Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Nebuna Rosie

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    La ce idee renunti ? . Nu mai faci transporturi rutiere de marfa ? .

    Comment


    • #32
      Originally posted by nstoe View Post
      La ce idee renunti ? . Nu mai faci transporturi rutiere de marfa ? .
      Nuuu, ar fi chiar culmea acuma sa renunt dupa ce masina e cumparata, firma e infiintata. Sa merg pe Moldova si Serbia
      Transport marfa intern si international
      Lerint Calin 0742873198
      kln_logistics90@gmail.com kln.logistics@yahoo.com

      Comment


      • #33
        Unii ar fi bucurosi sa auda ca renunti la idee, altii mai "fraieri" ca mine , iti spun ca desi pare nu e asa de complicat si ca e destul loc sub soare pentru toata lumea.Eu am invatat toate astea "pe teren" ca de spus nu mi le-a spus nimeni sa nu le fur din farfuria lor...
        Singura chestie e sa nu faci si tu aceeas gresala pe care o fac multi, la inceput , sa "dai in pret" pentru a putea intra pe piata , pentru ca o data coborat pretul nu o sa-l mai aduci la loc niciodata si o sa ajungem sa facem munca voluntara...In rest , sanatate si noroc.Stima.
        Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
        Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
        Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
        SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
        https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

        Comment


        • #34
          Originally posted by Cristi Nazarov View Post
          Unii ar fi bucurosi sa auda ca renunti la idee, altii mai "fraieri" ca mine , iti spun ca desi pare nu e asa de complicat si ca e destul loc sub soare pentru toata lumea.Eu am invatat toate astea "pe teren" ca de spus nu mi le-a spus nimeni sa nu le fur din farfuria lor...
          Singura chestie e sa nu faci si tu aceeas gresala pe care o fac multi, la inceput , sa "dai in pret" pentru a putea intra pe piata , pentru ca o data coborat pretul nu o sa-l mai aduci la loc niciodata si o sa ajungem sa facem munca voluntara...In rest , sanatate si noroc.Stima.
          Din pacate asta e adevarul. Multi merg sub pret ceea ce ne afecteaza pe noi "restul". Sub pret nu am sa merg niciodata deoarece masina e cumparata cash si nu am "rata" ca sa fiu nevoit sa se invarta roata "degeaba". Nu ma grabesc, nu imi bat masina pe orice drumuri la pret de nimic deoarece am mai mult de pierdut asa. Problema la multi e rata si sunt nevoiti sa mearga si sub pret ca sa isi poata plati rata.
          Stima

          PS. Chiar nu ma poate ajuta nimeni cu codul de culoare.
          Transport marfa intern si international
          Lerint Calin 0742873198
          kln_logistics90@gmail.com kln.logistics@yahoo.com

          Comment


          • #35
            Trebuie identificata placuta cu datele masinii , aflata undeva in cabina ; de obicei pe tocul usii soferului . Acolo este codul de culoare in care este vopsita cabina .

            Cromatica culorii de rosu , are mai multe nuante . Trebuie vazut ce scrie pe acea placuta , pentru a cunoaste vopseaua masinii tale .

            Doua link-uri cu coduri de vopsea pentru Sprinter :



            Comment


            • #36
              Pe acea placuta scrie asa:
              DAIMLER AG
              L764
              WBD9061351N430712
              3500 KG
              5500 KG
              1- 1650 KG
              2- 2250 KG
              Transport marfa intern si international
              Lerint Calin 0742873198
              kln_logistics90@gmail.com kln.logistics@yahoo.com

              Comment


              • #37
                Intra pe primul link, ia toate codurile de la cele 3 nuante de rosu care apar si apoi verifica pe placuta de pe masina, mai exact pe scaunul de la sofer, si vezi pe care din ele il regasesti trecut acolo,inseamna ca ala e codul.Spun asta pentru ca am verificat si eu si codul vopselei mele care apare in tabel ,briliantsilbermetalic 9744 apare si pe placuta, mai exact 9744.Incearca si varianta asta.Stima.
                ps: asteapta sa iti raspunda un coleg cu decodarea vin-ului si o sa afli sigur codul de culoare.De acolo il am si eu.
                Last edited by Cristi Nazarov; 01-08-2014, 20:12 PM.
                Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                Comment


                • #38
                  Am aflat si codul de culoare prin decodarea VIN`ului. Ii multumesc lui gmihai24.
                  Acesta este vopsea roșie ( PIEMONTROT ) MB 3636

                  Mai jos atasez decodarea. Pana la urma masina este Euro 5 cum credeam.

                  Transmițãtor AR3 . Unelte de osie ATITUDINE I = 4182
                  Programul BB3 electronic de stabilitate ( ESP )
                  C21 spate Parabolã COMFORT
                  C21 spate Parabolã în douã etape
                  C43 BRIDGE stabilizator spate pentru cadru ARMAT
                  C45 STAB puntea fațã PUTERNIC
                  C47 Suspensii intarite
                  CF3 CHASSIS PENTRU UTILIZAREA ÃŽN
                  Izvoare CF6 fațã și amortizoare FAȚÃ ARMAT
                  CT1 amortizoare de vibrații
                  EE8 baterie de 12 V , 100 Ah
                  EE8 baterie HEAVY 100 A * W
                  EL8 douã benzi de boxe frontale
                  ER0 PREGATIREA PENTRU INSTALARE AUDIO
                  ES0 CONTACT ASISTENTA LA START
                  EV9 UNIVERSAL . PODG.DLYA УСТАН.МОБИЛЬН.НАВИГ.ОБОРУДОВАН .
                  EV9 UNIVERSALN.PODGOTOVKA PENTRU MOBILN.OBORUD . CLIENT
                  F66 TORPEDO Blocat
                  F66 TORPEDO CU LOCK
                  ÃŽn aer liber F68 . Oglinzi încãlzite și e - reglare . POZIȚIE .
                  F68 încãlzire și oglinzi cu reglaj electric
                  Compartimente de depozitare FF5 deasupra parbrizului
                  FF5 compartiment de depozitare deasupra parbrizului
                  FS2 SUPORT ZERK.DLYA latime A / M DE LA 2330 LA 2400 mm
                  FS2 braț oglindã foarte lungi
                  FZ8 KOMFORT.SIST . Deschis . / Close . Cu IR DISTANTS.UPRAVL .
                  GD8 6 SPEED blanã . TRANSMISIE ECO GEAR 360
                  GD8 MEH.KP 6 viteze . STG 360
                  H16 HEAT SCAUNUL CONDUCÃTORULUI AUTO
                  H21 TEPLOIZOL.OSTEKL . Cadru cu panglici . Filtru . VETR.STEK .
                  HH9 CLIMATICE . Semiautomat SYSTEM . REGLABIL , TEMPMATIC
                  HH9 sistem de climatizare reglabil, " TEMPMATIK "
                  IG3 SPRINTER STANDARD
                  IK9 cod gestionat 0
                  IL1 Germania
                  J10 VITEZOMETRU KM / H
                  J10 vitezometru INDICAȚII KM
                  Temperaturã exterior J65
                  Interval de serviciu JW6 INDICATOR ASSYST
                  MOTOARE JW6 SERVICE în nevoie ( ASSYST )
                  HALOGEN L16 PROTIVOTUM.FARA
                  ECHIPAMENTE L72 PENTRU INTERIOR LUMINA
                  L94 CANCEL PARCARE LIGHT
                  Lãmpile de poziție laterale LB1
                  LE1 ADAPTIVE BRAKE SIGNAL
                  LE1 ADAPTIVE Lampa de frânã
                  M49 ALTERNATOR 14 V / 180 A
                  MG2 MOTOR OM651 DE22LA 95kW ( 129PS ) 3800/MIN
                  MG2 MOTOR . OM640 DE20 LA 80kW ( 109LS ) 4200 r / min
                  MG2 MOTOR . OM651 DE22LA 80kW ( 109LS ) 3800 r / min
                  MG2 pentru utilizare liberã
                  MP5 OPȚIUNEA Euro 5
                  Modificarea motor MP5 " EURO V "

                  MS1 TEMPOMAT
                  TEMPOMAT MS1 pentru cutie de viteze semi- automata
                  Q67 remorcare spate ochi
                  R65 SUPORT REC . Roți pentru segmentele de capãt FRAME
                  R87 ROATA DE REZERVÃ
                  Producãtor de anvelope RF1 CONTINENTAL ( 10 )
                  TIRES RH2 235/65 R16 C
                  Anvelope de varã RM7
                  TIRES RM9 în funcție de client
                  RR7 TIREFIT
                  RR7 VOZD.KOMPRESSOR ȘI ANVELOPE SEALANT " TIREFIT "
                  Jante din oțel RS3 6,5 J x 16
                  Jante din oțel RS3 6,5 JX 16
                  RX3 PRODUCÃTOR DISK Kronprinz
                  RX3 producãtor de roți Kronprinz
                  S22 scaunul șoferului COTIERÃ
                  Scaunul pasagerului S23 Double A / M
                  S87 FRAMEscaunul șoferului LOW
                  Perne SA5 . Bezop . DRIVER
                  ȘOFER SB3 'S SEAT SPRING AIR
                  PACHET V85 pentru fumatori
                  V85 Scrumiera fațã
                  VH5 FABRIC CAMPOS SMOOTH , BLUE
                  VH5 lis , BLUE
                  VH5 stofã neagrã LIMA
                  WP6 STEUERCODE WERK
                  WP6 STEUERCODE WERK 065
                  X30 CERTIFICAT DE ÃŽNREGISTRARE PARTEA II
                  X30 TEH.PASPORT
                  PLACI XU1 / inscripție în limba germanã
                  Model de generație XZ0 0
                  Y10 URGENȚÃ
                  Y43 cricuri hidraulice
                  SIGN Y44 URGENȚÃ . Rãmâne .
                  Triunghi de avertizare Y44 , în conformitate cu ECE
                  Z41 ÃŽnregistrare ca CARGO A / M

                  LE: Inca nu mi-a venit raspunsul de la RAR :| Probabil maine. Am dat comanda si la paravant, in 2 zile e gata, acu am si codul de culoare petru ei ca sa il vopseasca in culoarea masinii. Cand merg la montat merg sa ii fac si diagnoza. Va tin la curent
                  Stima
                  Last edited by Ice90; 01-08-2014, 20:33 PM.
                  Transport marfa intern si international
                  Lerint Calin 0742873198
                  kln_logistics90@gmail.com kln.logistics@yahoo.com

                  Comment


                  • #39
                    S-a rezolvat ! .

                    Daca nu gasesti vopseaua respectiva , poti merge la un laborator sau magazin de vopseluri auto care poseda un "analizor de spectrum de culori" si iti va identifica o culoare foarte apropiata .
                    Last edited by nstoe; 01-08-2014, 20:38 PM.

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by nstoe View Post
                      S-a rezolvat ! .

                      Daca nu gasesti vopseaua respectiva , poti merge la un laborator sau magazin de vopseluri auto care poseda un "analizor de spectrum de culori" si iti va identifica o culoare foarte apropiata .
                      Maine ii sun pe astia cu paravanturile sa le dau codul de culoare. Daca nu se descurca ma suna ei inapoi si rezolvam pe urma
                      Transport marfa intern si international
                      Lerint Calin 0742873198
                      kln_logistics90@gmail.com kln.logistics@yahoo.com

                      Comment


                      • #41
                        Am primit actele de la RAR. Masina a iesit EURO 5. Am dus actele la tradus si sa imi faca dosarele pentru numere. Luni voi plati taxa la finante care e in jur de 60 de Euro. Sambata merg la montat paravant+laterale.
                        Transport marfa intern si international
                        Lerint Calin 0742873198
                        kln_logistics90@gmail.com kln.logistics@yahoo.com

                        Comment


                        • #42
                          Oficial mi-am luat teapa originala cu masina. Era prea frumos sa fie adevarat!!!
                          Am primit actele: Masa masinii 2840 kg, util 660 de kg.
                          Transport marfa intern si international
                          Lerint Calin 0742873198
                          kln_logistics90@gmail.com kln.logistics@yahoo.com

                          Comment


                          • #43
                            Stai,nu te speria ca asa am patit si eu cand au scris prima data cartea au trecut sarcinile admise pe punte fata si spate si nu masele masinii!!!!Pune o copie cu briful de germania, daca-l ai pe cel vechi nu pe cel nou cu numele tau sau daca nu-l ai pe ala pune o copie cu brieful mic adica certificatul masinii si iti spun eu ce util ai.Apoi, faci traduceri de unde sa reiasa greutatea masinii cu care a venit in acte si apoi iei furca si te duci la RAR !!!Nu te speria ca ,dupa mine, nu are cum sa aiba masina ta o asemenea greutate !!!Nici modelul 4xx nu are greutatea asta proprie !!!Astept pozele cu copiile si te lamuresc eu !!!! Stima.
                            PS:la ambele masini la care am facut rar-ul anul trecut au scris masele gresit,de fiecare data mai mici ,iar dupa ce m-am dus cu toporul la ei au trecut cum trebuia in carte....Calmo signore,calmo ca se rezolva.....
                            Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                            Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                            Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                            SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                            https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                            Comment


                            • #44
                              Pe punti au trecut corect cred, ca am masele mai mari. Utila am 660. Cand ajung acasa pun copie cu brieful mic, cel mare si CIV'ul de la noi. Multumesc pentru ajutor
                              Transport marfa intern si international
                              Lerint Calin 0742873198
                              kln_logistics90@gmail.com kln.logistics@yahoo.com

                              Comment


                              • #45
                                311 cdi masa de 2080kg(furgon)

                                Ce fain ca ti-a iesit euro5..chiar nu stiam si asteptam cu interes sa vad ce ai facut la RAR.Legat de masa proprie a masinii nu are cum sa fie posibil asa ceva,urmeaza sfaturile colegului Nazarov si trebuie sa o scoti la capat,eu pe fugon cu rezervor de 75l(cred??!!) al masinii am masa proprie trecuta 2080 kg deci 1420 liber la incarcat(pe certificat de olanda) astia de la RAR mie mi se par la unele treburi chiar culmea la unele treburi,sunt curios daca ai fi avut punte dubla pe spate,carosata si sa mai fi avut si un lift(dhollandia) pe spate cat iti mai trecea sarcina....10 kg???...sau 4 tone si de bagau in cealalta categorie??...niste nesimtiti....eu nu cred sa depasesti 2 tone...cel putin teoretic nu cred ca ai avea cum...sasiul,cateva bacati de tabla pe lateral si o bucatica de prelata 2800 kg....dupa parerea mea niste idioti.Ca exemplu la tot ceea ce zic este un iveco al unui prieten care intradevar a lui este carosata,are lift la spate si este si ceva mai lunga, abia a ajuns la 2800 de kg.

                                Mult succes in rezolvarea erorii si sa auzim de bine

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF