Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

E220 cdi W210 - road companion

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut! La mine la E 210,200cdi, consumul aratat de CB, la un drum de peste 500 km, este de 4,3-4,5% si scade cu cat merg mai mult, am avut consum oras, liber cei drept de 5,6% pe 50 km, iar in realitate consumul este cu 1-2% mai mare. Am ramas surprins la E212, consumul real a fost cu doar cu 0,3% mai mare decat pe CB. Oricum CB-ul arata cifre aproximative.

    Comment


    • CB nu e niciodata exact, la o masina 2017 de la firma aveam pe CB 7,5-8 si la pompa era 8,5 -8,9 .. E vorba ca CB nu masoara cred si motorina asa cum ne place noua " in gat"
      Să știi să lupți când vrei să ai.
      Să nu regreți când pierzi sau dai

      Comment


      • Nu e vorba ca nu as fi mulțumit de felul cum s-a comportat mașina sau de consum. Totuși mi se pare cam mare diferența pentru ca e aproape 1litru în plus în realitate.
        De notat faptul ca am mers pe tempomat cu mașina destul de încărcată și clima on. Fiind pe timp de zi a fost și aglomerație și vreo 4 stau-uri lungi rău de tot.
        Am fost încântat de faptul ca am făcut drumul dus fără alimentare .
        Urmează o diagnoza pentru ca am cam mult fum în spate când accelerez.
        Stau în cumpănă cu schimbarea ambreiajului.
        Sa ma explic:

        Posibilitatea nr. 1
        Vând mașina asa cum e sau o folosesc la un schimb cu ceva cu 7 locuri.

        Posibilitatea nr. 2
        Fac ambreiajul și țin mașina urmând sa mai cumpăr în urmatoarele 6 luni una cu 7 locuri.

        Problema e ca soția nu are permis și nici nu e prea curioasa. Tot încerc sa o conving dar sa vedem... Eventual după ce naște.
        E220 cdi W210, 2001

        E320 W210, 1997
        C180 W202, 1994
        W123 200D, 1978 cu inima de W124


        Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

        Comment


        • Originally posted by adidc View Post
          ... mi se pare cam mare diferența pentru ca e aproape 1litru în plus în realitate...
          Atat iasa mai mereu daca faci pompa vs BC... (+/-, depinde si de traseu). Dar in fond, ce conteaza? Oricum iti consuma cat iti zice pompa (=buzunarul) nu ce iti apare pe afisaj...


          Originally posted by adidc View Post
          ...ceva cu 7 locuri...
          Dupa cum am zis, nou ti-as recomanda Lodgy, second-hand Sharan... Din pacate la MB nu prea ai ce sa se incadreze, in afara de R-Classe (Vito-Viano parca deja sunt cam maricele, dar sunt masini bune, as lua in considerare dar pentru alte scopuri fata de ce ai tu nevoie).
          W123 280E Blue Green Metallic

          W126 280SE Champagne Metallic
          W126 280SE Black Blue Metallic
          W126 500SE Lapis Blue Metallic
          W126 500SE Midnight Dark Blue

          W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
          W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

          Comment


          • Bună seara domnilor.
            Cu părere de rău anunț ca bucșele de la bara stabilizatoare montate de aproximativ 3000 de km se pare ca au cedat. Urmează sa stabilesc o noua programare și sa vedem ce se întâmplă pt ca asa ceva nu e normal.
            Astăzi am trecut razant pe lângă o diagnoza la domnul Vasile din Giarmata în sensul ca deși eram programat am avut surpriza sa rămân fără bani Cash la mine timp în care, ia ghiciți, cele 2 bancomate din minunata comuna erau out of order. Dintre toți prietenii mei din localitate numai unul era în zona și cu părere de rău nu avea 50 de lei la el. Faza demna de Fail Army.
            Totuși am discutat o noua programare la care sa abordam inclusiv clapeta blocata pe închis care nu lasă aerul cald/rece sa ajungă la picioare.
            To be continued...
            E220 cdi W210, 2001

            E320 W210, 1997
            C180 W202, 1994
            W123 200D, 1978 cu inima de W124


            Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

            Comment


            • Pune ceva bani în mașinã gen 100 lei în cotiera,eu asa fac am în fiecare masina ceva tot pentru cazuri din astea când uit portofelul sau nu se poate plãti cu cardul.

              Comment


              • Originally posted by steradulescu View Post
                Pune ceva bani în mașinã gen 100 lei în cotiera,eu asa fac am în fiecare masina ceva tot pentru cazuri din astea când uit portofelul sau nu se poate plãti cu cardul.
                Sunt de aceeasi parere , si nu neaparat, eu as pune cate 100-200 lei in fiecare masina in acte.. sa fie acolo.. in dosar.. pentru ca nu stii cand dai de vreo belea si mai scapi mai ieftin ( patita acum vreo 2 luni cand era sa raman fara permis, daca nu aveam 100 lei... era jale si amenda si perioada.. )
                Să știi să lupți când vrei să ai.
                Să nu regreți când pierzi sau dai

                Comment


                • Am avut noroc ca sotia avea permis, in schimb am luat cutie automata, la amandoua masini.
                  Referitor la bucse, am patit-o si eu odata, le-am schimbat dupa 2 luni - probabil erau contrafacute.
                  Stefan

                  Comment


                  • Dupa toata nebunia de ieri lucrurile incep sa se calmeze pe la noi incet-incet.
                    Orasul este dat peste cap si mai e inca mult de lucru pana sa fie curatate resturile vegetale si sparturile/partile rupte din cladiri si acoperisuri.
                    Am marea bucurie sa anunt ca la noi totul a fost ok. S-a luat curentul si s-a intrerupt apa dar in rest fara probleme. Atat casa din stanga cat si cea din dreapta au avut mici avarii la acoperis dar noi am scapat ok.
                    Pomul din fata casei a vrut sa cedeze psihic si sa-mi tuneze masina motiv pentru care am bagat-o repede in curte. Am fost socat de puterea vantului...am 100 de kg si cu toate astea aproape ca m-a destabilizat. Praful antrenat de vant parca-ti taia pielea. Dar sunte, bine. Altii sunt mai rau afectati.

                    On-topic: joi masina e programata la constatare ca sa vedem ce bate iar dupa doar 3000 de km.

                    Numai bine tuturor.
                    E220 cdi W210, 2001

                    E320 W210, 1997
                    C180 W202, 1994
                    W123 200D, 1978 cu inima de W124


                    Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                    Comment


                    • Salut! La 210-le meu aveam o bataie fata stanga, dupa constatari peste constatari la mecanici priceputi, care mi-au propus sa schimb toata suspensia, am descoperit singur cauza, bucsa telescopului. Oricum greu de crezut la tine , bucsele de la stabilizatoare, sa tina 3000 km, cam nasol!

                      Comment


                      • Ieri mașina a început sa scârțâie groaznic din zona rotii dreapta față. Cum azi era programată la service am parcat direct la ei în bătătură.
                        Concluzie: rulment praf...de unde si bătaia. Când am ajuns la service capacul central de la janta stătea sa cada iar capacul de pe rulment a picat afara când am tras de el.
                        La ultima intervenție la service mi-ai spus ca au strâns "puțin" rulmentul dar nu mi-au spus ca trebuie înlocuit.
                        Urmează sa verific și lichidul de frână și sistemul de frânare pentru ca pedala de frână se ducea până-n fund când am ajuns la ei. Nu știu de ce dar am senzația ca s-a stricat și altceva pe-acolo.
                        E220 cdi W210, 2001

                        E320 W210, 1997
                        C180 W202, 1994
                        W123 200D, 1978 cu inima de W124


                        Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                        Comment


                        • Eu zic sa schimbi service-ul respectiv si sa schimbi ambii rulmenti la rotile din fata.


                          Sent from my iPhone using Tapatalk

                          Comment


                          • Aveai janta calda?
                            Poate un etrier blocat => roata incalzita => curge vaselina din rulment + fierbe lichidul de frana, deci pedala se duce in jos.

                            E doar o ipoteza, dar verifica toti etrierii la masina asa batrana, totul e suspect.
                            Cu rotile in aer, apesi pedala de cateva ori si roata trebuie sa se invarta usor cum o lasi.

                            Rulmentii nu mergi stransi, cum au joc, is pe moarte, stratul rezistent s-a dus, doar le prelungesti agonia, iar tu iti pierzi vremea cu mersul la mester sau cand scartaie si tu esti departe de casa.

                            Comment


                            • Da și eu ma gândesc sa schimb service-ul dar având în vedere ca nu e prea mare înghesuială pe lista de mecanici buni mai au o șansă. Totuși fac mașini destul de scumpe în atelierul ala.
                              Nu erau încinse jantele deloc și nici măcar discurile.
                              Momentan aștept sa vad ce zic.
                              E220 cdi W210, 2001

                              E320 W210, 1997
                              C180 W202, 1994
                              W123 200D, 1978 cu inima de W124


                              Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                              Comment


                              • Atunci o fi doar rulemntul, i-o venit randul.
                                Nu ti l-au strans ei degeaba si s-a intamplat ce era normal sa se intample.
                                Din moment ce ti-au spus ca l-au strans era clar ca mult nu o mai duce.
                                Si in mod sigur l-au strasn pt ca avea joc, nu de plictiseala.

                                Nu vad cu ce au procedat gresit, decat ca s-au gandit sa te scuteasca de niste bani, pe cand la 100 lei plus cat o fi manopera, nu avea rost.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF