Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

W205 C350e Hibrid

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    O sa sun maine la mercedes dar nu cred ca o sa am probleme. La RAR, din ce am vazut pe site, am nevoie doar de briefuri, actul de identitate si cerere.

    Trimis de pe al meu SM-N950F folosind Tapatalk

    Comment


    • #17
      Originally posted by Stefan_D View Post
      Cei de la vulcanizare mi-au spus ca sunt putin mai late dar pot pune pe ele anvelope 225/50/17 fara nici un fel de probleme. Sper sa aiba dreptate.

      Trimis de pe al meu SM-N950F folosind Tapatalk
      Acum ai roțile neconforme....gasesti in manualul de instrucțiuni de pe Mercedes Ro, in cel din Radio, pe capacul de la rezervor....

      Pune la loc gumele corecte,
      http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


      www.mbretrofit.ro

      Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

      Comment


      • #18
        Originally posted by cl600 View Post

        Acum ai roțile neconforme....gasesti in manualul de instrucțiuni de pe Mercedes Ro, in cel din Radio, pe capacul de la rezervor....

        Pune la loc gumele corecte,
        Pe brief am ca si dimensiuni doar 225/50/17 fata-spate. Pebcapacul de la rezervor nu am specificate dimensiunile doar presiunea pentru roti.

        Trimis de pe al meu SM-N950F folosind Tapatalk

        Comment


        • #19
          Acum am verificat pe Command si intr-adevar am ca si dimensiuni 225 50 17 cu 245 45 17.

          Trimis de pe al meu SM-N950F folosind Tapatalk

          Comment


          • #20


            Asta este un certificat de conformitate de la un C300h. Ar trebui sa fie la fel și la tine.

            ÃŽntr-adevăr, nu văd 245/45/17, doar sa nu zică ceva ca jantele pe spate îs mai late in comparație cu anvelopele de le ele.

            Comment


            • #21
              La 350e s-ar putea sa fie alte dimensiuni ca la 300h.

              Trimis de pe al meu SM-N950F folosind Tapatalk

              Attached Files

              Comment


              • #22
                Pune-le inapoi. Le arati asta daca au dubii.
                Last edited by vladmarcu; 03-13-2019, 08:19 AM.

                Comment


                • #23
                  Ei verifica in coc. Sa ii rogi sa treaca toate dimensiunile de acolo in civ. Sa nu le fie lene! Te scuteste de un drum ulterior pe tine sau pe urmatorul proprietar.

                  Comment


                  • #24
                    M-am uitat de curiozitate. Nu se pupa ce am in command cu ce am in COC.
                    In command apare 245/45/17, in COC nu.

                    Comment


                    • #25
                      In opinia mea insista sa iti treaca tot.
                      Poate vrea sa puna si ce e in command.
                      Esti oarecum la cheremul lor. Daca e sa faca totul dupa acte, doar ce e in COC e valabil.

                      Pe de alta parte cand mi-am inmatriculat-o pe a mea, i-am aratat ce am pe capac (245 45 17) si a trecut fara sa verifice ceva.
                      Desi eu in COC am doar de 16.
                      Cand am mers a doua oara sa omologhez 245 40 18 m-a luat cu povesti ca nici pe 17 nu ar fi trebuit sa imi puna, ca doar ce e in COC e ok.
                      Vorba aia, pot sa imi pun ce arcuri/amortizoare vreau pe masina, pot sa am geometrie dereglata, gume chinezesti, ET mai mic si ei nu comenteaza nimic.
                      Dar daca pun un alt tip de guma, aceeasi latime, accelasi diametru al rotii, acelasi ET, dom'ne pun in pericol viata celorlalti, stric dinamica masinii, bla bla bla.

                      Birocratie de 2 lei, ideea e sa treci de ea.
                      Unii ingineri sunt deschisi la minte si iti rezolva problema.
                      Altii te trimit sa faci teste dinamice de mii de lei.

                      Comment


                      • #26
                        Mi-am schimbat inapoi anvelopele pe spate. Maine dimineata am programarea RAR. O sa vorbesc cu ei sa-mi treaca toate tipurile de anvelope.

                        Trimis de pe al meu SM-N950F folosind Tapatalk

                        Comment


                        • #27
                          De ce vrei să treacă toate tipurile de anvelope?
                          http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                          www.mbretrofit.ro

                          Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                          Comment


                          • #28
                            Nu inteleg. De ce sa nu le treaca pe toate? E treaba lor sa o duca pana la capat. De ce unui inginer de rar ii e lene sa treaca in carte tot ce e in coc? Ca apoi omul de rand sa isi faca o modificare civ pe timpul si pe banii lui ca sa isi recastige un drept care il are de cand a cumparat masina?

                            daca e in coc normal e sa apara in carte. Producatorul auto plateste bani pt omologarile alea ca nu cred ca sunt trecute in coc fara vreo testare, certificare.

                            poate candva cineva va vrea sa isi puna alte gume. Treaba lui de ce. Dar daca tot faci o treaba o faci calumea din prima.
                            Last edited by Sharky; 03-14-2019, 07:54 AM.

                            Comment


                            • #29
                              Am rezolvat eliberarea cartii de identitate dar tocmai marimile la anvelopele puse pe masina si care apar in Comand nu sunt trecute. Dupa 3 ore de asteptare nu mai aveam dispozitia necesara sa vorbeac cu ei sa le adauge. Dupa RAR am fost si am facut revizia la cutie (filtru+ulei).

                              Trimis de pe al meu SM-N950F folosind Tapatalk

                              Comment


                              • #30
                                Bine ca ai rezolvat. Nu cred ca o sa ai probleme la ITP. Dacă ai voie sa pui 245/40/18, e clar ca poți sa pui și 245/45/17.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF