Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Amenda de rovinieta pe nedrept...

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Amenda de rovinieta pe nedrept...

    Deschid un off topic si astept pareri si opinii despre ce am sa povestesc.
    In luna ianuarie anul curent primesc acasa prin posta un plic, mentionez fara confirmare de primire, cu vreo 3 stampile pe el de pe unde s-a plimbat.Il deschid si ce sa vezi ca gasesc inauntru, o amenda de rovinieta pe masina mea proprietate personala (un Mercedes CLK), luata pe 10 octombrie 2010, la ora 21:08, pe DN2, in localitatea Nicolae Balcescu (o comuna inainte de intrarea in Bacau venind dinspre Bucuresti), amenda trimisa si emisa in acelasi timp de C.N.A.D.N.R S.A. CESTRIN.Sa nu uit sa precizez ca in plic nu era un proces verbal tip, ca cel emis de politia rutiera, ci era o foaie A4 (voi atasa si poze curand).Toate bune si frumoase.
    Citesc cu atentie mirat si fara sa-mi vina sa cred ca primesc o asemenea amenda pentru o masina cu care nu mai circul de aproape un an de zile deoarece nu mai am nici asigurare si nici ITP si mai mult nu aveam nici o treaba in zona aia, in acea zi sau in cele precedente sau ulterioare acelei dati.
    Merg intr-una din zile la sediul CESTRIN sa intreb ce s-a intamplat, le explic ca nu circul cu acea masina, iar ei imi spun ca daca vreau sa fac contestatie ca sa-mi anuleze procesul verbal si daca vreau sa vad si poza doveditoare ca "poate s-a facut o confuzie de cifre sau de litere" imi spune angajatul companiei.Ma decid sa fac contestatie la procesul verbal.Primesc acasa citatie la proces, ma deplasez pe banii mei si pe timpul meu la Bacau unde se tine procesul, ajung sa mi se judece cazul, moment in care aflu cacei de la CESTRIN adaugasera la dosar o hartie prin care cereau sa se judece in lipsa lor si in care mai mentionau ca vor sa se respinga contestatia mea pe motiv ca au probe si dovezi cum ca eu am circulat cu masina in acea localitate si la acea ora fara rovinieta si adauga o poza in care se vad niste lumini ale unei masini, in plan apropiat si o jumatate de numar de inmatriculare (voi atasa poze).
    A trecut aproape o luna de zile de la proces si nu am primit nici un raspuns scris acasa, dar am sunat la judecatoria Bacau si mi s-a spus ca mi s-a respins contestatia, dar nu cunosc inca motivul.
    Cum este posibil asa ceva in tara asta?De fapt este posibil, stiu, dar nu imi vine sa cred.

  • #2
    Te mai mira ceva...?Eu pot sa scriu carti cu luptele purtate impotriva autoritatilor(in special Pulitia).Cea mai mare amenda pe care au vrut sa mi-o bage pe gat(CNADR+PULITIA+ARR) la un singur control a fost(in cumul)de 287.000.000 ROL.Si cam tot in zona pe care ai mentionat-o tu.Bineinteles ca toti sunt pe o mana si instanta accepta orice "propunere"din partea CNADR-ului sau a altor "caini de paza"ai democratiei si ordinii publice constituiti in institutii ale statului.N-ai ce face,iti iei avocat bazat ,te inarmezi cu rabdare si mergi la termene peste termene pana o scoti la capat.Martorii au un rol crucial in fata instantelor...daca nu ai pregatit un "full"de martori sau chiar o "chinta royala"...pe care sa te poti baza in orice situatie...n-ai prea multe sanse in fata sistemului.Got it??
    CINE TRAIESTE CU FRICA NU TRAIESTE DELOC

    Comment


    • #3
      Nu m-ar mira faptul ca cineva sa circule pe soselele patriei cu aceleasi numere ca ale tale!
      Asta dupa ultimele peripetii prin care a trecut masina asta in ultimul timp...
      Iti pot recomanda un bun avocat si nu prea scump in caz ca vei avea nevoie...desi speram cu totii sa nu ai nevoie. Nasol moment!
      W 126 `87 300 SDL OM606 24v Automatic
      W 126 `86 300 SD OM617 Automatic
      W 124 `93 E250 D ex 300 D


      - Bond - James Bond.
      - `Dullah - Abdullah.

      Comment


      • #4
        Indiferent de situatie,chiar daca ai fost tu la momentul respectiv in masina,tine-te tare si nu uita ce ti-am spus...Doar nu-ti inchipui ca eu am fost usa de biserica de fiecare data sau am fost amendat pe nedrept...dar cu toate astea n-am vrut sa ma las in voia sortii si sa pic de papagal.Acum sincer sa fiu ca sa reusesc sa anulez o amenda la valoarea amintita mai sus am mers un pic mai departe...persoane din interior,si alte alea.Oricum,multa multa bafta si nu te lasa la mana lor.
        CINE TRAIESTE CU FRICA NU TRAIESTE DELOC

        Comment


        • #5
          Tinand cont ca umblu fara Rovinieta..ma astept si eu la amenda.
          Care e paguba taurule?
          1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
          2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
          Si o panarama de scuter

          Comment


          • #6
            Amenda pentru ca "am circulat" fara rovinieta 125 ron in 48 de ore, 28 euro rovinieta pe un an (anul ce a trecut ca trebuie sa o platesti), + o taxa pentru nu stiu ce rahat.In total vreo 500 ron.
            Multumesc colegilor pentru sfaturi si NU O SA MA ALS LA MANA LOR.

            Comment


            • #7
              Pff...inseamna ca sunt bine.Am trecut de vre`o 3 ori pe autostrada ))
              Asta inseamna ca iau 3 amenzi?
              Inteleg ca nu ai mers cu masina,dar nu ieseai mai bine financiar daca plateai simplu??
              In ritmul asta risti sa faci drumuri degeaba si la final tot sa platesti.
              1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
              2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
              Si o panarama de scuter

              Comment


              • #8
                Nu cumva ti-a luat un "prieten" masina si a mers cu ea ?
                Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                Comment


                • #9
                  Nu mi-a luat nimeni masina pentru ca a fost in fata blocului si culmea in saptamana aia eu eram la Oradea si cheia de la masina era acasa.Asa ca am exclus varianta asta.

                  Comment


                  • #10
                    Poate ti`a luat cineva numerele si a mers pe naspa asa..
                    Un Mercedes de aceasi culoare trebuie..atat!
                    1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
                    2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
                    Si o panarama de scuter

                    Comment


                    • #11
                      @mezzo

                      Corect! Asta se intampla la noi aproape mereu ..!
                      Mai mult ca sigur cineva sa "dat" cu numerele tale !
                      C220 S202
                      Mercedes 4 EveR!

                      Comment


                      • #12
                        A venit R.A.R.-ul mobil la tine acasa! )
                        @d3op - vad ca ai Mercedes gri!!Tu esti printre suspecti! )
                        Glumim,dar nu e de gluma...
                        1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
                        2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
                        Si o panarama de scuter

                        Comment


                        • #13
                          Colegu', daca iti permiti sa pierzi bani si timp, prin ,,jungla'' legislativa, nu te da batut si nu te lasa calcat in picioare de gunoaiele astea! Dupa cate vad, ei nu au un caz solid si dovezile sunt slabute, asa ca da cu ei de zid si actioneaza-i in instanta si o sa vezi ca vor pierde. In plus poti sa le ceri si despagubiri ( timp pierdut, cheltuieli de deplasare si de proces, eventual si morale ). Bafta si sa ne ti la curent cu mersul problemei!

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by d3op View Post
                            @mezzo

                            Corect! Asta se intampla la noi aproape mereu ..!
                            Mai mult ca sigur cineva sa "dat" cu numerele tale !
                            "Drumurile noastre toate...,
                            Se vor întâlni vreodată..."
                            Attached Files
                            W 126 `87 300 SDL OM606 24v Automatic
                            W 126 `86 300 SD OM617 Automatic
                            W 124 `93 E250 D ex 300 D


                            - Bond - James Bond.
                            - `Dullah - Abdullah.

                            Comment


                            • #15
                              Offtopic legat de poza . Cifrele coincid dar primul caracter, nu. Asadar coincidenta.

                              Legat de rovinieta, de anul trecut e aiurea sa mai circuli fara rovinieta, riscurile sa fii amendat sunt mari (camere fixe, echipaje mobile etc).

                              Ceea ce mi se pare mie flagrant e faptul ca romanii platesc si taxa de drum in pretul benzinei, si rovigneta pt drumurile nationale si taxa de autostrada mascata intr-o taxa de pod. Si exista foarte multe drumuri proaste, nesigure, nesemnalizate si neintretinute.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF