Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

E250 al meu :)

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Salut, tu ai roata de rezerva sau cel putin loc pt roata?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Comment


    • #47
      Am loc pentru roata de rezerva, insa e gol - acolo pun de obicei un troller .
      Masina nu a avut din fabrica roata de rezerva, ci un kit pentru pana (un compresor si nu-stiu-ce solutie).
      Sa aveti drumuri line si concedii dese !

      Comment


      • #48
        Inseamna ca ai euro 5 eu la euro 6 am rezervor pt adblue in locul rotii.


        Sent from my iPhone using Tapatalk

        Comment


        • #49
          Da... am euro 5.
          Sa aveti drumuri line si concedii dese !

          Comment


          • #50
            Azi am avut ceva timp si am desfacut in portabaj sa caut bateria - am gasit-o
            baterie portbagaj w212.jpg
            De asemenea, am gasit si panoul de sigurante si schita cu acestea:
            schita sigurante w212 pag.1.jpg

            schita sigurante w212 pag.2.jpg
            Sa aveti drumuri line si concedii dese !

            Comment


            • #51
              Verifica in orice reprezentanta daca primesti un capac gratis pt bateria din spate, daca nu il ai deja.
              http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


              www.mbretrofit.ro

              Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

              Comment


              • #52
                Oare am si eu inca o baterie, E250 din 2015 4matic???


                Sent from my iPhone using Tapatalk

                Comment


                • #53
                  Originally posted by danny32 View Post
                  Oare am si eu inca o baterie, E250 din 2015 4matic???


                  Sent from my iPhone using Tapatalk
                  La modelul tau se pare ca nu a mai fost nevoie de inca o baterie in portbagaj. Ai doar, ascunsa undeva in bord o baterie f mica, backup pt servomotorul schimbatorului de viteze pt a te ajuta sa o scoti din P atunci cand ramai fara bateria principala.
                  http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                  www.mbretrofit.ro

                  Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                  Comment


                  • #54
                    E250 al meu

                    Aha, mersi de informatie.



                    Sent from my iPhone using Tapatalk

                    Comment


                    • #55
                      Foarte frumoasa masina!
                      sa o stapanesti sanatos

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by cl600 View Post
                        Cu toate ca e f bine configurata, daca iti lipsesc ceva optiuni si le vrei neaparat, nu ezita sa ne contactezi...

                        Salut, ce vrei sa zici cu treaba asta, se poate monta dotari dupa ce iasa din fabrica?
                        Scuze colegu ca iti poluez topicul.


                        Sent from my iPhone using Tapatalk

                        Comment


                        • #57
                          Sigur ca da, se POT monta destule si dupa ce IESE din fabrica, noi cu asta ne ocupam - Montaj ulterior si Modificari.
                          Citeste prin regulamentul forumului.
                          http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                          www.mbretrofit.ro

                          Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by stanb1991 View Post
                            Foarte frumoasa masina!
                            sa o stapanesti sanatos
                            multumesc!
                            Sa aveti drumuri line si concedii dese !

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by cl600 View Post
                              Verifica in orice reprezentanta daca primesti un capac gratis pt bateria din spate, daca nu il ai deja.
                              Nu am capac. O sa merg la reprezentanta pt ca oricum trebuie sa-i fac revizia peste 2 luni, insa nu cred ca dau ei ceva gratis ...
                              Apropo...ce parere aveti de reprezentanta din Craiova, Popeci ?
                              Sa aveti drumuri line si concedii dese !

                              Comment


                              • #60
                                Astazi am avut ceva timp liber si am reusit sa curat jantele de iarna si sa le dau cu ceara.
                                Poze inainte:
                                inainte.jpginainte1.jpg

                                Operatia a decurs astfel:
                                - spalat cu jet de apa rece jantele si curatat cu microfibra;

                                - dat cu detergent de jante detergent.jpg si apoi lasat cateva minute sa actioneze;

                                - curatat din nou cu jet de apa rece si uscat cu laveta microfibra;

                                - dat cu ceara ceara.jpg, apoi lasat cateva minute sa actioneze, lustruit tot cu lavete de microfibra si....

                                voila ... dupa.jpg dupa1.jpg intreaga dupa.jpg

                                Toata treaba a durat aprox o ora (pentru 2 roti) .
                                E prima data cand fac asa ceva, insa sigur nu e ultima - maine o sa incerc sa le fac pe cele de pe partea stanga, pentru ca azi nu am mai putut - ma doare spatele de stat aplecat ...
                                Last edited by Hunter-ReNu; 03-17-2016, 17:50 PM.
                                Sa aveti drumuri line si concedii dese !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF