am cum avea surprize daca studiez modul in care sigurantzeaza prezonul ratat... eventual ma poate umfla risul vazindu-ma pe mine insumi ca stau si ma uit ca idiotul la nimic deosebit. Nu shtiu daca ishi poate inchipui cineva cam cite am vazut de cind exist... prezoane, conuri si felatzii d-astea le shtiu si in somn, da-ma dracu, ca n-am o viatza de fiare de pomana... Exemplele de le-am dat mai devreme sint inconshtientze personale, dar care m-au impins sa studiez toata tevatura cu atentzie. Iar daca la mine merge, nu vad de ce nu merge si la altul... Pina gaseshte ce are nevoie, normal...
    Altceva... De cind sint pe aici, sustzin ceea ce este practic si eficient financiar. Daca incepem sa ne luam numai dupa cartzi si specificatzii tehnice, moare copilul cu buricul netaiat... Colegul Pullman se incurca nitzel in detalii aici si uitam esentzialul, pe care imi permit sa il reamintesc, pentru ca shtiu. Daca Azevu' ala ratat nu se centreaza perfect la butuc, poate sa ii puna si prezoane de aur...mashina aia e la fel de sigura pe strada precum erectzia la octogenar... Daca se centreaza la perfectzie, prezonul devine intr-o oarecare masura detaliu. Faptul ca nu are acelashi con si ca ar fi un gang-doua mai scurt devine irelevant.
    Colegul Valyvis mai gresheshte de doua ori... O data, insista in ce i-am precizat intr-o postare anterioara, dar vad ca pina nu ii trintesc doua poze, o tzine pe a lui... Nici o problema...va primi si poze reale, facute de mina mea, ca sa nu mai aud de guler special pentru jante de aliaj si alte asemenea...A doua oara, J-ul jantei vrea sa insemneze adicatelea latzimea jantei la talon. De aici, deducem ca o janta de 7 tzoli suporta numai cauciucuri cu o anumita latzime a benzii de rulare. Ca exemplu, ca poate n-o fi clar, la roata 7Jx15, daca ii pun cauciuc 165 SR 15, se vede buza jantei, iar cauciucul e ceva mic, acolo...te miri cum dracu s-a putut umfla atit sa ajunga la talon. Deci janta va fi mult mai lata decit cauciucul de pe ea. Booon... pai vin eu acum si intreb...ce treaba are latzimea rotzii cu ABS-ul ? Daca janta e de 5 tzoli, cere latzime 175-195, daca e de 7 tzoli, cere 195-225, chiar si mai mult, cu mici licentze... Si din cite shtiu eu, ABS-ul asta nu-i atit de deshtept incit sa se prinda cit de lata e roata care calca pe strada. Ashtept explicatzia...

    Ii las pe altzii sa explice ce e aia ET. Eu am zis ce am avut de zis, care vrea citeshte si aplica. Care nu, bijbiie in continuare. Consider ca lucrul practic e mai eficient decit hirtzogaraia prea multa, iar ceea ce sustzin ramine, pentru ca nu vorbesc din cartzi, ci de pe pielea mea. Altceva nu mai e de zis din partea mea, decit ashtept sa primesc explicatzia cu ABS-ul. Una plauzibila si bine fondata.
    Last edited by doktor4carz; 12-05-2008, 22:32 PM.

    Comment


    • #47
      Dok ai dreptate. ABS-ul are un senzor care detecteaza miscarea rotii. Cand aceasta se blocheaza, senzorul sesizeaza, si deblocheaza treptat roata aceea. Daca roata este mai lata, frecarea este mai mare, nu se mai blocheaza asa rapid roata, si mai si scurim ABS-ul din lucru .

      PULLMAN: am pus roata sus pe masina. Am pus totate prezoanele. S-au potrivit perfect. S-a centrat perfect pe butuc. Problema mea, dupa cum i zice si topicului, sunt nenorocitele de prezoane, daca gasesc undeva mai lungi(nu neaparat de mercedes).

      dok: Ai zis mai sus ca importatnt este sa se centreze pe butuc. Se centreaza, doar ca prezoanele imi prind putin in tambur(1,5 ture cu mana si inca o jumate de tura cu cheia. Asta inseamna cam 2 spire). Mie mi se pare putin si doamne fereste pe la 180 sa imi zboare vre-o roata .......

      VA multumesc mult.
      MB C180 (w202)11.1994 ELEGANCE 90KW 122CP benzina

      Comment


      • #48
        SUNA AICI:


        Jante Aliaj, Anvelope iarna -vara, Cauciucuri, Roti, 35000 de Modele. Cumperi online orice dimensiune și pentru orice tip de autovehicul cu livrare direct la domiciliu sau la service. Numai produse originale de la firme de prestigiu mondial. Plata online sau ramburs la curier în funcție de furnizor.



        etc.
        La ford, masina pe care am detinut-o anterior, am comandat piulite (avea piulite) telefonic.Le-am primit cu plata ramburs.
        La mercedes le-am comandat la un magazin ce aducea jante.
        Toti au catalog, de comada.
        Masoara lungimea prezonului pe care il ai, cere sa-ti aduca prezoane, ei se vor uita in catalog si iti vor comunica telefonic lungimea disponibila a prezoanelor ce pot fi aduse. Compara dimensiunile, preturile si si decide, le comanzi sau nu.
        Pentru ford le-am comandat telefonic de aici:http://www.depozituldejante.ro/brows...catalog_id=199

        Comment


        • #49
          Am pus si eu poze cu o janta de-a mea.Am cautat azi prezoane si am cam gasit dar nu destule.Am fost la magazin sa comand originale mercedes si mi-a zis baiatul de acolo ca degeaba comanda originale ca alea is numa pt jante originale mercedes si a mele nu prea cred ca is.Am gasit bune ca filet si ca lungime la o vulcanizare dar de 2 feluri:un tip de prezon care are conul, acela ce tine janta,putin rotunjit si scurt cum e si prezonul meu pt janta tabla si inca un tip care are conul acela drept si lung pana la filet.Dar de nici un fel nu am gasit 20, doar 12 si 14.Are ceva daca le combin?Au acelasi filet.Am facut si un desen cam cum arata prezoanele.
          Pullman imi zici si mie pt ce is jantele mele?E bun ET-ul ?
          Attached Files
          Last edited by adibotormedias; 12-05-2008, 18:19 PM.

          Comment


          • #50
            Originally posted by adibotormedias View Post
            ....
            Pullman imi zici si mie pt ce is jantele mele?E bun ET-ul ?

            Sant marca DBV, modelul TAHITI 16
            7.5 x 16
            Lochkreis: 5 x 112 ,
            ET: 35
            Silber Horn poliert
            Zubebör Kit Nr. Set-Nr. 369 [29915]
            Folgende Reifengrößen sind möglich: 205/55R16

            Sursa: http://www.dbv-online.de/?in=3&lang=DE , unde selectezi/cauti: Mercedes --> C-KLASSE --> C180 --> apeshi pe --> la modelul TAHITI apeshi pe "7.5x16 ET:35 J 78.75 €", si apre exact ce ai tu, daca mai departe apeshi pe se deschide fisha tehnica de la TÜV (omologare), unde vei gasi si cele scrise mai jos referitor la prezoane, si modelele de Mercedes la care sant omologate aceste jante.

            Verwendungsbereich/Fz-Hersteller : DAIMLER BENZ, MERCEDES-BENZ
            Befestigungsteile (Prezoane): Kegelbundschrauben (Surub cu cap conic) M12x1,5, Schaftl. (lungime filet) 26 mm, Kegelw.(conic) 60 Grad (grade),
            für Typ (pt.typ): H0; 124; 168; 171; 202; 208; 210; 209; 414; 203 CL; 210 K;
            203 K; 124 T; 124 C; 203; 201; 170
            Zubehör (accesorii): Set-Nr. 369


            Originally posted by ciucean_sergiu View Post
            PULLMAN: am pus roata sus pe masina. Am pus totate prezoanele. S-au potrivit perfect. S-a centrat perfect pe butuc. Problema mea, dupa cum i zice si topicului, sunt nenorocitele de prezoane, daca gasesc undeva mai lungi(nu neaparat de mercedes).
            Scuze, eu am intzeles ca nu shti ce marime trebuie sa fie prezoanele...
            Originally posted by ciucean_sergiu View Post
            Dimensiune prezoane
            Salut. M-i am luat jante de aluminiu si trebue sa imi schimb prezoanele cu unele mai lungi(am cauat in topicurile mai vechi si am gasit doar discutii despre jante). Stiti cumva care sunt dimensiunile necesare??
            Multumesc mult
            ..., si totodata am crezut ca nu sti de ce nu se potrivesc prezoanele...
            Originally posted by ciucean_sergiu View Post
            Eu nu stiu ce sa mai inteleg. PULLMAN: dimensiunile alea le am si eu in talon si si in carte...
            ...Chestia este ca mie imi prinde surubul doar 2 ture in tambur si mi frica sa nu imi "zboare" rotile. Daca era filetul pana in caparul gaurii in tambur, era super ok.
            ...
            M-am bagat si eu in discutzie ka "musca in lapte" despre marimile prezoanelor si ET, precum si specificatzii tehnice pt. ce mashina sant omologate jantele, inca odata scuzele mele.
            Last edited by orca; 12-06-2008, 01:08 AM.
            .. ________ ..
            o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
            (Oo\==/oO)
            ..U...............U.
            Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
            http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

            Comment


            • #51
              Nici o problema PULLMAN. Iti multumesc mult. Am cumparat azi un prezon de logan sa fac proba cu el. Sper sa fie bun. Dupa ce o sa-l probez o sa va zic cum sta problema.
              MB C180 (w202)11.1994 ELEGANCE 90KW 122CP benzina

              Comment


              • #52
                Mah sergiu de unde ai luat ca io nu am gasit?Sunama si pe mine daca se nimereste.
                Multumesc mult pullman.
                O micuta intrebare doar:care conicitate se nimereste pe jante?Nu arata pe acolo vreo poza cu un prezon?Sau sunt ca le-ai aratat de pe ebay?Eu am dat pe google datele de la tine dai nu am gasit nici o poza doar date de le tuv-uri,la fel ca cele de la tine.Mi-e ca ma duc iar la astia la magazine si zic iar ca "nu stiu, nu pot,nu ai destule date ".Pt ca am fost la astia la noi , la Gammis, International si 3 service-uri,si mi-au zis nu pot comanda.Ba ca nu-s bune prezoane originale mercedes doar pt jante originale ,ba ca nu stiu sa comande dupa jante.
                Si acum ma duc cu dimensiunile si ma tot gandesc ce or mai zice acum.
                Sau "Kegelw.(conic) 60 Grad (grade)," inseamna ca e conic drept nu putin rotunjit?

                Originally posted by ciucean_sergiu View Post
                Nici o problema PULLMAN. Iti multumesc mult. Am cumparat azi un prezon de logan sa fac proba cu el. Sper sa fie bun. Dupa ce o sa-l probez o sa va zic cum sta problema.
                Mah sergiu.....mie mi-e bun prezonul ala.Mi-l dai mie?(ca le-am luat si alealalte 9).
                Multumesc pt sfaturi.Am luat datele de la pullman si cu ideea ca s-ar putea nimeri prezoanele de logan am mers iar sa caut.Mai era un singur magazin unde nu am incercat sa intreb cu prezonul meu.Am fost acolo si am intrebat acum vreo o luna dar am intrebat pt mercedes doar.Acum am mers cu prezonul ca sa probez si am gasit.Si nu sunt pt jante aluminiu din cate zicea fata de acolo.Problema e ca am doar 9 prezoane.Magazinul avea 10 dar unul l-a luat sergiu si imi aduce numai joi restul....
                Attached Files
                Last edited by doktor4carz; 12-06-2008, 16:38 PM.

                Comment


                • #53
                  Ai fost la aia din vasia? Accolo am gasit si eu. Am luat unu sa probez. daca nu e bun ti-l dau cu placere. Daca e bun trebuie sa mai caut si eu.. . Mai vorbim la telefon
                  MB C180 (w202)11.1994 ELEGANCE 90KW 122CP benzina

                  Comment


                  • #54
                    Parcă erai student la Sibiu, dacă este bun acel prezon de Logan , ca să evităm postări prelungite , spune şi încerc să îţi cumpăr eu din Sibiu , şi când vii cu prima ocazie ...sau ţi le pot trimite cu vreun şofer de la Atlassib.Doar să specifici modelul , dacă sunt mai multe modele.

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by mircea13 View Post
                      Parcă erai student la Sibiu, dacă este bun acel prezon de Logan , ca să evităm postări prelungite , spune şi încerc să îţi cumpăr eu din Sibiu , şi când vii cu prima ocazie ...sau ţi le pot trimite cu vreun şofer de la Atlassib.Doar să specifici modelul , dacă sunt mai multe modele.
                      Multumesc mult, dar miercuri sau joi imi aduce si restul de prezoane.Si surpriza pt cei care mai au nevoie, e doar 3,5 ron bucata.
                      Si cahiar sunt mai multe modele,am mai cautat la un magazin care era la 50 m de unde am gasit si avea acelasi tip de prezon,acelasi model, dar conul prezonului era mai gros.
                      Inca o data multumesc tuturor.

                      Comment


                      • #56
                        Mircea13: sunt student la sibiu dar acum fac specializare la Medias(stau la parinti). Multumesc de ajutor. Vreau sa fac proba cu astea, sa vad daca sunt ok, si dupa acceam am tot timp sa le cumpar, doarece imi pun gumele de vara pe jantele de aliaj.
                        MB C180 (w202)11.1994 ELEGANCE 90KW 122CP benzina

                        Comment


                        • #57
                          Salutare prieteni. Am rezolvat problema nenorocitele de prezoane. Cele de Logan sun super OK. Va multumesc mult pentru ajutorul care mi l-ati oferit. Sunteti cei mai tari. Cel mai tare forum... Dok....felicitari ! ! !
                          MB C180 (w202)11.1994 ELEGANCE 90KW 122CP benzina

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF