Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Dimensiune prezoane

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    ciucean_sergiu : N-ar strica sa fii putintel mai ingrijit in scriere, mananci litere, postezi dublu...
    Cat despre jante (nu genti , fratilor !!! ) sa stii ca alea de tabla se folosesc iarna pentru a nu se zgaria cele de aliaj de la lantzuri....
    Pune-ne poze cu ele pe masina, ca ne-ai facut curiosi......sa te feresca Dumnezeu de gropi cu ele...

    Comment


    • #32
      Originally posted by ciucean_sergiu View Post
      Salut. Iar probleme.... Am dat azi jos o roata si am pus janta de aliaj. Imi prinde prezonul cam o tura jumate (cu mana) si mai merge inca jumate de tura dupa ce strang cu cheia. Am vorbit cu un mecanic si nu este in regula sa prinda doar atat. Mie imi ies cam 6 spire din janta, dar filetul, in partea cealalta, nu incepe chiar din cap. O sa mai atasez mai tarziu niste poze ca acum am problema la tel si nu pot sa-l descarc. MUltumesc.
      Eu tot nu am inteles, ai pastrat prezoanele de la jantele de tabla???
      Ai folosit prezoane de janta de tabla la jantele de aluminiu???
      Daca ai facut asa ceva riscul este maxim, vezi ca prezoanele pentru jante de tabla se slabesc in exploatare atunci cand sunt folosite la jante de aliaj si in plus nu au acelasi "guler".
      Foloseste numai prezoane pentru jante de aliaj.
      Daca nu se nimeresc la lungime cele de logan (bineinteles pentru jante de aliaj), comanda la un vanzator de jante prezoane originale mercedes, mai mult de 150 lei/set nu costa.
      Nu te risca.
      Last edited by valyvis10; 12-04-2008, 19:38 PM.

      Comment


      • #33
        Am fost si eu azi sa caut prezoane pt jenti de aluminiu.Am pe jentiile de aliaj cauciucuri de 205 si mi-a zis cineva ca sa nu pun de 205 ca mi se pot rupe planetarele.E un vecin care mai repara asa pe la masini si o zis ca el o vazut planetara rupta din cauza ca is prea late rotiie.
        Se poate asa ceva?
        Vali sa stii ca nu is numa 150 ron prezoanele .Am intrebat la un magazin la noi si mi-o zis ca is vreo 300 ron originale de la mercedes.
        Maine ma duc sa vad daca gasesc de logan pt aliaj.Sigur gasesc de logan asa ca la ce sa ma uit,doar la lungime si la filet? Gulerul ala asa conic e la fel pt toate jentiile de aliaj?

        Comment


        • #34
          Salut si felicitari pentru jante, daca sunt second sa verifici daca au inelele de "plastic" pe interior.Chiar recent am avut "neplacuta ocazie" , sa il ajut pe un prieten care facuse pana si nu avea inelu respectiv ; ca sudata ramane janta pe butuc.( Problema am rezolvat-o cu un cric pus intre janta si sasiu, just in case ca pateste careva.)

          Mos Niculas fericit la toti!!

          Comment


          • #35
            Originally posted by valyvis10 View Post
            Eu tot nu am inteles, ai pastrat prezoanele de la jantele de tabla???
            Ai folosit prezoane de janta de tabla la jantele de aluminiu???
            Daca ai facut asa ceva riscul este maxim, vezi ca prezoanele pentru jante de tabla se slabesc in exploatare atunci cand sunt folosite la jante de aliaj si in plus nu au acelasi "guler".
            Foloseste numai prezoane pentru jante de aliaj.
            Daca nu se nimeresc la lungime cele de logan (bineinteles pentru jante de aliaj), comanda la un vanzator de jante prezoane originale mercedes, mai mult de 150 lei/set nu costa.
            Nu te risca.
            Greshit. Prezoanele au doua tipuri de guler. Si tabla conic, si tabla sferic, daca ma pot exprima asha. Deci eshti in eroare. Exista, dupa cum ziceam, jante de aliaj care se pupa cu prezoane pentru tabla. Daca ai la fel de multa practica la activ cita am eu, te ashtept la contradictzii. Am si exemple, in cutii de tabla...

            Originally posted by adibotormedias View Post
            Am fost si eu azi sa caut prezoane pt jenti de aluminiu.Am pe jentiile de aliaj cauciucuri de 205 si mi-a zis cineva ca sa nu pun de 205 ca mi se pot rupe planetarele.E un vecin care mai repara asa pe la masini si o zis ca el o vazut planetara rupta din cauza ca is prea late rotiie.
            Se poate asa ceva?
            Vali sa stii ca nu is numa 150 ron prezoanele .Am intrebat la un magazin la noi si mi-o zis ca is vreo 300 ron originale de la mercedes.
            Maine ma duc sa vad daca gasesc de logan pt aliaj.Sigur gasesc de logan asa ca la ce sa ma uit,doar la lungime si la filet? Gulerul ala asa conic e la fel pt toate jentiile de aliaj?
            Singura chestie care se pierde o data cu inlocuirea cauciucurilor cu altele care nu au dimensiunea specificata de fabricant este faptul ca tzinuta de drum a mashinii se pierde.Planetarele nu au treaba... Am mai zis treaba asta pe undeva.

            Comment


            • #36
              Originally posted by adibotormedias View Post
              Am fost si eu azi sa caut prezoane pt jenti de aluminiu.Am pe jentiile de aliaj cauciucuri de 205 si mi-a zis cineva ca sa nu pun de 205 ca mi se pot rupe planetarele.E un vecin care mai repara asa pe la masini si o zis ca el o vazut planetara rupta din cauza ca is prea late rotiie.
              Se poate asa ceva?
              Vali sa stii ca nu is numa 150 ron prezoanele .Am intrebat la un magazin la noi si mi-o zis ca is vreo 300 ron originale de la mercedes.
              Maine ma duc sa vad daca gasesc de logan pt aliaj.Sigur gasesc de logan asa ca la ce sa ma uit,doar la lungime si la filet? Gulerul ala asa conic e la fel pt toate jentiile de aliaj?
              Gulerul este aproximativ la fel, oricum este special pentru jante de aliaj.
              O sa observi diferenta inte cel pentru jante de aliaj si cel pentru jante de tabla, adica gulerul pentru jante de aliaj are diametrul mai mare si alta conicitate.
              Cel pentru logan are acelasi pas la filet, verifica lungimea.Cumpara o bucata si incearca, nu costa foarte mult.
              In ce oras locuiesti? Este bandit tipul de la magazin, cauta si alte magazine, chiar on line.
              Ce J iti recomanda cartea?
              La mine recomanda la tabla 5 1/2 J, iar la aliaj 6 J.
              Deci daca respecti J-ul nu ai probleme cu abs-ul.

              Originally posted by doktor4carz View Post
              Greshit. Prezoanele au doua tipuri de guler. Si tabla conic, si tabla sferic, daca ma pot exprima asha. Deci eshti in eroare. Exista, dupa cum ziceam, jante de aliaj care se pupa cu prezoane pentru tabla. Daca ai la fel de multa practica la activ cita am eu, te ashtept la contradictzii. Am si exemple, in cutii de tabla...
              Nu vreau sa ne contrazicem si nici sa ne evaluam nivelul de practica/pregatire profesionala, dar daca studiezi modul cum siguranteaza prezonul (adica suprafata de contact prezon janta), indiferent de profil,sfera sau con, la janta de tabla comparativ cu cea de aliaj,o sa ai o surpriza.
              Nimeni nu zice ca nu merge prezonul pentru jante de tabla la jante de aliaj, intrebarea este pana cand merge, adica la ce durata de timp/exploatare sau la ce viteza va sari roata????
              Ii garantezi ca nu se va intampla? asta pe baza vastei experiente practice??
              Eu consider ca pe forum trebuie sa dam sfaturile cele mai bune mai ales cand este in joc viata omului.
              Daca la anumite subansamble poate face concesii/experiente, aici nu.
              Este viata lui in joc si chiar 300 lei / setul de prezoane este un pret mult prea mic fata de viata lui si a familiei lui.
              Numai la comunisti mergea si asa.
              Sa-ti mai spun ca cel care mi-a comandat prezoanele pentru jante vroia sa-mi vanda jante noi cu 300euro/bucata si imi spunea ca sa folosesc prezoanele vechi de la jantele de tabla ca merge si asa?
              Am fost primul care l-a facut sa se uite in catalog si sa sune in Germania dupa prezoane, constatand ca la 1200 euro setul de jante venea moartea si viata clientului atarna de 150lei/set prezoane?
              Avea jante de 1200 euro/set dar nu comanda prezoane, se lacomea la 50 euro setul de prezoane.
              Nu mai vorbesc de faptul ca ii invata pe unii sa-si puna inele, distantoare, adaptoare, numai sa-si vanda modelele tari de jante.
              Unde este siguranta circulatiei???

              PS. uitasem da-mi seria caroseriei sa vad daca recomada titul de prezon WIS-ul (manualul de reparatie).
              Last edited by doktor4carz; 12-05-2008, 11:47 AM.

              Comment


              • #37
                wdb2020181f026025 e seria caroseriei.C classe 1993
                Locuiesc in Medias.Am cautat si pe net dar nu am gasit.Adevarul e ca nici nu stiu cum le zice, doar prezoane pt jante aliaj c 180.Asta am cautat si nu am gasit.

                Comment


                • #38
                  Originally posted by adibotormedias View Post
                  wdb2020181f026025 e seria caroseriei.C classe 1993
                  Locuiesc in Medias.Am cautat si pe net dar nu am gasit.Adevarul e ca nici nu stiu cum le zice, doar prezoane pt jante aliaj c 180.Asta am cautat si nu am gasit.
                  Uite ce da manualul, se observa diferenta:

                  Ce m-am patimit sa-ti pun imaginea
                  Acum ai vazut ce diferenta de lungime si model este.
                  Attached Files

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by valyvis10 View Post
                    Uite ce da manualul, se observa diferenta:

                    Ce m-am patimit sa-ti pun imaginea
                    Acum ai vazut ce diferenta de lungime si model este.
                    Iti multumesc pt efort.Vad diferenta.Eu am si in cartea masinii cam acelasi lucru. Imi arata 2 tipuri de prezoane,un tip cu filet pe tot prezonul si un tip cu un spatiu liber pt jenti de aliaj.Dar nu da nici o dimensiune.Si mai ziceai ceva de ET parca.Ce e ala?Maine pun si o poza cu jantele si cu v-un prezon daca gasesc.
                    Daca gasesc prezon de logan la ce sa fiu atent?
                    Last edited by adibotormedias; 12-04-2008, 22:36 PM.

                    Comment


                    • #40
                      Exemplu :

                      Radschrauben für Mercedes Alufelgen in Größe M12 * 1,5 * 40 mm
                      Prezoane pentru Mercedes JanteAluminiu Marime M12 * 1,5 * 40 mm

                      Schlüsselweite 17 .
                      Marime cheie 17

                      Gesamtschraubelänge 66 mm.
                      Lungime totala prezon 66 mm

                      Festigkeit - 10.9
                      Tarie - 10.9

                      Die Radschrauben passen für diese Mercedes Modelle - Alufelgen:
                      Prezoanele se potrivesc pentru urmatoarele modele de Mercedes - JanteAluminiu:

                      W124 BJ 85-95 -- 200-300 TD, E 200-E 60
                      W 168 -- A-Klasse
                      W 170 -- SLK
                      W 201 -- 190-190 E 3,2 AMG
                      W 202, W 203 -- C-Klasse
                      W 208, W 209 -- CLK
                      W 210 BJ 95-04 -- E-Klasse




                      PS.
                      MB zice ca prezoanele M12 x 1,5 trebuie sa prinda 6,5 filete in tambur.
                      Last edited by orca; 12-04-2008, 22:59 PM.
                      .. ________ ..
                      o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                      (Oo\==/oO)
                      ..U...............U.
                      Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                      http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                      Comment


                      • #41
                        Astea-s.De astea am nevoie.Vezi, numa romanii nu au de vanzare.Si parca is si numa 3 euro.I-as da 30 sa mi le dea mie.

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by adibotormedias View Post
                          ...Am pe jentiile de aliaj cauciucuri de 205 si mi-a zis cineva ca sa nu pun de 205 ca mi se pot rupe planetarele.E un vecin care mai repara asa pe la masini si o zis ca el o vazut planetara rupta din cauza ca is prea late rotiie.
                          Se poate asa ceva?
                          ...
                          Cu sigurantza pt. W202 sant omologate de catre Mercedes-Benz urmatoarele marimi de anvelope :
                          185/65 R 15 F+S *
                          195/65 R 15 F+S *
                          205/60 R 15 F+S *
                          205/55 R 16 F+S *
                          225/45 R 17 F+S
                          245/40 R 17 S
                          F (Fatza)
                          S (Spate)
                          Marimile cu * (stelutza) eu le am trecute in CIV-ul mashinii.
                          Last edited by orca; 12-05-2008, 03:20 AM.
                          .. ________ ..
                          o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                          (Oo\==/oO)
                          ..U...............U.
                          Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                          http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                          Comment


                          • #43
                            Eu nu stiu ce sa mai inteleg. PULLMAN: dimensiunile alea le am si eu in talon si si in carte.
                            Am atasat pozele care le-am facut azi.
                            Chestia este ca mie imi prinde surubul doar 2 ture in tambur si mi frica sa nu imi "zboare" rotile. Daca era filetul pana in caparul gaurii in tambur, era super ok.
                            VA multumesc mult pentru efort.
                            Attached Files
                            MB C180 (w202)11.1994 ELEGANCE 90KW 122CP benzina

                            Comment


                            • #44
                              Regret ca am veshti proaste :
                              In poza se vede clar ca jantele tale au marimea de aliniament ET30, asta inseamna ca rotzile vor fii aliniate/sta cu 7 mm mai spre exteriorul mashinii decat recomanda Mercedes. Nu stiu cat de mult conteaza aceasta diferentza de valoare.
                              Problema mare este alta; modelul tau de jante sant AZEV typ A 701530 , si sant speciale pt. FIAT PUNTO, cred ca de aici vine si problema cu prezoanele, configuratzia de la capul prezonului de Mercedes mai mult ka sigur nu pushca cu gaurile jantei, gauri care sant croite pt.prezoane de Fiat Punto. Conform celor de la Mercedes filetul prezonului de la W202 (M12x1,5), trebuie sa prinda 6,5 spire in tambur.
                              Aici pun atashata fisha tehnica de TÜF (omologare) a jantelor tale AZEV typ A 701530 , unde scrie clar ca sant jante fabricate si omologate special pt. Fiat Punto (caroserie typ 188), cu/pentru prezoane: M12x1,25 , cu configuratie conica la 60 grade, si lungime filet 30 mm, care se strang la 90 Nm, filet ce trebuie sa prinda in tambur 7 spire, mai scrie de marci si marimi de anvelope recomandate, etc. http://www.azev.de/pdf/FIAT/AZ_Fiat_...93-A00-V01.pdf
                              Attached Files
                              Last edited by orca; 12-05-2008, 03:21 AM.
                              .. ________ ..
                              o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                              (Oo\==/oO)
                              ..U...............U.
                              Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                              http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                              Comment


                              • #45
                                Daca gasesc prezon de logan la ce sa fiu atent?[/QUOTE]



                                La lungime

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF