Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

GPL pe C200 kompressor

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Verifica si bujiile.Sunt extrem de importante.
    Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

    Comment


    • #47
      Originally posted by broscutza2001 View Post
      Verifica si bujiile.Sunt extrem de importante.
      Pai si pe benzina de ce merge perfect ?

      Comment


      • #48
        Originally posted by broscutza2001 View Post
        Verifica si bujiile.Sunt extrem de importante.


        De acord. Experienta proprie. Pentru GPL este nevoie de o aprindere foarte buna.

        Comment


        • #49
          Originally posted by deeuka View Post
          Pai si pe benzina de ce merge perfect ?
          Eu ti-am dat sfatul din experienta personala.E gpl mergea in 3 si pe benzina perfect.Pentru ca pe benzina ii ajungea scanteia pentru a se aprinde in schimb cu gazul nu facea fata mergea doar in suturi.S-a rezolvat doar cu bujii noi pe original erau ngk si tot pe alea am mers si eu.
          Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

          Comment


          • #50
            Cum au spus si colegii de mai sus broscuta2001 si XBG, schimba bujiile poti sa pui bujii originale(Bosch in cazul meu) sau bujii Bosch Iridium pentru GPL cu clasa 5 de temperatura si cu scanteie mai puternica decat cele normale. Spun asta din experienta proprie.


            Sent from my iPad using Tapatalk

            Comment


            • #51
              GPL pe C200 kompressor

              Tot din experienta cand mergi sa iti verifice instalatia GPL, inainte de a o regla verifica urmatorii parametrii parametrii STFT si LTFT. LTFT trebuie sa fie sub 10%, ideal 0%, dar real 6-8%. Daca este mai mare de atat trebuie sa mergi cu masina pe benzina pana scade si apoi sa te duci la service sa iti ajusteze setarile calculatorului de GPL .


              Sent from my iPad using Tapatalk

              Comment


              • #52
                Originally posted by ZgabeartA View Post
                Kit GPL Zenit Pro 4 cilindri + HANA:
                rezervor toroidal 48L - 52L - 3200 lei cu TVA inclus.
                Te rog sa imi spui daca injectoarele au un zgomot enervant.
                Cat de tare se aud? E detectabil cand motorul e la relanti si in masina e liniste?

                Intreb pt ca un prieten are gpl landi pe un civic si injectoarele tzacane destul de deranjant, se aud clar in masina.
                Nu as vrea sa imi pun asa ceva pe E240-le meu, care la relanti e mut ca imi iau mega tzeapa.


                Crazy Ady, la mine LTFT rareori sare de 2%.
                Daca totul e in regula valoarea ar trebui sa fie 0.
                In orice caz, la valori mari ale LTFT nu ai ce cauta sa te bagi la montaje pt ca e clar ca unul dintre senzori e defect sau un injector, ori iti trage aer fals.

                Comment


                • #53
                  Ca fost posesor de instalatie landi renzo iti spun ca e una dintre cele mai zgomotoase instalatii insa la mine s-a dovedit foarte fiabila pe Opel Astra au picat injectoarele la 220000 in rest nici o problema si masina aia merge doar pe gaz.Am folosit si brc e mai silentioasa.La fel silentioasa e si asta care o am acum pe w211 dar nu se mai fabrica.Oricum instalatiile gpl au tacanitul ala toate la injectoare doar ca la unele se aude mai putin la altele mai mult...
                  Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                  Comment


                  • #54
                    GPL pe C200 kompressor

                    Probabil ca tacanitul injectoarelor GPL se aude mai tare sau mai incet, in masina sau in afara acesteia in funtie de insonorizarea habitaclului/ capotei.
                    La w203-ul meu se aud doar cand ridic capota.
                    @ eri_piso discutia colegului era despre probleme la o instalatie gpl existenta. Nu despre montajul uneia pe o masina cu probleme / erori.

                    Sent from my iPad using Tapatalk
                    Last edited by Crazyady; 06-27-2016, 21:15 PM.

                    Comment


                    • #55
                      Adi, tu ce marca de injectoare ai?

                      MA gandesc ca daca w203 nu se aude, nici la 211 nu ar trebui sa se auda.

                      Eu am primit oferta pt zenit pro + hana la 4800 lei, cu rezervor cilindric de 60L.
                      (banchetele nu se rabateaza, iar portbagajul este imens)
                      LAndi e doar 4200, dar nu mi-as pune ciocanitorile alea in masina.
                      La consum mediu de 10.5%, cu drumuri preponderent externe, GPL e de musai.

                      Comment


                      • #56
                        GPL pe C200 kompressor

                        Eu am BRC cu rezervor toroidal de 58 de litrii si a costat acum 2 ani 3250 lei. Cum ai spus si tu si eu merg preponderent in afara orasului cam peste 60% din timp, iar consumul de GPL este 10,2 extraurban.
                        Ciudat este ca luna trecuta am intrebat pentru un w204 cat costa aceeasi instalatie iar pretul a ramas neschimbat, tot 3250 de lei, desi tva-ul a scazut cu 4%. Cred ca situatia aceasta este la toti montatorii de instalatii.

                        Sent from my iPad using Tapatalk
                        Last edited by Crazyady; 06-28-2016, 17:40 PM.

                        Comment


                        • #57
                          Originally posted by eri_piso View Post
                          Te rog sa imi spui daca injectoarele au un zgomot enervant.
                          Cat de tare se aud? E detectabil cand motorul e la relanti si in masina e liniste?

                          Intreb pt ca un prieten are gpl landi pe un civic si injectoarele tzacane destul de deranjant, se aud clar in masina.
                          Nu as vrea sa imi pun asa ceva pe E240-le meu, care la relanti e mut ca imi iau mega tzeapa.


                          Crazy Ady, la mine LTFT rareori sare de 2%.
                          Daca totul e in regula valoarea ar trebui sa fie 0.
                          In orice caz, la valori mari ale LTFT nu ai ce cauta sa te bagi la montaje pt ca e clar ca unul dintre senzori e defect sau un injector, ori iti trage aer fals.
                          Salutare,

                          Nu este nicio diferenta de zgomot intre benzina si gpl. Nicio vibratie, nimic....
                          De curand am facut revizia de 30k km si instalatia a implinit 1 an de cand este instalata pe masina si functioneaza ca in prima zi.
                          Daca vorbim dedpre cheltuieli... Totul este la jumatate...
                          ~7000 ron carburantul, in lic de 14000 ron. Eu zic ca merita
                          Anul in cauza am facut mai putini km decat anul precedent si pot spune ca imi pare rau ca nu am pus instalatia mai devreme... (Cu 1 an inainte). As fi salvat peste 12000 ron...

                          Ref opririle total random despre care am mentionat, mi s-s mai intamplat o data (despre care imi amintesc) si nimeni nu are o explicatie. Cel de la gpl mi-au spus ca 100% este gaz-ul de vina (concentratia sau ceva). Nu am testat pentru ca, pentru a aliments altceva decat de la lukoil (de unde am un avantaj financiar de 2%+ pret mai mic pe piata), este in drumul meu zilnic (plecare/intoarcere acasa).

                          Nu sunt foarte activ pe forum asadar daca pot fi de folos, pm me.

                          Toate cele bune,
                          Gabi

                          Comment


                          • #58
                            Salut, am fost azi sa instalez gpl pe masina (C180, W203) si nu vor sa i moteze rezervor toroidal petru ca podeaua portbagajului este din plastic si cica nu i lasa RAR-ul. A mai patit asta cineva...care este solutia? Nu vreau sa mi monteze rezervor cilindric!!

                            Comment


                            • #59
                              Salut! Solutia este sa apelati la profesionisti. Tocmai am achizitionat un C230k W203 si am facut programare pentru montaj instalatie BRC. Din cauza ca spatiul rotii de rezerva este din plastic, trebuie sa mai achit 100 de lei in plus, dar se monteaza toroidal. Este a patra masina careia ii montez GPL (toate BRC). Am programare pe 21 luna aceasta. Dati-mi un mesaj privat daca doriti detalii. O zi buna!

                              Comment


                              • #60
                                GPL pe C200 kompressor

                                Originally posted by pasaris View Post
                                Salut, am fost azi sa instalez gpl pe masina (C180, W203) si nu vor sa i moteze rezervor toroidal petru ca podeaua portbagajului este din plastic si cica nu i lasa RAR-ul. A mai patit asta cineva...care este solutia? Nu vreau sa mi monteze rezervor cilindric!!

                                Salut se monteaza un cadru din platbanda de metal care sustine si protejeaza rezervorul toroidal. Cum a spus si colegul de mai sus costul este de 100 de lei.
                                Daca montatorii de instalatii GPL la care ai fost nu situ sa iti monteze sau nu iti monteaza butelie toroidala, schimba atelierul de montaj al instalatiei.
                                La instalatia mea BRC montajul efectiv a durat 5 ore si ceva cu tot cu suportul buteliei.
                                Stima.


                                Sent from my iPad using Tapatalk
                                Last edited by Crazyady; 07-12-2016, 12:42 PM.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF