Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

My w203

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • My w203

    Salutare,

    A trecut ceva mai bine de un an de când sunt posesorul unui c220 w203 clasic din 2001, 143 de cai şi cutie automată. Maşina a avut un singur proprietar, un neamţ, şi-am cumpărat-o direct de la el din curte. A venit cu jante de tablă pe 15, sistem de navigaţie de la Alpine ( model IVAW505R ). A costat 4400 de euro şi avea 160.000 de km. Eu unul sunt convins că sunt reali km pentru că proprietarul şi-a făcut serivce-ul numai la reprezentanţă incă din 2001 si până în 2012 când am luat-o eu. Acolo în istoric sunt trecuţi şi numărul de km pe care îi avea maşina la fiecare intrare in service.

    Prima investiţie a fost schimbarea roţilor cu unele de aliaj pe 17, cele din poze. N-am văzut model de jante care să-mi placă mai mult decât acestea şi totuşi va trebui să renunţ la ele pentru că circul numai prin Bucureşti unde drumurile sunt foarte rele. Voi trece la o dimensiune mai mică, pentru a cruţa articulaţiile.

    A urmat înlocuirea tutror lichidelor cu tot cu filtrele aferente(motor, grup ,cutie, antigel şi termostat ,lichid frane, servo).

    Pe parcurs am mai schimbat: o rolă peste care trece cureaua de la alternator. Rola, dacă ţin minte bine, se numeşte "fray" si m-a costat vreo 300 roni. Apoi a urmat un senzor esp (150 ron din dezmembrări), o broască la uşă (80 roni), amortizoare spate(450 roni). Am încheiat investiţiile cu upgrade la sistemul audio(2000 roni).

    Urmează să-mi iau un set de jante pe 16 (model Electra sau Adharaz), iar pe viitor faruri bixenon de la modelul facelift.

    Voi pune şi alte poze în zilele ce urmează.
    Attached Files
    Last edited by catalin_olari; 04-12-2013, 14:02 PM.
    Nemultumitului i se ia darul!

  • #2
    Te-ai hotarat sa o prezinti, bravo. Jantele sunt de B klass, am avut si eu pe un W210, dar cu flanse, au ET 49 parca...
    Dar bineinteles ca ti-am mai spus asta .
    Sa ai parte de ea in continuare!

    https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

    Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
    Va rugam sa le schimbati din User Settings.

    Comment


    • #3
      Originally posted by Zeus View Post
      Te-ai hotarat sa o prezinti, bravo. Jantele sunt de B klass, am avut si eu pe un W210, dar cu flanse, au ET 49 parca...
      Dar bineinteles ca ti-am mai spus asta .
      Sa ai parte de ea in continuare!
      Multumesc! Da, au ET49. Şi eu tot cu flanşe, de 10mm.
      Nemultumitului i se ia darul!

      Comment


      • #4
        Arata bine racheta pentru anii ei.

        Comment


        • #5
          Frumoasa masinuta, multi km fara incidente!!
          Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!

          Comment


          • #6
            Catalin , multi km fara probleme . Vad ca ai grija de steluta, tot respectul meu.
            Poate ne revedem la urmatoarea reuniune NATIONALA sa mai jucam o tabla




            stima
            Banii nu aduc fericirea, dar e mai confortabil sa plangi intr-un mercedes decat pe o bicicleta...!!!

            Comment


            • #7
              Arata super tare cu jantele alea, pacat ca vrei sa le schimbi. Din poze nu prea pare sa aiba probleme cu rugina, a fost revopsita? Multi kilometri fara probleme!

              Comment


              • #8
                Originally posted by fane_satar View Post
                Arata super tare cu jantele alea, pacat ca vrei sa le schimbi. Din poze nu prea pare sa aiba probleme cu rugina, a fost revopsita? Multi kilometri fara probleme!
                A fost revopsită cândva înainte să ajungă la mine. Sunt câteva urme care indică acest lucru. Sper să se păstreze tot așa cât mai mult timp . Legat de jante și mie îmi pare rău. Deja am găsit o variantă aici la noi pe forum, userul jantecluj vinde modelul Electra pe 16.

                Originally posted by zavelk View Post
                Catalin , multi km fara probleme . Vad ca ai grija de steluta, tot respectul meu.
                Poate ne revedem la urmatoarea reuniune NATIONALA sa mai jucam o tabla




                stima
                Multumesc! Cu siguranță ne vom vedea. Hai că pănâ la întâlnire mă mai antrenez cu tablele.
                Nemultumitului i se ia darul!

                Comment


                • #9
                  Intoarce-te la 16, n-o sa-ti para rau. Multe mile fara bube!
                  https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                  Comment


                  • #10
                    La începutul acestei săptămâni martinică al meu a primit filtre și ulei, la cutie și la motor.
                    Iar în urmă cu o săptămână, jante pe 16, model Electra. Întradevăr, este mai comfortabilă și e mai bine așa pentru drumurile noastre.
                    În plus, se simte diferență mare la demaraj(acum trage mai bine), întrucât o roată dintre cele pe 17 cântarește 20 de kg, iar una dintre acestea noi cântărește doar 16.8 kg.
                    Attached Files
                    Nemultumitului i se ia darul!

                    Comment


                    • #11
                      Nu arata rau, dar era mai fudul Martinica al tau cu celelalte roti . Ma bate si pe mine gandul sa renunt la cele pe 17, e jaaaale de cand le-am schimbat.

                      https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                      Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                      Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                      Comment


                      • #12
                        E frumos martinica.. sa te poarte sanatos!

                        Comment


                        • #13
                          Frumoasa masinuta, multi km fara probleme, imi place mult culoarea
                          Mercedes S202 C200 Kompressor 192cp

                          Comment


                          • #14
                            Frumos martinica al tau, mai ales culoarea
                            Vezi ca dadeau mai bine jantele pe 17 decat astea confortabile pe 16
                            Mercedes-Benz C180 Elegance

                            Just like he said..."Now go home and get your f****n' shinebox !

                            Comment


                            • #15
                              întradevăr, era mai fudul cu setul de jante pe 17, dar și mai leneș. O roată din setul de 17 inch cantărește 20 de KG pe cand una din acestea de 16 inch doar 17 KG. Se înfinge mult mai tare cu aceste roti de 17Kg bucata.

                              între timp i-am înlocuit electromotorul (norocul meu c-a crăpat cand eram acasă și nu în concediu pe undeva) și i-am schimbat farurirle cu un set xenon cu lupă și sticlă clară. Voi pune și poze puțin mai tarziu. Scot la vanzare vechile faruri dacă e cineva interesat...
                              Nemultumitului i se ia darul!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF