Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Becuri BAS/ESP şi ABS aprinse

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Salut!
    In cazul tau, cred ca ESP aprins provine din cauza unuia din senzorii de presiune ai anvelopelor. Pune un tester STAR pe ea mai intai de toate.
    Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

    Comment


    • #17
      problema ABS

      salut am o rugaminte daca poate sa ma ajute cineva.La masina mea A160 benzina 99,cand franez aproape de oprire intra abs-ul dar rotile nu se blocheaza.Am fost si am facut un test si mi-au spus ca e senzorul de pe volon senzor geometric.Am mai intrebat la mercedes la service si au spus ca acest senzor are treaba cu Esp nu cu abs .in bord nu se aprinde nici un senzor stitii vreo cauza sau solutie deoarece acel senzor costa cam 1800ron?.Va multumesc

      Comment


      • #18
        Cred ca nu am inteles bine...
        Rolul abs-ului este sa nu blocheze rotile...
        Ia-o altfel. De regula daca apesi frana de doua ori consecutiv abs-ul este eliminat. Vezi ce se intampla.
        Chiar imi place masinuta asta!

        Comment


        • #19
          Cred ca nu m-am facut Inteles nu are nici o problema la franare doar ca la pedala ai impresia ca a intrat abs .

          Comment


          • #20
            Originally posted by Mihai sb View Post
            salut am o rugaminte daca poate sa ma ajute cineva.La masina mea A160 benzina 99,cand franez aproape de oprire intra abs-ul dar rotile nu se blocheaza.Am fost si am facut un test si mi-au spus ca e senzorul de pe volon senzor geometric.Am mai intrebat la mercedes la service si au spus ca acest senzor are treaba cu Esp nu cu abs .in bord nu se aprinde nici un senzor stitii vreo cauza sau solutie deoarece acel senzor costa cam 1800ron?.Va multumesc
            Salut!
            Intr-adevar, senzorul de pe volan citeste pozitia volanului si implicit intentia ta in timp ce conduci. Senzorul este util ESP-ului, dar sistemele nu lucreaza independent. Spre exemplu, in caz de urgenta ESP comanda pompa ABS/ESP care franeaza independent roata/rotile.
            Ne-ar prinde bine mai multe detalii, de genul:
            -se aud zgomote de la roti?
            -se intampla la franare usoara sau violenta?
            -placutele de frana si discurile in ce stadiu sunt?
            -simti trepidatii in pedala de frana?
            De ce crezi ca nu intra ABS-ul in momentul acela?
            Toate cele bune!
            Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

            Comment


            • #21
              Pana la urma era interupatorul de la frana cum am spus eu la colegul cu becuriel aprinse si atentie mai oxideaza si mufa care intra in el si iarasi apar probleme!
              diagnoza reparatii mb dezmembrari auto

              Comment


              • #22
                Salut ABS funcționeazã cât si ESP ,la Frannare ușoarã in penalã simți ca a intrat ABS (trepideaza pedala si da înapoi) dar rotile franeaza normal Am vb cu cineva de la Mercedes si spune ca ori e un senzor roata stricat ori nu e reglat la distanțã normala de roata știe cineva care e distanțã dintre senzor si roata? Sau cum verific daca e unul stricat? Multumesc de sfaturi

                Comment


                • #23
                  Pentru a verifica trebuie sa faci o diagnosticare, acolo iti spune exact roata cu probleme.
                  Nu cumva simti un crantanit/trosnit mic in pedala?dar nu la fel de pronuntat ca atunci cand intra ABS.Am patit ceva asemanator din cauza placutelor care atingeau in buza facuta pe disc la exterior de placutele vechi.
                  Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
                  https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by Mihai sb View Post
                    Salut ABS funcționeazã cât si ESP ,la Frannare ușoarã in penalã simți ca a intrat ABS (trepideaza pedala si da înapoi) dar rotile franeaza normal Am vb cu cineva de la Mercedes si spune ca ori e un senzor roata stricat ori nu e reglat la distanțã normala de roata știe cineva care e distanțã dintre senzor si roata? Sau cum verific daca e unul stricat? Multumesc de sfaturi
                    Salutare!
                    Daca un senzor ABS da valori aiurea cred ca vei avea si martor Esp aprins in bord. Distanta intre senzor si capul planetarei trebuie sa fie cam 4mm.
                    Cum a spus si Flaviu, testerul iti spune totul.
                    Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                    Comment


                    • #25
                      Am facut test si nu da nici in sensor abs ci numai cel de la volan Mai verific o data si placutele si curator zenzorii sa vad

                      Comment


                      • #26
                        Sall.
                        Am avut si eu problema cu BAS si ESP.
                        In cartea tehnica spune ca aceasta problema apare atunci cand bateria coboara sub 10 V.
                        Eu mi-am cumparat baterie noua si nu se mai aprinde nimic....
                        http://images.neobux.com/imagens/banner9.gif

                        Comment


                        • #27
                          Da, am avut si eu problema asta cand aveam probleme cu alternatorul si tensiunea numai era mare..... dar faceam o calibrare si isi revenea.. acum dupa ce am reparat alternatorul si imi incarca , nu am mai avut probleme de nici un fel!

                          Comment


                          • #28
                            Salut.Am avut si eu problema aceasta.Totul era de la contactul de frana (cel de la pedala).Are 2 contacti inauntru si unul dintre ei este format dintr-o placuta foarte subtire care se rupe.Am schimbat cu unul nou si merge perfect.

                            Comment


                            • #29
                              Na c-am patit-o si eu...
                              Ieri am pus o mama de frana sa nu intru intr-un idiot, care vazuse un echipaj de politie si s-a speriat (era in jur de ora 24) dupa care... beculete aprinse in bord! BAS/ESP si ABS... Culmea, masina are acum mai multa putere!
                              Am dat de volan de-am facut febra (am un senzor dus si-mi dispare servo)...
                              Am desfacut pe acolo pe la pedala, am curatat contactele unei mufe, desi nu era nevoie (vezi poze).
                              Unde naiba sunt contactele alea de care tot vorbiti ca nu am vazut nimic acolo...
                              Am verificat sigurantele... nimic.
                              M-am uitat pe la roti... nimic deosebit.
                              E duminica si nu am unde testa. Si nici nu deranjez oamenii aiurea...
                              Repet, motorul merge impecabil. Ba parca mai bine. Nu simt nimic in volan, franeaza super. Singurul a lucru anormal, in afar de becurile aprinse este ca nu mai pot decupla ASR-ul (cumva firesc...).
                              Unde sa mai caut?
                              Attached Files
                              Chiar imi place masinuta asta!

                              Comment


                              • #30
                                Mda...
                                Avem piesa din poza.
                                Contactele de care vorbeste si Lofty (a doua poza), unul din ele e cam impuscat. Al doilea ca nou. Dar... unul e impuscat si nu am cum sa-l curat (gaura e adanca desi nu e prea lata - ).
                                Ma mira ca fata de ceilalti de pe forum, la mine erau foarte curate.
                                Sa o montez si mai vedem...
                                Nu a vrut. Trebuie luata alta, dar daca nu e de aici?
                                Attached Files
                                Last edited by adip1962; 08-10-2014, 14:37 PM.
                                Chiar imi place masinuta asta!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF