Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

W209 CLK200 Kompressor

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    La ce taxe va referiti ca ma gandesc ca aveti masinile inmatriculate in Ro?

    Comment


    • #92
      Noul timbru de mediu sau cum o sa se numeasca .....sunt variante ca o sa-l platim toti anual , in impozit , vignieta samd

      Comment


      • #93
        Originally posted by Sharky View Post

        Eu planuiam sa imi iau anvelope de iarna noi, dar aman pana nu se clarifica treaba.
        Ptiuuu, eu ieri le-am comandat. E drept, de buget, dupa posibilitati, dar tot am lovit cu 1400ron in ele...

        https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

        Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
        Va rugam sa le schimbati din User Settings.

        Comment


        • #94
          E aproape iarna . Am reusit sa schimb rotile, le-am pus pe cele de iarna, nista table urate, dar practice. Am revopsit prezoanele de la jantele de aluminiu: smilgheruit + un strat de grund + un strar vopsea. Vedem cat o sa tina.
          Un lucru ce ma supara este faptul ca noaptea cand merg cu ea(temperaturi joase) si trec peste denivelari se aude un scartait(de cauciuc cred) pe partea din spate. Am apasat pe portbagaj si se aude. Am facut programare si ma duc sa verific toata partea de suspensie. Tind sa cred ca sunt bucsile de la bara stabilizatoare.

          Comment


          • #95
            Aceeasi problema a fost si la mine. Am schimbat bucsele si a fost liniste!


            Sent from my iPhone using Tapatalk

            Comment


            • #96
              Bucsele spate, curatat de rugina bara stabilizatoare unde vin bucsele si date cu putina pasta ceramica pe inetrior inainte de montare ca sa nu mai intre apa acolo.


              Sent from my iPhone using Tapatalk

              Comment


              • #97
                Originally posted by Crazyady View Post
                Bucsele spate, curatat de rugina bara stabilizatoare unde vin bucsele si date cu putina pasta ceramica pe inetrior inainte de montare ca sa nu mai intre apa acolo.


                Sent from my iPhone using Tapatalk
                O sa le zic baietilor de la service, multumesc de sfat. Acum vine o mica intrebare, ce firma sa cumpar?

                Comment


                • #98
                  W209 CLK200 Kompressor

                  Dupa o mica constatare la un service am descoperit ca zgomotul vine de la bucsile de la bara stabilizatoare. Saptmâna viitoare le schimb. Pe lânga asta, pe fata o bieleta antirului are burduful crapat, în primavara o s a le schimb pe ambele, momentan nu e timp de mai multe lucruri. Referitor la marca bucsilor nu m-am hotarât, vedem ce vine mai repede si care sunt mai calitative.


                  Sent from my iPhone using Tapatalk
                  Last edited by cosminflorea; 11-10-2017, 09:11 AM.

                  Comment


                  • #99
                    Update: Am luat bucsile OEM si am dat comanda si de bielete: Lemforder. Saptamana viitoare o sa vine si o sa ma duc la service sa le montez

                    Comment


                    • Baga mai bine poze cu bujiile de 65kkm si cu distanta dintre electrozi.
                      Recomand sa iti iei un set de lere, daca nu ai deja, e sub 10 lei.

                      La w211 mi-au scartait bucsele de la antiruliu fata de cand le-am schimbat. Freca guma pe guma, asa e designul, si fiind guma noua si curata scartaia tare enervant.
                      Spray de silicon si i-am inchis gura. De stiam le ungeam de la montare.
                      Tu ai alt design, nu e cazul, dar sa ai in calcul cand schimmbi bucse in care centrul joaca fata de margine si freaca guma pe guma in anumite conditii.

                      Legat de burduful rupt, daca ai acces, baga-i vaselina cu siringa pana se umfla tot si apoi trage-i un bandaj.
                      MEtoda nr 2 ar fi sa ii tragi alti burduf peste asta rupt in loc de bandaj, dar stii cum e, daca tot l-ai desfacut, mai bine altul.
                      DAca nu e deja plin de nisip, va mai tine mult si bine.

                      Nu e nici un pericol sa se rupa, pana sa ajungi acolo o sa bata urat.
                      Am avut un pivot de antiruliu asa, trancanea bine, am amanat schimbarea mai bine de un an.
                      Cand l-am scos nici nu avea joc la mana, dar misca destul de usor!

                      Comment


                      • Originally posted by Sharky View Post
                        Baga mai bine poze cu bujiile de 65kkm si cu distanta dintre electrozi.
                        Recomand sa iti iei un set de lere, daca nu ai deja, e sub 10 lei.
                        Lagat de bujii, le-am aruncat.La urmatorii 40k o sa le masor. Cat despre bucsi o sa insist sa puna vaselina ceramica acolo sa previn neplacerile. Cat despre bielete deja am comandat, e putin important acum dupa ce am dat comanda sa ma gandesc la alternative. Ce e nou e nou, dar nu neaparat mai bun. Sper sa nu fie probleme.
                        Plus ca nu prea am unde sa ma ocup de ea. Asa le luam si le schimbam eu. Ideea e sa nu mai scartaie si sa fie totul sub ea. Imi e o rusine cand merg cu ea scartaind.

                        Comment


                        • Am schimbat cele mentionate, pret 420 lei. Piese + constatare + manopera. Un pret foarte bun. Astept sa ma duc acasa sa vad cum se comporta. Legat de uzura incepusera sa se toceasca la unul din capete, una mai putin, alta mai rau, iar la bieleta cu problema burduful era destul de uzat.


                          Sent from my iPhone using Tapatalk

                          Comment


                          • Da, un pret bun!!! Sa fie intr-un ceas bun!


                            Sent from my iPhone using Tapatalk

                            Comment



                            • A venit iarna...Din pacate, zilele astea la spalatorie, s-a decojit o parte din vopseaua de pe bara fata, unde a avut o jdrelitura mai zdravana. Astept primavara si mergem la vopsit. In rest facem kilometrii.


                              Sent from my iPhone using Tapatalk

                              Comment


                              • Sa mai scriem si noi... Au mai aparut ceva probleme pe la masina, chestii ce ma scot din sarite. Sa o iau in ordine:

                                1. Cand virez, stanga dreapta se aude un zgomot ca de cauciuc. Nu reusesc sa-mi dau seama de unde vine. Am schimbat uleiul la pompa servo, am dat volanul jos( cu multe peripetii, si cu ocazia asta ii multumesc din tot sufletul lui XBG) si am incercat sa vad daca e de acolo, am gresat ce era de gresat. Dar zgomotrul continua sa se auda. De precizat este ca incepe sa scartaie cand se incalzeste masina. Nu-mi pot da seama ce este. Am sa atasez si un video.

                                2. Atunci cand trec peste denivelari se aude un scartait, cand apas pe spatele masinii pot reproduce zgomotul. Bucsile de la bara stabilizatoare le-am schimbat. Sper sa se rezolve.

                                In rest, masina ruleaza maxim 40 de km pe saptamana(in weekend).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF