Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce vă enervează(acum)

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 2 (0 members and 2 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by adidc View Post
    Eu nu stiu ce face Siegfried in viata de zi cu zi (sau altii)
    ..
    Sunt printre cei mai mari experti tehnici si verificatori de proiect dar toti au asistenti pe langa ei care le fac treburile pe computer.
    Nu fac nimic. Scoala nu mi-a placut, stau pe forum toata ziua. Bani de tigari si sa-mi mai schimb masina sau sa ma plimb, imi dau sponsorii.
    Ce relevanta are ce fac eu?

    Utilizarea unui calculator uzual (pentru ca exista si masinarii grozav de complicate), a unui telefon, tablete etc nu reprezinta chiar nimic. Fix pix. Arhitectii/developerii/inginerii de soft buni sunt dintre cei care au un background matematic foarte solid. Asta ar fi util de stiut mai ales parintilor care isi lasa toata ziua odraslele scumpe cu ochii in calculator, "vai draga baiatul meu ce stie sa umble cu calculatorul...". Wrong wrong wrong, nu-l va ajuta la nimic. Orice secretara tabula rasa poate.
    Last edited by Siegfried; 04-06-2013, 15:37 PM.

    Comment


    • Ma enerveaza faptul ca antivirusul si Chrome-ul imi detecteaza site-ul http://www.aclassinfo.co.uk/mypage.1.htm ca posibil site cu continut malware. Din cauza asta nu pot deschide/vizualiza topicuri ce au in continut link-uri catre acest site. S-a mai intamplat cuiva?
      Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

      Comment


      • Da click pe advanced, apoi proceed at your own risk. Te va scoate. Repeti pasii, a doua oara va trebui sa nu incarce daca antivirusul curata.


        Category: Trojan

        Description: This program is dangerous and executes commands from an attacker.

        Recommended action: Remove this software immediately.

        Items:
        containerfile\Users\username\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Cache\f_00d93c
        file\Users\username\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Cache\f_00d93c->(SCRIPT0000)

        Comment


        • Tot serverul de la Bucuresti te blocheaza si pe tine?

          Va dau o solutie ieftina, va costa doar instalatul si descarcatul.
          -instalati Mozilla Firefox
          -instalati Adblock plus pt Mozilla Firefox
          -descarcati Comodo free internet security (adica e moca, update gratuit si contine propriul firewall+DNS propriu.
          Cui doreste cui pofteste si sper sa nu se considere reclama cu toate ca e off topic.

          Comment


          • Antivirusul mi-a detectat exploit.
            Asta am gasit pe pagina de diagnosticare:
            "Dintre cele 139 (de) pagini testate pe site în ultimele 90 de zile, am constatat că 18 (de) pagini au dus la descărcarea şi instalarea de software dăunător fără consimţământul utilizatorului. Ultima accesare a acestui site de către Google a avut loc în data de 2013-04-07 şi ultima identificare de conţinut suspect pe acest site a avut loc în data de 2013-04-07.
            Printre programele software dăunătoare se numără 19 trojan(s), 4 exploit(s). Infectarea a dus la o medie de 1 (de) noi procese pe computerul ţintă.

            Sunt găzduite programe dăunătoare pe 4 (de) domenii, inclusiv calcoloiva.it/, pierwszytaniec.home.pl/, cacciarecinghiali.com/.

            1 (de) domenii par să funcţioneze ca intermediare pentru distribuirea de programe malware vizitatorilor acestui site, inclusiv pierwszytaniec.home.pl/.

            Acest site a fost găzduit pe 1 (de) reţele, inclusiv AS15418 (FASTHOSTS). "
            Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

            Comment


            • Mah Laure, pe mine m-a lasat memoria? Tu nu erai LaurLaur? Cine tot schimba nickname-urile?
              https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

              Comment


              • Cred ca gmihai24 are dreptate cu serverul de la Bucuresti. E ceva putred acolo ))
                Acum revenind la ce ai intrebat, LauLaur am fost din 2010 pana acum. Am observat de cateva ori ca-mi foloseai numele cu un "r" in plus, am crezut ca-i doar o greseala.
                Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                Comment


                • Hmm, e clar ca neuronu' din sinapsa e vetust ))
                  Mea culpa pentru confuzie.
                  https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                  Comment


                  • Se mai intampla , nu-i nici o problema . Cu un "r" in plus sunt acelasi, nu-mi e stirbita identitatea
                    Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                    Comment


                    • Cutaresku si eu cred ca am neuronu tot pe acolo ca si eu tot cu Laurlaur stiam.
                      Ce ma enerveaza e ca nu stiu care e problema ori la ochi si nu mai vad ori la cap.

                      Comment


                      • Niee, nu-i nici o problema. Asa functioneaza creierul asta pervers. Face el de la sine aproximari, formeaza sabloane unde apoi cauta sa incadreze, da solutii pe date partiale.. de capul lui
                        Uneori sunt utile, alteori ne pacaleste.

                        Comment


                        • Idem si moi, aceeasi fata morgana legata de userul sus-mentionat, sa fie de la apa de la robinet de prin anii '80 ?

                          https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                          Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                          Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                          Comment


                          • Originally posted by Zeus View Post
                            Idem si moi,
                            +1.Zilnic ma uitam la id-ul lui si tot LauRLaur citeam ))

                            sigpic

                            "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                            Comment


                            • Am si eu parte din vina aici. Nick-name-ul e ales de natura asta .
                              Oricum, m-am ras
                              P.S. Alt exemplu: http://www.clubmercedes.ro/showpost....6&postcount=74 Chiar asa de mare e iluzia optica? Sincer nu ma asteptam
                              Last edited by LauLaur; 04-08-2013, 18:40 PM.
                              Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                              Comment


                              • M-am enervat, cer sa te botezam de azi Laurlaur si asa scapam de vizita la pshiholog.
                                Cat despre apa cred ca de acolo se trage, de maine ma dau pe cola.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF