Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

problema inchidere centralizata

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • problema inchidere centralizata

    Va salut!
    La un A170 din 2001 am si eu o problema la inchiderea centralizata. Am citit m-ai tot ce am gasit pe aici pe forum dar nu am rezolvat nimic.
    Deci ce se intampla: Din telecomanda merge sa deschid masina, dar sa o inchid nu. Dar cand plec cu masina de pe loc masina se inchide la fel se si deschide cand opresc pe loc. Uneori a mai mers si sa o inchid din telecomanda, dar acum numai vrea deloc. Ledul de la telecomanda se aprinde cand apas.
    Cand apas sa deschid clipesc si avarile, cand apas sa inchid avarile nu clipesc, dar si cand a mai mers sa o inchid din telecomanda nu s-au aprins avarile pe inchidere.
    Daca a mai intampinat cineva aceasta problema si a gasit vreo rezolvare sa imi spuna si mie ce sa verific pe la ea. Sau un service prin bucuresti unde as putea sa ma duc?
    Ideea e ca trebuie sa o rezolv cumva pentru ca eu acum o inchid din sigurante le las jos dar portbagajul nu il pot inchide si imi sta mereu deschis, la fel si capacul de la rezervor.
    Va multumesc!

  • #2
    Salut!
    Probabil ceva probleme cu butonul sau cu inchiderea in sine. Despre telecomanda gasesti aici cateva informatii. Incearca si o sincronizare, ai aici informatiile necesare.
    Portbagajul se inchide cu lama cheii. Bagi cheia si invarti!
    Toate cele bune!
    Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

    Comment


    • #3
      nu e de la sincronizare dar nici de la telecomanda. Din butonul din bord la fel merge doar sa deschid dar nu si sa inchid. Are o problema pe inchidere. Ce as putea sa mai verific?

      Comment


      • #4
        Pompa se aude lucrand?
        Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

        Comment


        • #5
          Salut !
          Cand portiera soferului nu este inchisa stiu ca refuza comanda de blocare din telec. sau de pe bord si becurile din plafoniera se inchid mai tarziu !
          Poate este defect(blocat) butonul(senzorul) de pe stalpul central la portiera sofer.!
          Sunt patit,da dureri de cap !!
          Bafta!!!

          Comment


          • #6
            Originally posted by Dandino View Post
            Salut !
            Cand portiera soferului nu este inchisa stiu ca refuza comanda de blocare din telec.
            Wrong!
            Toate usile se blocheaza. Inclusiv a soferului! Apoi daca o inchizi (pe usa soferului), o sa observi ca ramane blocata.
            Asta fiind afara din masina... Nu am incercat sa vad daca AK-ul meu are acel senzor care sa recunoasca cheile in interiorul masinii si sa refuze blocarea din telecomanda ptr ca am o singura telecomanda activa.
            Sigur insa daca blochezi usile inchise si te apropii imediat nu se deblocheaza automat ca la masinile noi. Idem, nu se deblocheaza automat daca le blochezi din telecomanda fiind la 1 m de ea.
            Chiar imi place masinuta asta!

            Comment


            • #7
              Salutare!
              @adip1962
              Colegul Dandino are dreptate, inchiderea centralizata va refuza blocarea usilor atat timp cat usa soferului este deschisa. Nici din telecomanda , nici din bord nu va lua comanda.
              Cat despre alti senzori nici nu poate fi vorba in cazul w168-ului. Asta ca o paranteza.
              @adipan91
              Poti face o simpla verificare a switch-ului de pe stalp, lumina interioara nu trebuie sa stea aprinsa mai mult de 6 secunde dupa inchiderea usilor .
              Am mai intrebat, pompa se aude lucrand atunci cand actionezi telecomanda? Ar fi de verificat traseul de vacuum. Pompa sufla/absoarbe aer . Posibil ca traseul sa fie strangulat.
              Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

              Comment


              • #8
                Originally posted by adip1962 View Post
                Wrong!
                Toate usile se blocheaza. Inclusiv a soferului! Apoi daca o inchizi (pe usa soferului), o sa observi ca ramane blocata.
                Salut!
                Scuze @adip1962,dar nu este Wrong! Posed A160 2002 si daca portiera soferului NU este inchisa bine , centralizata refuza comanda de inchidere din cheie si de pe bord! Cheile sunt tip briceag.Poate si la mine este ceva defect??

                Multumesc de confirmare colegu @LauLaur !!

                Comment


                • #9
                  Poate ca a mea e defecta... Si eu m-am mirat cand am observat, iar daca functioneaza nu ma apuc sa o caut aiurea, ca sigur stric ceva...
                  Cu usa deschisa la sofer eu blochez toate usile masinii (daca au fost deblocate). La inchiderea usii deschise, aceasta se blocheaza automat.
                  PS. Mi-am setat inchiderea centralizata sa deblocheze doar usa soferului si nu toate usile.
                  Chiar imi place masinuta asta!

                  Comment


                  • #10
                    pompa lucreaza, singura chestie care mai ar fi de spus ar fi ca usa spate stanga nu functioneaza tamburusul ala nu se ridica nu se lasa..e blocat lasat jos.
                    am incercat cu toate usile inchise desigur, iar lumina din masina nu se opreste decat dupa cateva minute dupa ce inchid masina.
                    inainte mai reuseam sa o inchid din telecomanda iar lumina se oprea imediat.
                    iar usa cu tamburusul blocat jos se inchidea cand foloseam telecomanda.
                    acum usa sta deschisa chiar daca tamburusul jos

                    psompa lucreaza doar pe deschis, iar pe inchis doar la atingerea vitezei de 15 km/h

                    Comment


                    • #11
                      Mai intai rezolva "door switch"-urile. Ca sa le verifici trebuie sa le scoti. Ies usor. Bagi o surubelnita in partea de jos si impingi in sus. In partea de jos exista un clips ce trebuie eliberat. Rezolva si usa spate, s-a discutat curand, un coleg a rezolvat-o, avand acceasi buba.
                      N-am inteles foarte clar ce se intampla cu pompa. La inceput ai spus ca lucreaza apoi ca lucreaza doar pe deschidere. Atunci cand ii dai comanda de inchidere maraie vr'un pic? Se aude macar? Asta ne intereseaza...
                      Foloseste majuscula la inceput de propozitie. Respecta regulile de postare!
                      Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                      Comment


                      • #12
                        Cand apas pe inchidere nu da nici un sunet pompa

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by adipan91 View Post
                          Cand apas pe inchidere nu da nici un sunet pompa
                          E clar ca centralizata nu primeste comanda de inchidere nici de pe buton nici telecomanda... Verifica mai intai cum a spus si Laur switch-urile si incepe cu cele de la usile din fata pentru ca e posibil ca acolo sa fie problema.
                          Totusi, tu ai cheie briceag? Sau ai cheie separata, cu telecomanda separata??
                          Last edited by cezarkage; 06-28-2015, 08:54 AM.
                          W168 or nothing!

                          Comment


                          • #14
                            Eu as proceda altfel.
                            As verifica alimentarile pe pompa, dupa care as trage un fir de la masa si as da curent cu intreruperi(insistent) pe firul cel mai subtire din mufa pompei, sa vad daca reactioneaza.
                            Si abia apoi as verifica restul.E cel mai usor de aflat daca sunt probleme la switch-uri sau nu.De altfel ar sta iluminarea din habitaclu aprinsa mult mai mult timp data de normal, daca ar fi problema la switch-uri.
                            Switch-ul se scoate si se pune clema in mufa pentru a inchide circuitul.
                            Spor!
                            Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
                            https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by LauLaur View Post
                              Salutare!
                              @adip1962
                              Colegul Dandino are dreptate, inchiderea centralizata va refuza blocarea usilor atat timp cat usa soferului este deschisa. Nici din telecomanda , nici din bord nu va lua comanda.
                              Azi am reverificat. Cu portierele din fata deschise, din masina am apasat butonul de blocare al telecomenzii. Toate usile s-au blocat inclusiv cele deschise. Apoi am inchis usile deschise, dar blocate. Ambele s-au inchis normal, ramanand blocate.
                              In lipsa acelor senzori, mi se pare foarte logic sa se intample asa ceva. Repet, telecomanda este setata sa deblocheze numai portierea soferului. La a doua apasare, deblocheaza toate usile.
                              PS. Din butonul din bord, cu portierele deschise, nu se blocheaza nicio usa.
                              Chiar imi place masinuta asta!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF