Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Metode de promovare a forumului

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Metode de promovare a forumului

    Dupa cum spune si titlul topicului vreau in in posturile urmatoare sa veniti cu idei de promovare ale forumului nostru.{unde ne facem veacul seara de seara}
    Iata cateva idei care le-am avut eu{cu ajutorul unor colegi},unele dintre ele s-au si concretizat.

    1.Calendarul ClubMercedes.ro http://www.clubmercedes.ro/calendar-...ro-t11352.html

    2.Stickere CluMercedes.ro{nu a fost ideea mea dar am facut stickere pentru zona Banatului}.Astept si celelalte regiuni ale tarii sa confectioneze si sa imparta membrilor aceste stickere.

    3.Steag ClubMercedes.ro{de curand clubul nostru are si asa ceva,sper sa va placa}.Acostat 80 de lei si a fost facut in 2 zile.

    4.Tricouri ClubMercedes.ro.In zilele ce urmeaza voi da comanda de un tricou tip ''Polo''{culoare gri-metal,cu inscriptia ''clubmercedes.ro'' in piept si stema Mercedes atat pe maneca stanga cat si sub guler/in spate}.Costul unui astfel de tricou este 40 lei{tricou+inscriptie}
    5.Sepci ClubMercedes.ro.La aceeasi firma voi da comanda si de o sapca inscriptionata.Am sa revin cu pret si poze.
    Attached Files

    sigpic

    "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

  • #2
    E buna initiativa... dar fara o mana forte (si care sa se implice cu adevarat) se va duce totul de rapa, ca unde sunt mai multi oameni sunt tot atatea idei si niciodata nu se va gasi o varianta care sa convina la toti (indiferent despre ce va fi vorba, fie ca e culoarea sau dimensiunea stickerului, fie cum a fost cazul cu alegerea pozelor pentru calendar, etc).

    Daca tot ne apucam sa facem diverse obiecte promotionale pentru forum (stickere, sepci, tricouri, calendare, etc) este absolut necesar si esential sa stabilim o emblema a forumului, mai exact scrisul "ClubMercedes" dar cu anumite caractere individuale pe care sa le pastram pentru orice produs promotional am face. Pana acum, cate stickere s-au facut, tot atatea variante de litere si de modele au fost.

    Comment


    • #3
      Asa cum vorbeam si cu Mircea , mie mi se pare mult mai buna ca sticker forma din poza atasata de mine mai jos , cea care este si pe exemplu de steag.
      Sau un alt exemplu in cealalta poza , cu stema Mercedes la inceput.

      Foarte misto si abtibildul cu " bebe la bord "
      Attached Files
      Last edited by w124researcher; 03-15-2010, 20:07 PM.
      Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

      Comment


      • #4
        Sinteti simpatici, calendare am pe toti peretii, stickere cred ca-s modele cite cluburi locale sint, steaguri,tricouri etc. astea-s de-al lui Petre Ispirescu (Basme ale romanilor).Traim in Romania unde nu se misca un deget fara ghiseft si plus de asta citi membrii atitea pareri asa ca luati-ne usor sa nu ne pierdem.


        Toate cele bune

        Comment


        • #5
          Originally posted by butonu View Post
          Traim in Romania unde nu se misca un deget fara ghiseft si plus de asta citi membrii atitea pareri asa ca luati-ne usor sa nu ne pierdem.
          Ghiseft ... adica spaga ? Nu am prea inteles aluzia....

          Culmea e ca Mircea (cel mai banat si razbanat membru') este unul dintre cei care se ocupa dezinteresat de activitatile forumului, cheltuie pe foamea asta din banii proprii pe steaguri, stickere, sute de telofoane, organizeaza intalniri, mai nou a vorbit la pensiunea din Sibiu unde a negociat un pret bun + alte inlesniri din partea patronului. Ma rog, mai multe detalii le va da el pe sectiunea dedicata.
          Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
          http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
          http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

          Comment


          • #6
            Ghiseft, adica cistig, ziceam ca nu face nimeni nimic fara sa cistige ceva.Si mai ziceam ca de Petre Ispirescu am cam trecut virsta, concret realizari, ceva, ca nu se vede nimica, ca telefoane si povesti sintem profesori.
            Ma gindesc ca intr-o afacere trebuie sa reinvestesti o parte din profit ca sa obtii un profit mai mare, probabil gresesc, iti dai seama ca nu am nimic cu Mircea care incearca anumite chestii, numai ca probabil se zbate aiurea.

            Toate cele bune

            Comment


            • #7
              Originally posted by butonu View Post
              numai ca probabil se zbate aiurea.
              Frate, ce-mi place de astia care-s logati de cand haul, care nu fac nimic, dar comenteaza. Macar asta si altii ca el fac ceva, se agita, dau telefoane, fac intalniri, steaguri, stickere .... asa cum ii duce pe ei capu'.
              Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
              http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
              http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

              Comment


              • #8
                Originally posted by carmine View Post
                Frate, ce-mi place de astia care-s logati de cand haul, care nu fac nimic, dar comenteaza. Macar asta si altii ca el fac ceva, se agita, dau telefoane, fac intalniri, steaguri, stickere .... asa cum ii duce pe ei capu'.
                De aia ii forum si nu biserica, si nu cred ca tocmai tu esti in masura sa decizi care face sau nu ceva pe forumu asta.
                Si vorbeam concret ce se face , arata-ne si noua o emblema a forumului, un sticker oficial ceva concret, orice.
                Ca se agita asta si altii ca ei bravo lor, nimic de zis, numai ca eu am zis sa nu se agite aiurea, atita tot.


                Toate cele bune

                Comment


                • #9
                  In afara faptului ca ti-ai prezentat masinile si ai cateva anunturi cu probleme diverse consider ca esti ultimul in masura sa-ti dai cu parerea pe acest subiect. Fapte concrete nu vorbe. Ca se agita aiurea nu e problema ta.
                  Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                  http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                  http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by carmine View Post
                    Ca se agita aiurea nu e problema ta.
                    Cred ca nici a ta, si nu stiu cum ai aparut in topicul asta asa aiurea sa cauti scandal, nimeni nu o avut nici o treaba cu tine, sau cind nu te baga lumea in seama simti tu nevoia sa sari in sus?
                    Probabil am ajutat mai multi decit tine dar nu conteaza asta ca nu-i concurs, ii forum si-si spune fiecare parerea.

                    Toate cele bune

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by butonu View Post
                      Cred ca nici a ta, si nu stiu cum ai aparut in topicul asta asa aiurea sa cauti scandal, nimeni nu o avut nici o treaba cu tine, sau cind nu te baga lumea in seama simti tu nevoia sa sari in sus?
                      Probabil am ajutat mai multi decit tine dar nu conteaza asta ca nu-i concurs, ii forum si-si spune fiecare parerea.

                      Toate cele bune
                      Amice, scuza-ma, inchei orice dialog cu tine aici. Discutia ar fi pierdere de timp, nu ai inteles nimic.

                      Toate cele bune.
                      Last edited by Carmine; 03-17-2010, 00:29 AM.
                      Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                      http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                      http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                      Comment


                      • #12
                        Am citit posurile de mai sus, bisericile sunt UNA singura ClubMercedes.ro, regulamentul este unul singur pentru toti : membru, organizator, moderator, super moderator sau administrator. Toti trebuie sa respectam acest regulament in special cei cu anumite functii, pentru un exemplu de urmat de catre ceilali.
                        Trebuie inteles un lucru, pe acest forum toti suntem membrii, nu conteaza functiile pe care unii la detin.
                        Doresc aceasta discutie care a inceput sa fie of topic inchisa.
                        Cel care o va continua fie el membru, sau membru cu sau fara o anumita functie va primii WARN conform regulamentului.
                        Multumesc.
                        E200-W210 Avantgarde 2.0K-16v 142Kw-193Cai 280Nm, RASTA MAN .

                        Comment


                        • #13
                          @butonu, daca nu termini cu ineptiile si cu ironiile tale la adresa actiunilor si activitatilor ce se doresc a se intreprinde pe acest forum o sa primesti o mica vacanta. Considera acest post un avertisment verbal, next time, ban direct.
                          sigpice60 525d

                          Comment


                          • #14
                            Foarte buna ideea de promovare,dar dupa cum spune si @Mertzanu, daca nu se ocupa cineva de toate aceste lucruri, se va duce totul de rapa.
                            Imi place stema din prima poza postata de @mircea600sel.Eu zic ca arata foarte bine,dar poate fi si o mica confuzie, pentru ca emblema inseamna Mercedes-Benz iar forumul nostru se numeste clubmercedes.ro.
                            Am sa pun 2 poze cu un tricou al unui alt club auto (sper sa nu se supere nimeni, pentru ca nu incerc sa promovez acel club, vreau doar sa vedeti cum arata tricoul).
                            Eu zic ca prima data ar trebui sa stabilim stema forumului.
                            Attached Files

                            Comment


                            • #15
                              Avand in vedere ca toata lumea isi da cu parerea dar doar cativa se implica cu adevarat, tin sa-l felicit pe colegul Mircea pentru faptul ca isi consuma timp, bani, cunostinte, etc pentru a face ceva. Chiar daca multi il contesta ca e el mai coleric si se baga in polemici, este unul dintre putinii membri care chiar face ceva pentru comunitate. Nu ii voi tine partea cand va calca pe bec, dar nu trebuie condamnate actiunile de calitate in care se implica. Tine-o tot asa, maestre!


                              In alta ordine de idei... Avand in vedere ca toata lumea zice ca trebuie o singura stema pentru toata lumea, propun un poll pana la sfarsitul lunii martie.

                              Aici se poate vota:

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF