Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Rugina prematura

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Rugina prematura

    Sal baieti.
    am un B class din 2006, cumparat de nou (acum am 137000 km), iar la 2 ani dupa ce am cumparat masina mi-au ruginit amandoua usile de pe partea stanga, partea de jos sub mastic si aripile amandoua unde ar fi in mod normal 2 presulete( ale-am gasit umflate de rugina - mentionez ca masina nu a fost lovita). am asteptat sa ajunga la limita de garantie la caroserie (5 ani) si m-am prezentat de dealerul din brasov. nu au vrut sa-mi repare usile si aripile ca cica nu face obiectul garantiei (garantia fiind de doar 2 ani) blablabla, dar intr-un final mi-au reparat doar usile dupa doua saptamani de stat in service.(adica au curatat cu peria de sarma pe exterior au dat cu mastic si au vopsit locul, lucru pe care il puteam face si eu la fel de bine ca ei). dupa inca un an au inceput si la usile de pe dreapta (tot sub mastic - partea se afla la interiorul masinii ci nu afara) dar si la usa portbagajului tot sub mastic dar si la compartimentul motor la sistemul de prindere a amortizorului pe dreapta. din acest punct de vedere sunt tare dezamagit de "MERCEDES", PLUS CA AM DAT O CACIULA DE BANI PE EA, de aceea va intreb, am avut eu ghinion de o masina dintr-un lot prost, sau si pe la voi ati gasit asemenea probleme? va multumesc ca ati avut rabdare sa-mi cititi randurile si astept comentarii de la voi.

  • #2
    Salut si eu am un A150 din 2005 si la fel am gasit urme de rugina ma-i ales la portbagaj am luat masticul jos si am curatat dupa care am vopsit , am vazur si la usile din fata care urmeaza dar sincer nu ma asteptam la o masina din 2005 ma-i ales Mercedes daca era Logan ziceam dar asta e............ ((

    Comment


    • #3
      Unchiul meu din Germania a vandut masina din acest model tocmai ca are aceste probleme, s-a interesat si sunt probleme din fabrica, nu ai ce-i face.

      Comment


      • #4
        Salut... Iertati-ma ca intervin in problema aceasta dar nu ma lasa inima sa nu dau niste sfaturi despre aceste probleme si mai ales ca sunt de meserie Tinichigiu. Vad ca asa ceva la A Class este destul de des si-mi aminteste de batrana Dacie. Sa o luam metodic: Trebue desfacuta tapiteria de pe usa si curatat bine in interiorul usii partea de jos si desfundate orificiile de scurgere a apei. dat apoi un strat de vopsea cu ZINC si apoi cu pensula inmuiata in ulei partea de jos a usii pana undeva spre jumatatea fetei de usa. Pe partile vizibile curatat bine de rugina cu peria de sarma si aplicat la fel un strat de vopsea cu zinc. Unde sau format gauri este destul de dificil, aici trebui intervenit cu sudura (peticeala unde este cazul sau schimbata iesa) Prin partile unde sunt ascunse ochiului se mai poate aplica un strat de mastic pensulabil sau mastic care se aplica cu pistolul asta dupa o prealabila curatare si degresare. In principiu masina trebuie sa fie aerisita si unde sunt posibile infiltratii de apa sa se faca posibil si scurgerea ei (usi. portbagaj, podea, praguri)
        Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
        Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
        Onorez comenzi si in Bucuresti
        Tel. 0736375626 Marian

        Comment


        • #5
          este o problema des intalnita la w169 2005-2008 cat si la B classe din aceeasi perioada , intr-adevar a fost o perioada in care nu doar aceste modele sufereau de problema ruginii , este ciudat insa sa se intample asta , avand in vedere brandul , cu aceeasi problema ma confrunt si eu la usile din fata stanga /dreapta .

          Comment


          • #6
            Am vazut w220 -uri gaurite... bataie de joc...

            P.S. A invatat si nemtul ceva de la noi "Prost e cine da nu cine cere" !

            Enjoy your new rusty Mercedeses !
            1991 R129 300SL-24
            1991 w124 300CE-24
            1993 w202 C280
            1978 w116 450SEL 6.9
            1987 w201 190E 2.0
            1991 Lancia Thema 8.32 Ferrari

            Comment


            • #7
              la w169 din 2005-2008 e cunoscuta problema cu rugina , care dealtfel se poate trata si premedita fara prea multa bataie de cap , sunt pe net masini de vazare la bani de nimic doar ca a dat in panourile de usi rugina si in haion

              Comment

              Working...
              X
              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF