Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Revizie 50.500 km

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Nu stiu de unde procura service-ul respectiv piesele alea. I-ai intrebat daca sunt cat de cat de incredere? Nu am pus nici eu Mercedes originale, dar macar am pus unele MANN pentru Mercedes.
    De exemplu filtrul de polen nu se gaseste nicaieri pentru masina asta mai jos de 200 lei - ce filtru au gasit pentru tine cu 50 lei, cine stie.....
    Apoi, uleiul este cel corect, recomandat pentru motorul asta - numai ca din nou eu nu am gasit sub 250 litri bidonul, si pe langa un bidon imi mai trebuia si un recipient de 1l separat, pentru ca intra ~5,5 litri in motor.

    Comment


    • #17
      Piesele pe care le-am schimbat nu sunt turcesti, am incercat sa evit asta, mi-au recomandat baietii de la service ce marci sa iau... bidonul de ulei a costat 165 de lei 5 litri.. dar a mai trebuit sa mai cumpar inca 2 litri ca mi-a incaput 5.8 L, eu am mai incercat pe la piese auto UNIX, este un importator..de piese auto... si am facut un calcul... tot acolo ajungeam... cu aceleasi piese... asa ca am preferat sa le cumpar de la service...care faceau comanda la UNIX ).

      Treaba naspa este ca nu reusesc sa RESETEZ ... atentionare pt revizie... din bord.. nici nenea de la service nu a reusit... cu instructiunile lui in fata... a invartit cheia in treapta a 2 apoi a apasat RESeT si nimik... nu aparea nimik pe bord... este bine asa...?? a mai patit cineva asa cv??

      Comment


      • #18
        Originally posted by nisbogcip View Post
        Am eu lista completa cu ce trebuie schimat la fiecare interval service pt B180 CDI, o sa scanez foile in weekend cand ajung acasa si le postez pe forum.

        Toate bune!
        Baga foile alea scanate !!!

        Comment


        • #19
          Un filtru de polen atat de ieftin nu este tratat contra mirosurilor nasoale - adica faza cu "carbon". E pur si simplu o strecuratoare simpla, de-aia e asa ieftin.
          Unless I'm very much mistaken...

          Comment


          • #20
            Salut,
            S-ar putea sa trebuiasca sa dai borna jos de la baterie (-) ca sa se reseteze revizia.

            Comment


            • #21
              De ce - si nu +?
              Unless I'm very much mistaken...

              Comment


              • #22
                Ca sa nu faci un arc electric,si sa nu distrugi un calculator

                Comment


                • #23
                  Originally posted by Bazil_mb View Post
                  Salut,
                  S-ar putea sa trebuiasca sa dai borna jos de la baterie (-) ca sa se reseteze revizia.
                  nu merge.... ar putea sa ma ajute cineva de pe aici... fac o cinste...

                  Comment


                  • #24
                    La w210 (varianta cu facelift, 2000-2002) procedura de reset este urmatoarea:

                    1. te urci in masina, si inchizi usa
                    2. bagi cheia in contact (pozitia 2)
                    3. te duci la sectiunea cu kilometrajul (butoanele stanga / dreapta)
                    4. apesi pe sus / jos pana cand iti apare mesajul cu revizia depasita sau revizie peste xxx km
                    5. apoi incepi sa tii apasat pe R mult timp, pana cand iti apare un mesaj de genul: "Do you want to reset service interval? Please confirm by pressing R" (mesaj aproximativ, nu mai tin minte exact)
                    6. apoi incepi sa tii apasat din nou pe R pana cand o sa se reseteze (o sa faca un beep).


                    La w211 nu am incercat sa resetez, dar banuiesc ca merge tot la fel sau foarte asemanator. La w210 am incercat si merge sigur, inclusiv pentru service B, pentru Service C/D/E nu am incercat.

                    Te rog sa ne anunti in cazul in care reusesti. Probabil sunt mai multi curiosi sa afle daca merge varianta asta.

                    PS: la punctul 4 iti trebuie putina rabdare, pentru ca eu initial aveam impresia ca nu se intampla nimic si nu tineam suficient de mult apasat. Probabil cei de la service au facut la fel ca mine. Daca vrei sa fii sigur, incearca sa te uiti la ceas, sa tii cel putin 30-45 de secunde inainte de a renunta.
                    ...

                    Comment


                    • #25
                      Da, sau ai putea sa te uiti aici:http://www.clubmercedes.ro/resetari-...tc-t10085.html

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by Luxian View Post
                        La w210 (varianta cu facelift, 2000-2002) procedura de reset este urmatoarea:

                        1. te urci in masina, si inchizi usa
                        2. bagi cheia in contact (pozitia 2)
                        3. te duci la sectiunea cu kilometrajul (butoanele stanga / dreapta)
                        4. apesi pe sus / jos pana cand iti apare mesajul cu revizia depasita sau revizie peste xxx km
                        5. apoi incepi sa tii apasat pe R mult timp, pana cand iti apare un mesaj de genul: "Do you want to reset service interval? Please confirm by pressing R" (mesaj aproximativ, nu mai tin minte exact)
                        6. apoi incepi sa tii apasat din nou pe R pana cand o sa se reseteze (o sa faca un beep).


                        La w211 nu am incercat sa resetez, dar banuiesc ca merge tot la fel sau foarte asemanator. La w210 am incercat si merge sigur, inclusiv pentru service B, pentru Service C/D/E nu am incercat.

                        Te rog sa ne anunti in cazul in care reusesti. Probabil sunt mai multi curiosi sa afle daca merge varianta asta.

                        PS: la punctul 4 iti trebuie putina rabdare, pentru ca eu initial aveam impresia ca nu se intampla nimic si nu tineam suficient de mult apasat. Probabil cei de la service au facut la fel ca mine. Daca vrei sa fii sigur, incearca sa te uiti la ceas, sa tii cel putin 30-45 de secunde inainte de a renunta.
                        Am facut exact ce ai zis tu... numai ca nu am inchis usa la masina )

                        Nu a mers.... naspa de tot... !!!

                        Am facut exact ca si in schema ceruta... de pe forum !... tot nu a mers.. poate nu ma pricep eu... habar nu am.
                        Attached Files

                        Comment


                        • #27
                          Ok, din cate vad eu nu ai ales schema care trebuia (ce ai atasat tu era pentru W245, schema care iti trebuia tie era cea pentru W211, modelul facelift (cazul in care masina a fost fabricata dupa 2006). Poza asta, adica.

                          Sau in cazul in care masina este W211, dinainte de facelift, poza aceasta.

                          Anunta-ne daca rezolvi problema
                          ...

                          Comment


                          • #28
                            Am incercat sa dezactivez AC... cum mi-a spus un forumist mai sus... dar tot se aude zgomotul ala... trancanitul ala usor cand dau drumul la caldura. [/QUOTE]

                            Eu am avut probleme de acest gen, si am fost la mercedes.
                            La mine se auzea un tacanit.
                            Cei de la mercedes au spus ca una dintre paletele care directioneaza aerul era rupta si din cauza asta se auzea zgomotul respectiv! Sper sa rezolvi problema!
                            .____________
                            .../...."...\
                            o/____________\o
                            ( Өo \==O==/ oӨ )

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF