Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Karl - S350d long, 4matic AMG

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Deci nu sunt singurul care are are parerea ca frigul dauneaza muuult masinilor.

    Eu iarna am probleme cu senzorii de parcare, portbagajul , capacul de la rezervor...

    Scumpe stergatoare...

    Să știi să lupți când vrei să ai.
    Să nu regreți când pierzi sau dai

    Comment


    • #77
      Si voi acum .....Mercedesul se tine in garaj , nu se merge cu el pe ploaie , ceata , iarna, vara , pe zi/noapte ....Astea sunt detalii irelevante , e ceva normal sa nu functioneze .
      Masina se tine in garaj si atat .....pt plimbari exista alte marci VW , Dacia , Honda , Toyota etc

      Glumesc desigur .
      Cred ca astia de le proiecteaza nu se mai deranjeaza sa le testeze pe afara ....intr-un mediu virtual si cam atat.

      Bai nene dar 700 lei pe stergator ....
      Cred ca la costuri , iesi mai bine cu un elicopter.
      Last edited by b97dmt; 01-05-2020, 17:13 PM.

      Comment


      • #78
        Deh... Magic Vision Control...

        https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

        Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
        Va rugam sa le schimbati din User Settings.

        Comment


        • #79
          Cauciucurile runflat devin o problemă când mașina stă mai mult timp nemișcată, sau cel puțin asta am observat la CLA-ul lu nevastă-mea.
          Mașina ei, în perioada Februarie/Martie - Octombrie/Noiembrie, stă 3-4 săptămâni în garaj, 3-4 merge. Iarna rămâne cu lunile nemișcată.
          În perioadele în care mașina stă mult timp nemișcată, gumele runflat se deformează, de acolo și o parte din tremuratul resimțit. Odată deformate, nu-și mai revin 100%.

          Dacă o să ai aceeași problemă când treci la cauciucurile de vară, schimbă-le cu unele fără runflat .
          Regulament general Club Mercedes.

          Comment


          • #80
            E f rau ca o tii nemiscata. Macar la 2 saptamani o poti intoarce sau misca in alta pozitie, ajunge sa o muti 1m in fata sau in spate.
            Sau inainte sa o abandonezi sa umfli gumele la cat scrie maxim pe ele ca suporta.
            Gasesti acest fenomen descris chiar de producatori, si nu e legat de runflat.
            Dar din moment ce se poate evita, de ce sa nu iei masuri? LA cati bani pierzi ca strici o pereche de gume, merita sa aloci cateva minute sa misti masina.

            Comment


            • #81
              Mașina circulă aproape zilnic iar gumele de iarnă nu sunt runflat.

              Btw, a fost o problemă cu încuietoarea portbagajului, rezolvată cu Wd40.
              Screenshot_20200126_182241_com.android.gallery3d.jpg
              Last edited by Zeus; 02-16-2020, 10:06 AM.

              https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

              Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
              Va rugam sa le schimbati din User Settings.

              Comment


              • #82
                O mare realizare. L-am convertit pe cumnatu` la S, de la A8. Screenshot_20200229_112705_com.android.gallery3d.jpg ​​​​​​​

                https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                Comment


                • #83
                  În sfârșit am găsit scrumiera pentru w222, mi-a dispărut la o spălătorie auto.
                  Nu că ar fuma careva în mașină, dar avea un loc special lângă telecomanda și căștile de la COMAND, pe ușa din spate. Screenshot_20200303_202606_com.android.gallery3d.jpg

                  https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                  Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                  Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                  Comment


                  • #84
                    Si pe la ce spalatorie zici ca ai pierdut-o ?
                    Nu de alta , dar pare o opera de arta in sine scrumiera .
                    Sa te intreb cam cat costa ?

                    Comment


                    • #85
                      Să zicem doar ca au spălat-o și au pus-o la uscat undeva de unde a fost confundată cu paharul de la vreo dacie și asta e...
                      Costă peste suta de euro, am găsit-o pe OLX la 100ron. Probabil tot a mea?! O să-i fac un semn acum.

                      https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                      Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                      Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                      Comment


                      • #86
                        Câteva noutăți, așa, pe pandemie.

                        Mașina a mers la Țiriac la revizia anuală. Nimic special. Poate doar update-ul la soft motor și probabil cutie aferent campaniei active (aia cu noxele).
                        Acum, că e placebo sau nu, mie mi se pare ca merge mai bine mașina, mai fermă accelerația, motorul stă mai sus în ture.
                        Ceva cu adevărat interesant a constat în înlocuirea ledurilor din mânerele ușilor, sex total... Se demontează absolut tot din portiere să ajungi la ele.
                        Am mai cochetat cu ideea montării frigiderului din bancheta spate, însă am renunțat la idee, deoarece ocupa prea mult spațiu în portbagaj, pentru trei sticle de orice ținute la rece. Poate mă răzgândesc. Vedem. Screenshot_20200411_194613_com.android.gallery3d.jpg Screenshot_20200430_170458_com.android.gallery3d.jpg Screenshot_20200430_170447_com.android.gallery3d.jpg Screenshot_20200430_170440_com.android.gallery3d.jpg Screenshot_20200430_170425_com.android.gallery3d.jpg Screenshot_20200430_170413_com.android.gallery3d.jpg Screenshot_20200430_170400_com.android.gallery3d.jpg IMG-20190328-WA0013.jpg

                        https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                        Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                        Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                        Comment


                        • #87
                          Să mai scriu și în topicul ăsta.
                          Mașina a trecut ușor de 85000km și într-adevăr după update-ul făcut accelerația și reprizele sunt mult mai ferme.
                          La capitolul gadget, i-am pus adapter ME. O mizerie...
                          Am primit cadou două telecomenzi și doua perechi de căști, aveam doar cu o telecomanda și o cască la mașină. Acum are setul complet, deși nici pe alea nu le-am folosit.
                          Însă trebuiesc împerecheate toate cu mașina, cu Xentry.
                          Câteva poze. Screenshot_20200617_155825_com.android.gallery3d.jpg Screenshot_20200617_155754_com.android.gallery3d.jpg Screenshot_20200617_155807_com.android.gallery3d.jpg Screenshot_20200617_155800_com.android.gallery3d.jpg Screenshot_20200617_155737_com.android.gallery3d.jpg Screenshot_20200617_155722_com.android.gallery3d.jpg Screenshot_20200617_155657_com.android.gallery3d.jpg Screenshot_20200617_155643_com.android.gallery3d.jpg

                          https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                          Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                          Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                          Comment


                          • #88
                            Frumos , banuiesc ca se aud demential .
                            Sunt curios , se incarca castile sau sunt pe fir ?

                            Comment


                            • #89
                              Au baterii și se pot folosi simultan, în funcție de locul ocupat de fiecare în parte, se conectează Bluetooth cu ce rulează pe fiecare display în parte.
                              Adică dreapta spate poate asculta radio Zu, stânga spate stick cu muzica, față dreapta se uită la film, prin splitview la display-ul central. Astfel ca șoferul e liber să facă ce vrea cu partea lui de comand, optic și acustic.

                              https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                              Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                              Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                              Comment


                              • #90
                                Jucarii pentru copii mai mari!

                                Arata demential, nu am condus acest model, dar cred ca e ceva de vis...

                                Să știi să lupți când vrei să ai.
                                Să nu regreți când pierzi sau dai

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF