Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Mercedes W203

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Originally posted by cri.2002 View Post
    Cum se termina bandoul spre roata spate, sub semi-aripa gasesti surubul care fixeaza bandoul. Maine iti pun o poza daca vrei.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Te rog, tare mult...

    Comment


    • #77





      Sent from my iPhone using Tapatalk

      Comment


      • #78
        Originally posted by cri.2002 View Post





        Sent from my iPhone using Tapatalk
        ok, multumesc

        Comment


        • #79
          Salut am si eu un mercedes w203 din 2002 2.2 cdi pachet elegance hidramat si am o problema la el si anume ca are momente cand trage super bine iar uneori nu trage deloc abia urca turometrul si kilometrajul poate cineva sa ma ajute cu o opinie???

          Comment


          • #80
            Vã salut!
            Nu prea am mai scris in ultimul timp deoarece nu s-a mai întamplat nimic nou cu mașina.
            Am pus anvelopele de varã, cu jantele de aliaj și aș vrea sa știu (dupã pãrerile voastre) daca acesta credeți cã este consumul adevarat pe cei 91 de km, dupa cum reise din poza.
            P.S. Poza vrea sa zicã ca acei 91 de km m-au costat aproape 20 de lei, motorina a fost 4,32/litru. Credeți cã e adevarat acel consum ?
            Attached Files
            Coadă

            Comment


            • #81
              Originally posted by Joker93 View Post
              Vã salut!
              Nu prea am mai scris in ultimul timp deoarece nu s-a mai întamplat nimic nou cu mașina.
              Am pus anvelopele de varã, cu jantele de aliaj și aș vrea sa știu (dupã pãrerile voastre) daca acesta credeți cã este consumul adevarat pe cei 91 de km, dupa cum reise din poza.
              P.S. Poza vrea sa zicã ca acei 91 de km m-au costat aproape 20 de lei, motorina a fost 4,32/litru. Credeți cã e adevarat acel consum ?
              salut!

              il poti verifica, facand plinul, si urmarind kilometrajul din bord.
              mercedesurile nu erau renumite pentru consumuri"mari" ?

              Comment


              • #82
                Știu asta, doar mã gandesc cã o mașina cu motor de 2.2CDI și o greutate de 1,5t sã consume pe 100km doar 20RON, mi se pare impresionant. Consumã cat scuter, sau vorba aia ca o drujbã, ținand cont de faptul ca s-a mers decent in limte legale de vitezã, dar totuși - consum de scuter cu motor de 49cm3 ... Prea bine!
                Coadă

                Comment


                • #83
                  Originally posted by Joker93 View Post
                  tiu asta, doar mã gandesc cã o maina cu motor de 2.2CDI i o greutate de 1,5t sã consume pe 100km doar 20RON, mi se pare impresionant. Consumã cat scuter, sau vorba aia ca o drujbã, inand cont de faptul ca s-a mers decent in limte legale de vitezã, dar totui - consum de scuter cu motor de 49cm3 ... Prea bine!

                  Iti dau dreptate.
                  E o dovada ca motoul e inca in stare buna de functionare si ca soferul stie sa conduca economic.



                  Sent from my iPhone using Tapatalk

                  Comment


                  • #84
                    Salut, parerea mea este ca pentru a afla consumul real al oricarei masini se face numai la pompa plin-plin. Umpli rezervorul plin 3-4 clicuri la pistolul pompei mergi minim 200-300 de kilometrii, preferabil extraurban, faci plinul din nou (preferabil la aceeasi pompa unde ai alimentat) si imparti numarul de litrii pe care i-ai alimentat la numarul de kilometrii efectuati. Rezulta consumul real al oricarui autoturism sau al oricarei autoutilitare.
                    Ceea ce afiseaza masina in bord este orientativ si nu este neaparat consumul real.


                    Sent from my iPad using Tapatalk

                    Comment


                    • #85
                      Pentru cei interesați, am gãsit cum sã afișeze in bord litrii de combustibil din rezervor.
                      Se poate activa aceasta funcție doar cu Star-ul. Ceva gen ,,Gas Tank Mod,,.
                      Știe cineva pe vreun flãcãu bun cu Star in Craiova, care sã se priceapã la așa ceva?
                      Attached Files
                      Coadă

                      Comment


                      • #86
                        Vã salut!
                        Nimic nou, doar cã peste 1.000km trebuie efectuat schimbul de ulei motor + toate filtrele pe care le voi comanda de pe www.reviziemercedes.ro (nu vreau sa fac reclama, nu am de ce, știu doar cã s-a mai discutat despre acest site și produsele sale) și am sã folosesc uleiul lor 5W40. Ce pãrere aveți ?
                        Urmãtorul pas este sã pun BecLed-uri peste tot la interior (plafonierã, uși, torpedo, portbagaj, etc.), iar la numãr am sã pun BecLedCanBus. Sunt undeva la vreo 13 BecLed-uri, care costa putin peste 100RON.
                        Cine îmi poate spune cum aflu ce model de BecLed îmi trebuie pentru fiecare loc? Am scos becurile din torpedo, plafonierã și nu îmi pot da seama ce model de bec este, ex. T10, C5W, ( gen parã, cireașã) și nu știu ce sã comand de pe internet, îmi e teamã sa le comand ,,dupã pozã, cã parcã seamanã și cam ãsta ar fi...,, Vã mulțumesc!

                        P.S. Zilele trecute am spãlat-o cu spumã activa + cearã TurtleWAX + soluție jante și anvelope tot de la TurtleWAX.
                        *Scuzați calitatea pozelor fãcute cu camera unui telefon.
                        Attached Files
                        Last edited by Joker93; 04-23-2016, 19:16 PM.
                        Coadă

                        Comment


                        • #87
                          Salut!
                          Am achizitionat produse de pe acest site de mai multe ori, totul a fost ok, am luat ulei de motor, ulei cutie automata, filtre, totul a fost in regula.
                          Eu am pus in W203 ulei 5W40, am facut 7000 km si nu a aparut nimic suspect.
                          Deci recomandarea mea e sa pui 5W40 fara probleme.
                          Succes!
                          Salutari!


                          Sent from my iPhone using Tapatalk

                          Comment


                          • #88
                            Îți mulțumesc, așa am sã fac. Voi comanda de la ei, ulei 5W40 și filtre MANN-FILTER (combustibil, aer, ulei și habitaclu).
                            Coadă

                            Comment


                            • #89
                              Salut, becurile de la numar sunt de tipul C5W. Bafta.


                              Sent from my iPad using Tapatalk

                              Comment


                              • #90
                                Pentru becurile din interior presupun ca nu imi trebuie CANBUS ? Nu cred ca imi apare vreo eroare ... ?
                                Coadă

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF