Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

problema inchidere centralizata

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Offtopic
    Butonul din bord functioneaza corect. Nu este deloc logic ce se intampla la dvs. Logica cu care a fost creat sistemul este alta. Sistemul refuza blocarea usii atunci cand e deschisa pentru a impiedica omul sa-si incuie cheile inauntru (actionand din greseala telecomanda).
    Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

    Comment


    • #17
      Sustin parerea colegului Adi... si la mine daca tin o portiera deschisa si incui din telecomanda, la inchiderea portierei se blocheaza (incuie) usa respectiva. N-am testat anume, dar am observat involuntar.

      Eu n-am setata optiunea sa-mi descuie doar portiera soferului la prima apasare (stiu ca e o chestiune de sincronizare)
      proud owner of "Jeanette" - A160 W168, Elegance, 102 hp, anul 2000

      Comment


      • #18
        Salut !
        Cu riscul de a ma repeta!!
        Deci la A160-ul personal(facelift) cheia sotiei este setata(de mine) sa deschida la prima apasare doar portiera stanga fata , cheia mea deschide normal!

        IN AMBELE CAZURI LA APASAREA BUTONULUI DE INCHIDERE DE PE CEIE SAU BORD SI PORTIERA STANGA FATA(SOFER) NU ESTE INCHISA(BINE) , NU SE BLOCHEAZA NIMIC!!!!
        Cu celelalte portiere deschise dar portiera soferului inchisa(bine) , masina se inchide complet!
        Ex: cobori de la volan inchizi(bine) portiera si deschizi haion-ul, apesi pe cheie si se inchide complet masina! Scoti bagajele si inchizi haion-ul,masina ramane blocata complet!
        Nu cunosc modul de functionare la A-urile pre-facelift !!
        Colegu "adipan91",verifica switch-ul care sesizeaza portiera sofer inchisa/deschisa!!

        Bafta !!!

        Comment


        • #19
          EU am W168 fara facelift si la mine daca nu sunt inchise usile, oricare dintre ele, nu se inchide masina.
          Si acum o intrebare , daca mi-e defecta electronica din cheie, cum inchid masina???(este o problema care o am deoarece una dintre chei mi sa stricat)

          Originally posted by Dandino View Post
          IN AMBELE CAZURI LA APASAREA BUTONULUI DE INCHIDERE DE PE CEIE SAU BORD SI PORTIERA STANGA FATA(SOFER) NU ESTE INCHISA(BINE) , NU SE BLOCHEAZA NIMIC!!!!
          Off-topic
          Colegule nu mai scrie cu majuscule, deoarece se interpreteaza ca strigi/urlii/tipi atunci cand folosesti majuscule pentru intreg cuvantul, darmite pentru fraza intreaga
          Last edited by mihai.salajan; 06-30-2015, 14:38 PM.
          Nu face aceeasi gresala de doua ori, cand sunt atatea greseli noi pe care le poti face.

          Comment


          • #20
            @mihai.salajan
            Daca inchiderea centralizata nu mai functioneaza incui manual masina. Inchizi toate usile, mai putin cea a soferului si apesi butonasele de pe usile inchise. Usa soferului se inchide cu lama cheii iar portbagajul la fel. Ramane doar usita de la rezervor neblocata. Usita care, daca vrei neaparat sa o vezi blocata, o poti bloca manual prin compartimentul pe unde ai acces la stopul din dreapta.
            Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

            Comment


            • #21
              Mdaa, naspa procedura
              Nu face aceeasi gresala de doua ori, cand sunt atatea greseli noi pe care le poti face.

              Comment


              • #22
                Sambata cand o sa fiu liber o sa verific switch-urile.

                Comment


                • #23
                  Salutare tuturor.
                  Ieri mergand pe un drum european din tara asta jefuita numita Romania, la "legatura" unui pod care nu era asfaltata deloc, aici locatia exacta, am crezut ca se rupe masina... Nu am avut cum sa evit... Aveam aproximativ 80 km/h, am luat groapa, apoi dupa 2, 3 secunde mi s-au deschis usile... Dau comanda de inchidere din butonul central, nimic. Trag pe dreapta, opresc motorul, la actionarea pentru deschidere pompa lucra, la actionarea pentru inchidere nimic. Din telecomanda nimic. Singura solutie ramasase sa scot borna de la baterie, pentru o "resetare". Am avut noroc cu scoaterea bornei minus, si si-a revenit.
                  W168 or nothing!

                  Comment


                  • #24
                    Si eu am patit la fel. Este un fel de protectie in caz de accident. La mine s-a resetat doar cu scoaterea cheii din contact.

                    Comment


                    • #25
                      Eu stiu ca se inchid usile automat tocmai pentru a nu se deschide in urma unui accident.
                      Primele modele testate de EURONCAP aveau problema asta.
                      Scrie in pdf la Euroncap pe site la modelul nostru.

                      Cica problema s-a remediat dar nu la toate. Uite ce zice in pdf report:
                      "The re-test also showed that modifications to prevent the doors opening were successful. These changes were introduced from VIN WDB 168 J210000".
                      Am noroc si sunt dupa Vin ul asta.
                      Last edited by Nedved; 07-04-2016, 17:28 PM.

                      Comment


                      • #26
                        Ce spui tu e alta optiune: inchiderea usilor in mod automat la depasirea vitezei de 15 km/h. Bineinteles, si asta se poate dezactiva!
                        Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                        Comment


                        • #27
                          cezarkage...masina ta s-a comportat normal in urma socului avut cu groapa din asfalt.
                          Una din optiunile masinii "moderne" este ca in cazul unui accident sa deblocheze portierele masini pentru a permite accesul salvatorilor la victimele incarcerate.Gandeste-te daca masina loveste un obstacol si ajunge in rau sau lac cu portierele blocate.Poti verifica informatia la orice reprezentanta a oricarui brand auto existent.In cazul unui accident este mai important sa facilitezi accesul salvatorilor in interiorul autoturismului decat sa previi o deschidere accidentala a usilor.Blocarea usilor la accident nu are nici o logica cum se spune pe aici.In cazul Mercedes, oricare model ar fi el, poti vedea pe tester Star ca exista in modulul de inchidere centralizata o optiune speciala de verificare a " deschiderii automate a usilor in caz de accident"...chiar asa se numeste....deschidere a usilor...nu blocare a acestora.
                          Bafta si sa nu ai nevoie de optiunea asta

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by mastermario71 View Post
                            cezarkage...masina ta s-a comportat normal in urma socului avut cu groapa din asfalt.
                            Una din optiunile masinii "moderne" este ca in cazul unui accident sa deblocheze portierele masini pentru a permite accesul salvatorilor la victimele incarcerate.Gandeste-te daca masina loveste un obstacol si ajunge in rau sau lac cu portierele blocate.Poti verifica informatia la orice reprezentanta a oricarui brand auto existent.In cazul unui accident este mai important sa facilitezi accesul salvatorilor in interiorul autoturismului decat sa previi o deschidere accidentala a usilor.Blocarea usilor la accident nu are nici o logica cum se spune pe aici.In cazul Mercedes, oricare model ar fi el, poti vedea pe tester Star ca exista in modulul de inchidere centralizata o optiune speciala de verificare a " deschiderii automate a usilor in caz de accident"...chiar asa se numeste....deschidere a usilor...nu blocare a acestora.
                            Bafta si sa nu ai nevoie de optiunea asta
                            Initial la asta si m-am gandit si eu, dar neavand cheie briceag iar pentru inchidere/deschidere am o telecomanda separata de cheie, m-am gandit ca inchiderea centralizata e aftermarket si pica ideea asta. Bine ca am rezolvat. Numai bine!
                            W168 or nothing!

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF