Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Nebuna Rosie

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vreau sa imi pun si sirocco, nu am chef sa astept pe undeva o incarcare si sa inghet de frig , deci am variantele urmatoare
    -mecord: 2560 LEI (TVA inclus+montaj gratuit)
    -Webasto sau Eberschpacher 500-550E(nu stiu daca e pretul cu sau fara TVA), astept sa vina un amic din Germania sa imi dea numarul de telefon sa sun sa ma interesez
    Voi ce parere aveti? Raport calitate/pret
    Stima
    Transport marfa intern si international
    Lerint Calin 0742873198
    kln_logistics90@gmail.com kln.logistics@yahoo.com

    Comment


    • LE
      Webasto 450E+TVA undeva la 2511 LEI (ce nu imi place e ca monteaza tipul in parcare cu sculele din portbagaj)
      Cred ca voi merge pe Mecord la 2560 lei si 2 ani garantie
      Stima
      Transport marfa intern si international
      Lerint Calin 0742873198
      kln_logistics90@gmail.com kln.logistics@yahoo.com

      Comment


      • Sefu, te-a lovit trenul, ma scuzi ca te intreb???Pai daca tot vrei RECORD, de ce nu ti-ai luat TV-u sau vreun SAVIEM rabdare, si ai luat Mercedes????
        Parerea mea, el e bun la pret si garantie, dar nu cred ca te impresioneaza cu ceva sa ai garantie la un sirocou pe care altii il produceau ...in timpul razboiului...Adica e model vechi si depasit de timp, mai exact Dacia Logan.
        Asa ca daca vrei caldurica ia un ,Eberspacher si iti zic si de ce e de preferat fata de Webasto:are costuri de intretinere mult mai mici:
        -bujie incandescenta W 500-800 lei la E 170-300 lei, asta doar un mic exemplu ca nu imi vin acum in minte.
        Eu am Eberspacher, cei drept pe apa, dar am cautat de curiozitate preturi la piese de schimb si am descoperit mari diferente.
        Asa ca tu faci cum vrei,dar cat priveste mecanicul cu scule in portbagaj, sunt de multe ori mai priceputi decat reprezentantele si mult mai ieftini, depinde acum si cine-i recomanda,daca sunt priceputi.Stima.
        Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
        Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
        Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
        SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
        https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

        Comment


        • Mi'a zis cineva ca sunt bunicele Mecord. Stiu ca sunt mai bune webasto sau eberspacher. De aia am zis ca intreb pe aici ca voi probabil stiti mai multe de ele. Am vazut unul montat de tipul cu sculele in portbagaj si nu mi-a prea placut cum a fost montat. Eberspacher nu are tipul momentan doar pe sf saptamanii viitoare are un webasto. O sa ma mai interesez unde mai vinde W sau E prin apropiere
          Stima
          Ps. Cristi, eu sa imi caut pe aer sau pe apa cum ai tu?

          Trimis de pe al meu Smart_Xceed folosind Tapatalk
          Transport marfa intern si international
          Lerint Calin 0742873198
          kln_logistics90@gmail.com kln.logistics@yahoo.com

          Comment


          • Azi am facut plinul ca s'a aprins beculetul. Am un programel pt android numit FuelLog, foarte util, bagi km parcursi, cat ai alimentat, pretul motorinei, cheltuieli s.a.m.d. De cand am luat masina am bagat toate datele in el. Consum aveam intre 14 si 15 litri. Inainte sa merg la RAR am facut plinul si acu din nou. De cand e masina in tara si cu paravant, consumul a scazut la 12.2l/100km
            Acu e acceptabil
            Stima

            Trimis de pe al meu Smart_Xceed folosind Tapatalk
            Transport marfa intern si international
            Lerint Calin 0742873198
            kln_logistics90@gmail.com kln.logistics@yahoo.com

            Comment


            • Ala care o zis ca sunt bune,probabil merge cu Dacia,ca si alea or fost bune.Pune pe aer nu pe apa,e mai simplu de montat si mai practic.Iti explic mai multe cand ajung acasa,ca acu scriu dint-o parcare ca astept sa descarc maine si apoi sper sa pot ajunge acasa.Stima.
              Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
              Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
              Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
              SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
              https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

              Comment


              • Ice90

                Vad ca pana "acusica" tot bagi la bani in masina si-i faci plinu , da ceva banuti castigasi cu ea ? .

                Zici ca ai scos 12/100km consum ? . Stai sa o vezi incarcata si pe urma faci scotelile .

                Apropo de socoteli si de programel .

                Ia baga matale , urmatoarele :

                - combustibil folosit .
                - anvelope , iarna / vara .
                - consumabile : uleiuri , filtre , placute de frana , revizii , reparatii , etc .
                - impozit anual + rovigneta .
                - daca este pe firma si folosesti chitanta fiscala , plata la contabil , impozit pe profit , deducere TVA , etc .
                - amenzi , Doamne Fereste ! .
                - spaga pe la vama si pe la cine s-o nimeri .
                - asigurare masina , marfa si itp .
                - incidente minore , gen o piatra in parbriz .
                - etc , etc ! .

                Daca multe operatii ti le faci singur , este bine . Daca te afla lumea ca esti mare transportator si ajungi la service , te-ai ars .

                Pana iti vei acoperi , macar ce cheltuisi pana cum , va mai trece ceva vreme .

                Comment


                • Originally posted by nstoe View Post
                  Ice90

                  Vad ca pana "acusica" tot bagi la bani in masina si-i faci plinu , da ceva banuti castigasi cu ea ? .

                  Zici ca ai scos 12/100km consum ? . Stai sa o vezi incarcata si pe urma faci scotelile .

                  Apropo de socoteli si de programel .

                  Ia baga matale , urmatoarele :

                  - combustibil folosit .
                  - anvelope , iarna / vara .
                  - consumabile : uleiuri , filtre , placute de frana , revizii , reparatii , etc .
                  - impozit anual + rovigneta .
                  - daca este pe firma si folosesti chitanta fiscala , plata la contabil , impozit pe profit , deducere TVA , etc .
                  - amenzi , Doamne Fereste ! .
                  - spaga pe la vama si pe la cine s-o nimeri .
                  - asigurare masina , marfa si itp .
                  - incidente minore , gen o piatra in parbriz .
                  - etc , etc ! .

                  Daca multe operatii ti le faci singur , este bine . Daca te afla lumea ca esti mare transportator si ajungi la service , te-ai ars .

                  Pana iti vei acoperi , macar ce cheltuisi pana cum , va mai trece ceva vreme .
                  A facut saraca primul ei drum mai lung, nesocotind drumul spre casa.
                  Incarcat cu 1160 kg, Romania-Italia, am scos un consum mediu de 12.2%. Pe dus am scos cel mai mic 11.2, pe autostrada cu tempomatul pus pe 95km/h. Inapoi pe Ungaria am prins vant urat si consumul a fost pe masura, 13.1% dar in rest s-a comportat foarte bine, iar de consum sunt foarte multumit, nu as fi crezut sa faca chiar asa mult acel paravant, de la 14.5 la 12 si incarcat binisor.
                  Stima

                  Apropo de socoteli, nu mai vreau sa socotesc nimic ca m-am ingrozit
                  iar de recuperat banii, incet si sigur vin ei inapoi, nu e graba, daca nu intr-un an, in doi se recupereaza, deci nu e stres
                  Transport marfa intern si international
                  Lerint Calin 0742873198
                  kln_logistics90@gmail.com kln.logistics@yahoo.com

                  Comment


                  • Daca nu ai ,ia o statie buna ca pe Slovenia ai nevoie...sa fugi de cantare !!!Apoi,evita sa stationezi prin Slovenia,mai ales in parcari pe autostrada, ca te trezesti imediat cu echipaje de politie care te iau la controlat pana la ultimul surub...si e greu de crezut ca nu au ce sa gaseasca...Asa ca ,opresti doar pentru alimentare si atat...Daca te mai duci,invata scurtatura pe la Dunafoldvar-Simontornya si nu te duce pe la Budapesta ca scurtezi cam 58-60 de km pe sens adica 120 de km la un drum de Italia.
                    Cat despre bani, tu sa fii sanatos sa muncesti ca se recupereaza ei..Stima.
                    Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                    Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                    Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                    SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                    https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                    Comment


                    • Originally posted by Cristi Nazarov View Post
                      Daca nu ai ,ia o statie buna ca pe Slovenia ai nevoie...sa fugi de cantare !!!Apoi,evita sa stationezi prin Slovenia,mai ales in parcari pe autostrada, ca te trezesti imediat cu echipaje de politie care te iau la controlat pana la ultimul surub...si e greu de crezut ca nu au ce sa gaseasca...Asa ca ,opresti doar pentru alimentare si atat...Daca te mai duci,invata scurtatura pe la Dunafoldvar-Simontornya si nu te duce pe la Budapesta ca scurtezi cam 58-60 de km pe sens adica 120 de km la un drum de Italia.
                      Cat despre bani, tu sa fii sanatos sa muncesti ca se recupereaza ei..Stima.
                      Pe IT nu prea mai am de gand sa merg ca e scumpa autostrada, jecmaneala cum zici tu, dar am prins cursa asta scurta dus intors rapid, si am zis ca o fac sa vad cum se comporta nebuna la drum, si la consum.
                      Statie am si de stationat nu am stationat nicaieri, m-am dus non stop din Arad pana langa Milano, am descarcat, am incarcat si am venit inapoi tot nonstop pana langa Budapesta, unde m-am oprit la somn o ora
                      Mai mult pe Germania ma axez, dar daca e platit binisor merg oriunde
                      Stima
                      Transport marfa intern si international
                      Lerint Calin 0742873198
                      kln_logistics90@gmail.com kln.logistics@yahoo.com

                      Comment


                      • Jecmaneala pe Italia. Ohooo, in comparatie cu Franta e GRATIS ! )))
                        Ma bucur sa aud ca se comporta bine la drum, iar legat de consum, paravantul si aripioarele de pe lateral fac intradevar lucru bun.
                        Servicii mutare profesionale la nivel national si international. office@te-muti.ro

                        Comment


                        • Mai revin si eu cu cate ceva ca nu am postat de mult.
                          Legat de costurile autostrazilor pe franta nu stiu, ca in partea aia nu am fost cu toate ca as fi avut ocazia dar nu au fost banii asa buni si daca e si scumpa autostrada nu se prea merita. Pe Slovenia iar mi se pare scump 40E pentru o saptamana.
                          In rest am fost prin apropiere, mai mult pe Ungaria
                          Masina se comporta bine, cu toate ca mi se pare ca incepe boala lor, adica bataia aia a bucselor/bieletelor din fata. Mai bat doar cateodata cand e drumul mai cu gropi, si tind sa cred ca sunt cele originale.
                          Drumuri bune
                          Stima
                          Transport marfa intern si international
                          Lerint Calin 0742873198
                          kln_logistics90@gmail.com kln.logistics@yahoo.com

                          Comment


                          • Originally posted by Ice90 View Post
                            Legat de costurile autostrazilor pe Franta nu stiu, ca in partea aia nu am fost
                            Am fost eu în vară (Monaco-Marsilia şi Marsilia-Lyon). Ceea ce îţi pot spune este cu privire la taxele aplicate pt. autoturisme: aceleaşi ca şi în Italia, adică aprox. 7EU/100km. Dacă facem analogie şi considerăm că şi la utilitare se aplică aceleaşi tarife (ceea ce însă nu ştiu sigur, de aceea spun toate astea cu o rezervă), atunci ai răspunsul. Calitatea drumurilor pe cele 2 porţiuni bătute de mine mi s-a părut cu o idee mai bună ca a celor din Italia, unde am fost pe ruta Trieste-Bologna-Rimini-Bologna-Firenze-Pisa-Genova-San Remo) şi pot să spun că sunt de foarte bună calitate, inclusiv cu 3 benzi pe sens, cum era şi în Franţa între Marsilia şi Lyon.
                            Originally posted by Ice90 View Post
                            Pe Slovenia iar mi se pare scump 40E pentru o saptamana.
                            În legătură cu taxele aplicate de sloveni, n-am ce comenta: dacă tranzitezi doar, merită să mergi pe naţionale decât să dai 40EU. Eu am tranzitat (Rijeka-Trieste) şi m-am dus prin pădure, paralel cu autostrada. Păi, să nu fie cu supărare, dar în Austria plăteşti doar 8EU pe 1 săptămână ! Repet, cele de mai sus se referă la autoturisme !
                            S-auzim numa' de bine !
                            Lord W126 500SE -> 2.5D
                            Lady W123 230C -> 240D
                            W124 -> 200D
                            W208 CLK200 -> 2.0

                            W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                            Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                            Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                            Comment


                            • Si pentru autoutilotara e 8 E pe 7 zile pe Austria.

                              Trimis de pe al meu Smart_Xceed folosind Tapatalk
                              Transport marfa intern si international
                              Lerint Calin 0742873198
                              kln_logistics90@gmail.com kln.logistics@yahoo.com

                              Comment


                              • Auzi da unde ai dat tu 40 de euro in Slovenia ca eu am dat 13 euro pe 10 zile daca nu ma insel iar pe Austria e 8,50 euro dar tot pe 10 zile.Doar ambele masini sunt incadrate la aceeas categorie asa ca tind sa cred ca e o greseala pe undeva...40 euro...Stima.
                                Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                                Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                                Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                                SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                                https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF