Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

GPL pe C200 kompressor

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Firma este ok...am verificat inainte,tot BRC imi pun si ei. Au incercat cu platbanda dar zic ca nu au de unde sa prinda acea platbanda....oricum o sa ma duc si in alta parte.....multumesc!!

    Comment


    • #62
      Originally posted by broscutza2001 View Post
      Verifica si bujiile.Sunt extrem de importante.
      Revin cu noutati. Am fost ieri la un service de gpl si mi-au pus testerul pe ea. Mi-au zis ca e in regula totul, ca nu-i nici o eroare si ca ar trebui sa schimb bujiile. Azi am fost sa schimb bujiile, am luat dalea cica speciale pentru gaz (iridium cred) si surpriza masina mea merge perfect si pe gaz. Mersi broscutza si celorlalti pentru sfaturi.

      Comment


      • #63
        Cu placere, oricand!Eu ti-am spus pentru ca am patit aceeasi chestie!In general bujiile cand ai gpl nu le lasa mai mult de 60000 de km.Asa ai mereu o aprindere buna, caci in fond la gpl asta e mai important!
        Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

        Comment


        • #64
          Originally posted by broscutza2001 View Post
          Cu placere, oricand!Eu ti-am spus pentru ca am patit aceeasi chestie!In general bujiile cand ai gpl nu le lasa mai mult de 60000 de km.Asa ai mereu o aprindere buna, caci in fond la gpl asta e mai important!
          Inca ceva, bujia 3 si 4 avea putin ulei. II problema ? dar nu era in cap, era la filet acolo..

          Comment


          • #65
            Pierd garniturile de la capacul de pe chiuloasa.Costa putin si le poti schimba acasa.Ia originale apoi nu va mai pierde!
            Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

            Comment


            • #66
              Poti incerca in primul rand sa cureti uleiul din jurul bujiilor, iar apoi sa strangi mai tare suruburile capacului de pe chiuloasa din jurul bujiilor, nu foarte tare insa.
              Il contrazic putin pe colegul broscutza2001, garniturile originale pierd ulei in timp pe la bujii, la fel si cele Victor Reinz ( pe forumurile MB din America spun ca sunt mai subtiri), incearca Elring sau Ajusa.


              Sent from my iPad using Tapatalk

              Comment


              • #67
                Revin cu alte vesti, de data asta mai proaste. Masina a inceput din nou sa mi se ingatuie cand bag piciorul tare in ea. Atunci cand am schimbat bujiile a mers perfect, sa incerc alte bujii? Sau sa fie din bobinele alea ? asta e codul de pe ele a0001501780

                Comment


                • #68
                  Se gatuie pe benzina sau pe Gpl? Explica putin.


                  Sent from my iPad using Tapatalk

                  Comment


                  • #69
                    Pe GPL. Pe benzina merge perfect.

                    Comment


                    • #70
                      Nu imi poate da nimeni un sfat ? Inca ceva, de vreo 2 zile dimineata cand plec la serviciu tocmai dupa 10 km imi trece pe gaz.

                      Comment


                      • #71
                        Trece pe GPL in momentul atingerii temperaturii(in general 40grade).
                        Calibrarea nu este facuta corect sau presiunea GPL este prea mica/timpi de injectie foarte mari comparativ cu cei pe benzina.Un amestec GPL sarac duce la un mers "gatuit " cum spui tu.Pe benzina merge perfect,chiar prea perfect,deoarece amestecul pe benzina s-a modificat(este prea bogat).Trebuie facuta o calibrare corecta in mers.Ce timpi de injectie ai benzina/gpl ?
                        Last edited by robertino; 08-18-2016, 14:57 PM.

                        Comment


                        • #72
                          Temperatura era peste 60 grade si tot pe benzina mergea. La ce te referi ce timp de injectie am ? ca nu inteleg

                          Comment


                          • #73
                            Daca aveai gaz in rezervor, iar dupa ce se uncalzeste nu trece pe GPL, ma pot gândi la urmãtoarele:

                            - filtre imbacsite, situatie in care a trebui sa comute frecvent intre benzina si GPL;

                            - senzor temperatura lichid racire (de pe reductor) defect, sau legãturi imperfecte - verifica legãturile intre firele de la senzor;

                            - dereglari in calculatorul instalatiei GPL, intri pe tester, si tot aici vezi daca problema vine de la presiunea GPL sau de la temperatura lichidului de rãcire.

                            Succes!

                            Comment


                            • #74
                              Cele 2 filtre ale instalatiei gpl le-am schimbat acum 3 saptamani. Cel de benzina nu l-am schimbat. Ma gandesc ca poate si din cauza ca aveam sub 10 l de gaz. O sa fac astazi plinul si sa vad daca mai face figura maine. Multumesc

                              Comment


                              • #75
                                Hai sa-ti explic pe indetele ca sa intelegi.Nu te apuca sa schimbi nimic,filtre,etc.
                                Am 4 masini pe gpl.Toate mi le repar/reglez singur,nu au trecut pe la service niciodata.
                                Calculatorul GPL este un emulator.Copiaza parametrii de functionare din ECU motor(in special timpii de injectie(o sa observi mufele injectoarelor pe benzina introduse in cele ECU GPL),informatii despre avans ,la unele instalatii,informatii lambda si foloseste acesti parametrii(informatii) pentru functionarea pe GPL.ECU motor nu stie ca masina functioneaza pe GPL,el "crede"ca pe benzina "merge".
                                Acum sondele lambda simt amestec sarac/bogat in gazele de ardere si transmit ECU sa modifice parametrii de injectie pe benzina(revin,ECU nu stie ca functioneaza pe GPL).
                                Timpii de injectie GPL nu trebuie sa fie mai mari de 50% fata de cei pe benzina.Presiunea GPL citita de senzor trebuie sa fie intre 1,25-1,5 bar(in functie de diuze).
                                Graficul GPL citit cu interfata ,trebuie sa fie extrem de apropiat(daca nu identic cu cel pe benzina.Altfel dupa cum ti-am spus,vor fi permanent diferenta intre mersul GPL /benzina !
                                Ce ti-am spus eu aici probabil nu o sa-ti spuna meseriasii la care mergi.Daca stiau,probabil reglau instalatia corect.Au facut o autocalibrare,fara sa tina seama de restul !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF