Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

E250 al meu :)

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Astãzi m-am întâlnit cu Hunter-ReNu, un domn de nota 10 și am vãzut Steluța. Este superbã, avion, prezențã foarte frumoasã pe drum, un confort deosebit, o grãmadã de opțiuni, absolut impecabilã.
    Mulți kilometrii fãrã probleme și sã ne auzim cu bine mereu!
    Domane ajutã!
    Coadă

    Comment


    • #92
      Multumesc frumos!
      Si tie iti doresc sa ai parte in viitorul apropiat de o masina de care sa fii mandru - esti tanar si ai tot timpul inainte!
      Sa aveti drumuri line si concedii dese !

      Comment


      • #93
        Ieri am schimbat rotile de vara cu cele de iarna. Pe cele de vara le-am curatat, spalat, ceruit si depozitat in garaj...
        Inainte...
        JANTE VARA INAINTE DE SPALARE.jpg
        JANTA VARA INAINTE DE SPALARE.jpg
        Dupa...
        JANTE VARA DUPA SPALARE.jpg
        JANTA VARA DUPA SPALARE.jpg

        Daca tot am schimbat rotile, am facut si directia, lucru care nu a iesit asa bine cum ma asteptam...
        UNGHI FUGA.jpg
        probabil maine o sa merg la reprezentanta sa vad de ce au iesit asa cele 2 valori incercuite (baiatul de acolo mi-a spus ca e posibil sa fie pe partea dreapta ori telescop, ori arc cu probleme).
        Daca stie cineva despre ce e vorba sau daca ati mai avut astfel de valori, va rog sa-mi spuneti si mie rezovarea. Multumesc!
        Sa aveti drumuri line si concedii dese !

        Comment


        • #94
          De ce ai umblat la geometrie , unde ai facut-o ?

          Comment


          • #95
            Salutare,

            Dacă ai umblat la direcție la Ascet, ai ceva grijă. Dacă au chef o fac cum trebuie... .
            Last edited by Florin_WES; 10-23-2016, 22:03 PM.
            Regulament general Club Mercedes.

            Comment


            • #96
              Originally posted by b97dmt View Post
              De ce ai umblat la geometrie , unde ai facut-o ?
              Nu am umblat la geometrie... am pus rotile de iarna si am verificat si unghiul de fuga si celelalte treburi de geometrie - service-ul este foarte cunoscut si de incredere - si cu ocazia asta a iesit rezultatul de mai sus...
              Sa aveti drumuri line si concedii dese !

              Comment


              • #97
                Originally posted by Florin_WES View Post
                Salutare,

                Dacã ai umblat la direcție la Ascet, ai ceva grijã. Dacã au chef o fac cum trebuie... .
                Da... pai am fost la ei tocmai pentru ca la reprezentanta (la Popeci) nu aveau standul de geometrie functional si ei m-au trimis la Ascet - au zis ca acolo trimit clientii cand nu le merge masinaria... oricum maine voi merge la reprezentanta sa le arat rezultatul si sa vedem ce spun.
                Sa aveti drumuri line si concedii dese !

                Comment


                • #98
                  Azi m-am linistit...am fost la reprezentanta (in prealabil am sunat luni si m-am programat pt azi) am pus masina la geometrie, intr-adevar era putin dereglata directia, in sensul ca manca din cauciucuri pe partea dreapta fata si spate spre interiorul masinii mai mult decat era normal, insa nu era cazul de schimbat vreo piesa, asa ca cei la care am fost prima data ori nu au vrut sa-si faca treaba, ori nu au stiut.....
                  Inginerul de la reprezentanta mi-a spus ca la majoritatea masinilor rulate la noi in tara, dupa un an - doi, se produce o astfel de situatie, insa nu e de speriat - au reglat 2 suruburi si s-a rezolvat - acum e ok !
                  Sa aveti drumuri line si concedii dese !

                  Comment


                  • #99
                    De curiozitate, cat este geometria la reprezentanta ?


                    Sent from my iPhone using Tapatalk

                    Comment


                    • Geometria e o operatiune destul de complexa , recomand la reprezentanta , unde aparatura este verificata constant , la restul , cat mai rar , oameni neinstruiti.
                      Bine ca s-a rezolvat .
                      O geometrie e vreo 500 ron la dealer .

                      Comment


                      • Originally posted by yanis2222 View Post
                        De curiozitate, cat este geometria la reprezentanta ?
                        Nu m-a costat nimic la reprezentanta (probabi pt ca este in garantie).
                        Sa aveti drumuri line si concedii dese !

                        Comment


                        • Originally posted by b97dmt View Post
                          Geometria e o operatiune destul de complexa , recomand la reprezentanta , unde aparatura este verificata constant , la restul , cat mai rar , oameni neinstruiti.
                          Bine ca s-a rezolvat .
                          O geometrie e vreo 500 ron la dealer .
                          Corect... nu mai merg in alta parte, poate doar pt schimbatul rotilor ...dar atat!
                          Sa aveti drumuri line si concedii dese !

                          Comment


                          • Pe langa reprezentanta , recomand cu incredere Autosoft-ul de pe Dudesti din Bucuresti, sunt printre cei mai profesionisti , fac mercedesuri si alte marci zilnic, iar pretul este de 170 de lei geometria fata+spate si garantie 30 de zile. Sunt multumit de ei.

                            @ b97dmt ciudat faptul ca tie ti-au cerut 500 de lei la Autoklass pentru geometrie, mie mi-au facut oferta cu 370 de lei.


                            Sent from my iPhone using Tapatalk

                            Comment


                            • La toate masinile am fost la reprezentante pt geometrie , nu am avut nici o problema. Cu ceilalti , service non-marca , numai probleme : volan stramb , anvelope tocite , tras stanga- dreapta , etc.

                              @Crazyady : la 370 includea si reglaje fata- spate , la unele masini se face si pe spate? Acum cam atat este la Autoklass , o geometrie completa.

                              Comment


                              • @ b97dmt
                                Da, includea reglaje fata-spate oferta pe care mi-au facut-o cei de la Autoklass acum 3 saptamani.
                                La toate masinile se verifica si se face geometria fata-spate.
                                De obicei fata trebuie reglata, dar si spatele poate avea nevoie de reglaje.
                                Din ce am intalnit eu, service-urile care fac geometria sunt de 3 feluri:
                                - cele care fac geometria fata-spate indiferent de problema ( pusi pe luat bani de la clienti)
                                - cei care spun ca trebuie facuta doar pe fata, ca spatele nu trebuie reglat ( dubiosi, nu pun nici macar aparatul pe rotile din spate)
                                - cei care pun aparatul de reglaj al geometriei pe toate rotile si ii arata clientului daca este necesar sa faca geometria numai pe fata, numai pe spate sau fata spate si care dau garantie la manopera efectuata (cei onesti)
                                Este ceea ce am intalnit eu cu diverse masini.



                                Sent from my iPhone using Tapatalk

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF