Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce vă enervează(acum)

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dati si voi frau liber nervilor? Sau nu s-a incheiat inca sezonul de imperechere?
    Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

    Comment


    • Originally posted by steradulescu View Post
      Nu am ca trebuie sa gasesc unul la fel de slab ca mine la partea tehnica.
      Al meu esti...Nu cred ca este unu' mai pamant ca mine la partea tehnica.Sau nu merge daca suntem amandoi din Timisoara ?

      sigpic

      "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

      Comment


      • Ba cred ca merge dar pe ce tema sa ne contrazicem?Pe mecanica daca ne contram macar sa fie pe privat ca daca au colegii aberatiile(vb in numele meu) ii dor urechile.

        Comment


        • Originally posted by steradulescu View Post
          Ba cred ca merge dar pe ce tema sa ne contrazicem?Pe mecanica daca ne contram macar sa fie pe privat ca daca au colegii aberatiile(vb in numele meu) ii dor urechile.
          Pe mecanica te dovedesc , dar de luni incolo ca sa fiu la lucru si sa-i intreb pe mecanicii de la Casa Auto ) Deci in weekend fara mecanica

          Culoarea masinii tale e "oribila" ))) Am dat startul ...

          sigpic

          "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

          Comment


          • Ma deranjeaza un lucru. Vis-a-vis de "Aproape totul..."
            De ce nu sunt introduse CELE MAI BUNE SOLUTII SI SFATURI IN LIMBA ROMANA INTEGRAL DIN FORUMUL NOSTRU? Sunt admise doar cele de pe ??? Yu...??? cu doar un titlu in romaneste. SOLUTIILE COLEGILOR "THE BEST" nu merita?
            In conditiile in care cred ca sunt primul care a postat in urma cu 2 ani si ceva o solutie postata pe You... pentru colegul din Italia cu usa busita?

            Dar folosind absolut aceleasi solutii ale colegilor de dinainte de acea data doar inlocuite cu un filmulet in nu stiu care limba? Cu rezultate identice? Chiar merita colegii o asemenea jignire? Aia sunt destepti iar noi, cei de pe aici suntem tampiti?

            Despre perechi.

            Ma simt jignit de "solutii de inperechere". Nu este cazul. Daca mi s-ar permite sa postez limbajul celor 3-4 colegi folosit pe PM, posibili selectati dar, mai ales, al postacului Siegfried, se va intelege diferenta.

            Comment


            • Nea Coco, cine are rabdarea si bunul simt sa caute va găsi lucruri extrem de utile si pe acest forum.
              https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

              Comment


              • Ok. Dar de ce trebuie romanii sa se simta inferiori? Doar pentru ca vorbesc romaneste? Si unii au chiar si 7 ani de acasa?
                Chiar daca ne-am contrat? Colegul ADIDC poate reclama aceasta declaratie daca este incorecta. Sau colegul George_B.
                Nu ne-am jignit vreodata!
                Last edited by epurare_coco; 04-05-2013, 19:33 PM.

                Comment


                • O luam razna cu capul? A disparut toata mizeria, gluma e gluma, porcaria e altceva. Ce e pe privat acolo ramane. Nea Coco, sareai in fata metroului daca iti dadea Mircea voie? Nu raspunde, nu e nevoie. Sper sa nu mai vad asa ceva pe forum.

                  https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                  Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                  Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                  Comment


                  • Originally posted by epurare_coco View Post
                    Chiar merita colegii o asemenea jignire? Aia sunt destepti iar noi, cei de pe aici suntem tampiti?
                    Nu. La noi unii sunt claaaar cei mai destepti. Atat ca unii stiu nimic.
                    In alta ordine de idei, am prieteni care lucreaza in mediu academic in Germania. Stii ce limba vorbesc la munca? Stii in ce limba se publica lucrarile de doctorat, articolele etc? Culmea, engleza!
                    Este vorba de comunicare la nivel global, este vorba de o cultura universala, de acces la informatie si nu de orgolii de om mic, pentru ca la ce PIB are germania putea impune germana in europa, dar toti de la un nivel incolo vorbesc o limba pe care Regina a gandit-o s-o poata vorbi orice om de pe fata pamantului.

                    Comment


                    • Auzi nea Coco, tu dece nu cauti pe goagal sa ajuti colegii? Imi e lene sa traduc pentru ca ar dura enorm de mult sa modific fisier cu fisier in romana. Nici eu nu am avut in scoala limba engleza ca studiu, doar franceza iar in generala 4 ani de germana.Nu m-au ajutat cu nimic acesti ani de studiu, dupa cum vezi sunt in Spania si nu in Franta si totusi am invatat engleza acasa si din 'mers', tu ce ai daca mai inveti o limba straina, te ofenseaza?
                      Ti-am mai scris eu ceva pe thread-ul tau anemic despre formula1? Nu. Asa ca lasa-mi thread-ul in pace iar daca ai ceva bun de adaugat acolo, adauga, dar sa nu imi pui postari dalea cu 'e vreo ceva' ca ne suparam, doar fisiere si video-uri, nimic altceva.
                      Si asta am spus din respect ca altfel nu intelegeai nimic cenzurat.Bafta.
                      Last edited by cutaresku; 04-05-2013, 22:26 PM.

                      Comment


                      • Mircea, a zis steradulescu ca si tu ai o masina 'mica', precum...
                        Hai ca v-am intaratat si eu.)

                        Comment


                        • Originally posted by gmihai24 View Post
                          Mircea, a zis steradulescu ca si tu ai o masina 'mica', precum...
                          Hai ca v-am intaratat si eu.)
                          ))) Cand se termina emisiunea intru de pe laptop si am o surpriza ptr voi ! Am sa te intarat si eu putin ))

                          sigpic

                          "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                          Comment


                          • Eu acum am vazut dialogul dintre Siegfried si nea Coco, purtat pe privat. Siegfried, nu-ți face deloc cinste... Te-am mai intrebat si cu alta ocazie: tu chiar n-ai loc de Coco pe acest forum? Înțeleg niște intepaturi si ceva ironii, insa la ce s-a ajuns depășește orice limita. Tare mă tem ca la un moment dat veți regreta, așa cum vi s-a mai pus in vedere, acest pseudoconflict purtat aici, pe acest forum.
                            https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                            Comment


                            • Cu toate ca aveti drepturi depline ca si moderatori, din partea mea ar fi ca orice se discuta pe privat sa ramana pe privat, ca doar de asta e facut 'privat', nu colegi?
                              Daca ma injura cineva pe privat nu ma plangeam aici ca ma fuche unu la icre pe privat, il racolam si eu tot pe privat, nu?


                              Mircea, razboiul stelelor sau cum so numi acesta rascoala pe grupe nu trebuie manarita cu laptop-ul tau ca apoi cine stie ce iese, participa si tu ca si member nu ca moderator, la rascoala.Mai nou ma enerveaza laptop-ul lui Mircea, e posedat, ii permite sa stearga postari.

                              Comment


                              • Si inca nu ai vazut nimic, am si eu laptop, ma uit sa vad daca e posedat si asta. Si cand voi intra de pe el, in caz ca e posadat, orice fel de scandal aici se va lasa cu pauze de o luna. Topicul asta nu e loc de dat cu capul, nu se sustrage regulamentului, cine nu intelege asta isi ia concediu.
                                Revenind la preafrumosul topic, mai este cineva nervos?

                                https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                                Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                                Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF