Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Reclame Mercedes!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Originally posted by mircea600sel View Post
    Ce masina conduci?



    Cum ai ajuns tu la concluzia asta?Din auzite sau este din cauza "icoanei" la care te rogi?

    @mircea600sel Eu doar mi-am spus parerea ca si restu` de aici. Deci pentru mine Mercedes ramane Mercedes si restu sunt chiar resturi. Nu zic ca nu sunt masini peste Mercedes dar pur si simplu nu ma intereseaza restu`. Imi ofera tot ceea ce am nevoie adica confort, spatiu, calitate,siguranta si placere sa o conduc. Am condusu` A8-ul mai vechi si chiar nu ma atras nimica la el. In schimb am condus un 600SEL de care m-am indragostit de cand am ajuns la volan. Cu respect!
    C220 S202
    Mercedes 4 EveR!

    Comment


    • #92
      Mercedes-Benz Clasa S si Lexus LS concureaza cu BMW si Audi pentru titlul de cea mai buna limuzina de lux, varf de gama.

      ...asa "invechit" cum e S-ul si cu interiorul lui "sec" tot este peste noul A8 si peste LS

      Comment


      • #93
        Sunt fan Mercedes dar respect enorm BMW-ul si Audi-ul ( nu respect VW, ca a uitat sa fie masina populara ) dar referitor la aceasta reclama consider ca Audi da dovada de lipsa de fair play, deoarece oricat de superioara ar fi masina lor, nu se face o reclama jignind o firma care a facut istorie, mai ales in categoria limuzinelor. Privind mai atent, se poate deduce ca totusi recunoaste superioritatea Mercedes, ca altfel facea misto de alta marca. Cat priveste polemica cu ,,cea mai cea'' masina, eu cred ca majoritatea dintre noi am fi super incantati daca cineva ne-ar face cadou o limuzina noua, indiferent daca e Mercedes, Audi, sau BMW. Nu-i asa?

        Comment


        • #94
          [
          Originally posted by ionut_90 View Post
          +1. Lexus are cel mai oribil interior. Cu siguranta nu as da banii pe asa ceva niciodata. Cel mai mult imi place interiorul BMW-ului dar nici cel de Audi nu este urat.

          Daca as face un clasament, ar arata cam asa:

          1) BMW Seria 7

          2) Audi A8

          3) Mercedes-Benz S Klasse (este cam invechit)

          4) Lexus LS (cel mai oribil interior, tipic japonezilor).
          E parera ta . La varsta ta si la ce cunostinte "vaste'' ai, te inteleg. Multor persoane le palc femeile urate si grase, si le detesta pe cele frumoase. E o chestie de gust si nu comentez aici. Daca ti se pare ca e oribil interiorul, oare ce masina detii, vreun Bentley cumva? Dar intrebarea primordiala e: Oare te-ai urcat vreodata intr-un LS 600 de comentezi ?

          Dupa ce atatia jurnalisti, mult mai competenti ca tine au dat verdictul ca fiind una din cele mai bine construite limuzine, vii tu acum sa debitezi prostia asta? Hai sa vedem ce zic unii din cei mai buni jurnalisti din Marea Britanie, nu persoane ce maxim-ul atins de ei e vreun W210 sau cel mult W211 : http://www.youtube.com/watch?v=Tqq-l...eature=related


          In every year of production, the LS was the most reliable luxury sedan in the J.D. Power and Associates Initial Quality Survey (with the early and late models of this series the best performing and the highest recorded scorer in the history of J.D. Power's Vehicle Dependability Survey.





          QUOTE=fratilocu;176697]http://www.bmwblog.ro/2009/12/06/bmw...8-si-lexus-ls/
          ...asa "invechit" cum e S-ul si cu interiorul lui "sec" tot este peste noul A8 si peste LS[/QUOTE]

          La ce tampenii au debitat aia, ma mir ca au dat si verdictul acela

          Comment


          • #95
            Originally posted by 300zxtt View Post

            E parera ta . La varsta ta si la ce cunostinte "vaste'' ai, te inteleg. Multor persoane le palc femeile urate si grase, si le detesta pe cele frumoase. E o chestie de gust si nu comentez aici. Daca ti se pare ca e oribil interiorul, oare ce masina detii, vreun Bentley cumva? Dar intrebarea primordiala e: Oare te-ai urcat vreodata intr-un LS 600 de comentezi ?

            Dupa ce atatia jurnalisti, mult mai competenti ca tine au dat verdictul ca fiind una din cele mai bine construite limuzine, vii tu acum sa debitezi prostia asta? Hai sa vedem ce zic unii din cei mai buni jurnalisti din Marea Britanie, nu persoane ce maxim-ul atins de ei e vreun W210 sau cel mult W211 : http://www.youtube.com/watch?v=Tqq-l...eature=related


            In every year of production, the LS was the most reliable luxury sedan in the J.D. Power and Associates Initial Quality Survey (with the early and late models of this series the best performing and the highest recorded scorer in the history of J.D. Power's Vehicle Dependability Survey.
            Trebuie sa lamurim cateva lucruri.
            In primul rand GUSTURILE NU SE DISCUTA ! Daca tie iti plac femeile urate si grase din partea mea le poti lua pe toate.
            Am mai spus-o si in alt topic ca pentru mine masinile japoneze NU EXISTA, dar se pare ca pentru tine trebuie sa ma repet.
            Eu am facut un clasament pe placul meu. Daca tie iti place o masina nu inseamna ca trebuie sa-mi placa si mie/noua, si nu trebuie sa ma urc in el ca sa-mi dau seama ca NU-MI PLACE ! Sunt suficiente cateva poze ca sa-mi fac o idee.
            Fiecare isi cumpara ce masina vrea si de cati bani are.
            Si daca as avea bani sa-mi permit una din masinile mentionate de mine mai sus, tot nu mi-as lua Lexux.
            Am pus punct oricarei discutii pe tema masinilor japoneze !

            Comment


            • #96
              Originally posted by ionut_90 View Post
              Am mai spus-o si in alt topic ca pentru mine masinile japoneze NU EXISTA, dar se pare ca pentru tine trebuie sa ma repet.

              Asa e, sa-ti placa japonezele, trebuie sa ai o cultura auto ,iar pe tine te depaseste mult. Daca nu exitau japonezii, Mercedes nu mai era ce e acum.

              Sa-ti faci o o ideie despre o masina conteaza mai mult decat niste poze. E exact ca sexul virtual cu care esti obisnuit si sexul normal. Oare tot asa procedezi si cand alegi o femeie?
              Last edited by 300zxtt; 01-30-2011, 01:01 AM.

              Comment


              • #97
                La capitolul interior pe primul loc e A8 pe locul 2 e Lexus si vine si S-ul pe 3 .
                Oricum daca stam sa ne gandim un pic la Mercedes, sincer cred ca viitorul S va fi o mare dezamagire. Din pacate Mercedes a aratat ca odata cu trecerea anilor vinul lor isi pierde calitatile unice, si se transforma intr-o vodca gen "moturi de basca". O sa ajungem sa comparam S-ul si 63AMG cu muscle car-urile americane. Cum a ajuns o vita nobila la rangul de golan.
                Am vazut un SEC pe undeva pe forum cu un pret de 12500euro. Lumea zicea ca e mult.
                Pasionatii de MB or sa platesca mult mai mult pentru un exemplar ca acela peste cativa ani. Acela e vinul rar si bun.
                Mercedes-Benz C180 Classic - 90KW

                Comment


                • #98
                  Originally posted by 300zxtt View Post
                  Asa e, sa-ti placa japonezele, trebuie sa ai o cultura auto ,iar pe tine te depaseste mult. Daca nu exitau japonezii, Mercedes nu mai era ce e acum.

                  Sa-ti faci o o ideie despre o masina conteaza mai mult decat niste poze. E exact ca sexul virtual cu care esti obisnuit si sexul normal. Oare tot asa procedezi si cand alegi o femeie?
                  Degeaba incerci sa-i explici.El e unul din aceeia ce au in casa icoana cu stema de la mercedes si se roaga in fiecare dimineata si seara.El isi da seama de o masina daca ii place sau nu din poze sau dupa cati bani ii dau parintii.Si legat de partea cu femeile,nu incerca sa-i mai dai astfel de exemple ca se pare ca nu intelege....poate ii plac barbatii.

                  Nu stiu de ce va incapatanati atata sa spuneti ca interiorul unui S este frumos?A spus cineva in posturile anterioare ca bordul este foarte simplu si cam invechit.La ora actuala S-ul a cam ramas in urma pentru ca A8 si 7 au fost scoase de curand.Asteptam sa vedem ce scoate Mercedes cu noul S-classe si poate o sa le intreaca pe cele de mai sus.

                  P.S. Parte nasoala este ca si Lexus va scoate noul LS.Am stat de curand intrun Lexus LS600h si parca este altceva fata de S-classe.{colegul brunorej va poate spune mai multe}
                  Last edited by mircea600sel; 01-30-2011, 08:09 AM.

                  sigpic

                  "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                  Comment


                  • #99
                    Deoarece se discuta si despre Lexus, nu pot sa nu spun ceva si despre japonezi. In materie de auto-moto ( si nu numai ) japonezii sunt un jucator de talie super grea, adica au o impotanta care nu poate fi ignorata. Autoturismele si motocicletele japoneze pot fi cu greu concurate la capitolul raport performante-pret si la design modern. Iar ca si dotari, multe dotari de pe masinile europene sunt pe bani, iar la japoneze sunt in standard. Luxul japonezelor din clasa de varf, a crescut de la generatie la generatie, in prezent luptandu-se de la egal la egal cu firmele consacrate. Un singur lucru mai poate fi reprosat masinilor japoneze: lipsa unei imagini si al unui nume ,,greu''. Cat despre Mercedes, cu parere de rau, dar trebuie sa recunoastem ca nu mai este ce a fost. Ptr. pasionati o sa fie in continuare cam cum e Harley Davidson, adica nu cel mai bun in realitate, dar unicul in suflet!

                    Comment


                    • Originally posted by mircea600sel View Post

                      P.S. Parte nasoala este ca si Lexus va scoate noul LS.Am stat de curand intrun Lexus LS600h si parca este altceva fata de S-classe.{colegul brunorej va poate spune mai multe}
                      Unui om care a mers cu un maxim de w211 sau care a vazut numai ilustrate cu masinile despre care vorbim, nu ii poti explica mai nimic. Dialogul devine nul. S-ul nu se poate apropia de ograda LS-ului, sunt tehnologii diferite si indepartate una de alta. Cei care vor merge cu un Lexus de generatie noua imi vor da dreptate. LS-ul este peste S, 7 si A8, motiv pentru care eu zic sa nu il mai aducem in discutie, mai ales cu persoane insetate de doctrina.

                      Am citit mai sus un post in care zicea un anume x-ulescu, ca pentru dumnealui nu exista masinile japoneze.... Pai domnule, atunci de ce te mai bagi in discutii? Posteaza la sectiunea Fun, si ai terminat balciul. Am sa il rog pe domnul in cauza sa se documenteze referitor la inovatii si dezvoltare, cine se situeaza pe primul loc.

                      Si ca sa scurtam putin discutia... La masinile de clasa S-ului, ce anume cautam? Confort (si dotari, se subintelege) si performanta, exact in ordinea in care le-am enumerat pe cele doua. Eu zic ca un om cat de cat sanatos, si cat de cat plimbat prin masini, stie ce inseamna un Lexus. Pe scurt, nu e masina parvenitului.
                      * 2011 RENAULT FLUENCE PASSION 1.5dCI 110 CP
                      * 2007 YAMAHA FZ1-N 998 cmc 150 CP


                      In trecut:
                      2001 Mercedes-Benz w203 C180 ELEGANCE
                      2002 Jaguar X-TYPE 2.5i 4x4
                      1999 Peugeot 106 1.4i

                      Comment


                      • Originally posted by mircea600sel View Post
                        El e unul din aceeia ce au in casa icoana cu stema de la mercedes si se roaga in fiecare dimineata si seara.El isi da seama de o masina daca ii place sau nu din poze sau dupa cati bani ii dau parintii.Si legat de partea cu femeile,nu incerca sa-i mai dai astfel de exemple ca se pare ca nu intelege....poate ii plac barbatii.
                        Mai puneti o dorinta... poate se indeplineste ! Momentan am un BMW 320i e46 cabrio pe care in viitorul apropiat il voi schimba tot cu un BMW. Sincer sa fiu momentan mi-a trecut de MB, dar in viitor nu se stie. Oricum stai fara griji ca n-am in casa incoane cu MB.
                        Originally posted by 300zxtt
                        Asa e, sa-ti placa japonezele, trebuie sa ai o cultura auto ,iar pe tine te depaseste mult.
                        Asta e. Nu sunt la fel de destept ca si tine (cel putin la capitolul asta).

                        Comment


                        • Originally posted by ionut_90 View Post
                          Mai puneti o dorinta... poate se indeplineste ! Momentan am un BMW 320i e46 cabrio pe care in viitorul apropiat il voi schimba tot cu un BMW. Sincer sa fiu momentan mi-a trecut de MB, dar in viitor nu se stie. Oricum stai fara griji ca n-am in casa incoane cu MB.
                          Ai o masina "foarte" luxoasa.E bine cat dau parintii bani pentru benzina.Cat despre icoana din dormitorul tau ea este acolo sunt sigur de asta.Sau poate e din cauza varstei.


                          Originally posted by ionut_90 View Post
                          Asta e. Nu sunt la fel de destept ca si tine (cel putin la capitolul asta).
                          Nici daca te mai nasti de 10 ori nu ajungi la nivelul colegului Nihal.

                          Si acum ontopic:ai vazut numai in poze cum arata un Lexus LS600h de aceea nu ai cum sa te dai cu parerea.

                          sigpic

                          "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                          Comment


                          • Originally posted by mircea600sel View Post
                            Ai o masina "foarte" luxoasa.E bine cat dau parintii bani pentru benzina.Cat despre icoana din dormitorul tau ea este acolo sunt sigur de asta.Sau poate e din cauza varstei.
                            Luxoasa, neluxoasa, are aproape toate dotarile care se puteau pune la vremea aia (an 2004, pachet M interior-exterior, scaune incalzite cu memorii, cutie tiptronic etc.) de care sunt multumit momentan.
                            Iar in legatura cu icoana, ti-am mai spus si iti repet: nu am nici o icoana cu MB in dormitor sau in casa. Sigur este din cauza varstei.


                            Originally posted by mircea600sel View Post
                            Nici daca te mai nasti de 10 ori nu ajungi la nivelul colegului Nihal.
                            Stii Mircea, este o vorba care suna cam asa: in viata oricat ai vrea toate nu le poti avea. Asa este si in cazul nostru, fiecare este bun la ceva, nu ai cum sa le sti pe toate. Nihal de exemplu nu stiu daca a luat categoriile B,C+E la varsta de 18 ani, iar la cateva zile dupa ce a luat permisul conducea camionul incarcat cu 10 tone, si nu pe o distanta de cativa km, ci de la Fetesti - Braila.
                            Originally posted by mircea600sel
                            Si acum ontopic:ai vazut numai in poze cum arata un Lexus LS600h de aceea nu ai cum sa te dai cu parerea.
                            Asa este.

                            Comment


                            • Originally posted by mircea600sel View Post
                              Ce masina conduci?
                              Is250 awd 2008

                              Comment


                              • Nu stiu ce sa zic. O fi MB o masina buna dar e prea laudata. Si consuma si mult. Am auzit ca cei de la BMW au facut un hibrid cu un diesel mic care face curent pentru doua motoare lectrice. Multi CP la consum de 4%.
                                MB ameninta cu motorul Diseotto care urmeaza sa fie pus pe S de mai bine de 6 ani. Un 1.8 benzina care sa aiba in jur de 300cp si care sa consume 6% si sa traga S-ul la 100km/h in 7sec.
                                Dar.... NIMIC.....
                                Mercedes-Benz C180 Classic - 90KW

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF