Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Polar white w212 e 250 4matic

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Doamne Ajuta

    Pe cutie scria : Made in Eu , holgrame , sigilate .

    Comment


    • F bine ca-s facute in tara.
      Vor tine, eu de vreo 15mii deja rulez pe bosch luate din motivul de 100 lei bucata.
      M-am dat deja de cateva ori la modul f serios cu ele si n-au nici pe dracu. Nu bat, nu scartaie, ca de oprit masina spatele nu prea o opreste ca n-are cum.
      Se vede asta si pe temperaturi. Ma gandeam sa schimb cu ventilate, dar dupa niste probe de foc mi-am dat seama practic ca spatele merge la temperatura mai mica chiar daca nu e ventilat.

      Intuiesc ca doar la franari usoare continuate ai sanse sa suprasoliciti spatele, deoarce repartitorul electronic la frane usoare favorizeaza spatele pt ca nu inclina masina inutil.

      Comment


      • Corect , nu este un lucru rau din contra . La motor cel putin un furtun ( de la radiator parca ) cu “made in romania “ pe el.

        Merg ingrijit , par alb in barba copil , nu imi permit frane din astea puternice.

        Probabil masina grea , tabla groasa si 4matic - totul este x4 , preturi , uzura
        Last edited by b97dmt; 02-05-2021, 14:30 PM.

        Comment


        • 1.JPG 2.jpg 3.jpg

          88.888 km frumosi , murdarica , tot in bocancii de iarna.

          Comment


          • E proaspătă încă!

            https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

            Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
            Va rugam sa le schimbati din User Settings.

            Comment


            • Trebuie sa punem eleroanele
              Să știi să lupți când vrei să ai.
              Să nu regreți când pierzi sau dai

              Comment


              • E ca vinul , nu ala de caroserie . Ala de il tii pt un eveniment deosebit .

                Cu eleronul ala nu ma pot decide ce culoare sa il fac .

                Comment


                • Best spoiler is no spoiler...

                  Comment


                  • 1.jpg 1a.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg

                    Comment


                    • Cred ca luna asta implinim 9 ani , ocazie cu care i-am facut o revizie .

                      Masina cerea service A1 , drept urmare i-am facut service B , toate filtrele , filtrul de motorina il schimb la fiecare revizie , gresare trapa .

                      Am mers pe o solutie mai de buget , toate filtrele Mann (ulei ,aer ,polen , motorina ) si ulei Mercedes Benz 229.52 , am schimbat norma .
                      Ca si impresii este net superior celui 229.51 , pretul este dublu , merita dupa gustul meu. Motorul suna la rece , cam ca atunci cand incepe sa isi faca regenerarea - "ca un benzinar ".

                      Ca de obicei am inlocuit si bieletele antiruliu , ceva ieftin Febi , oricum le schimb la 1 an .

                      Urmeaza uleiul la grup fata cat de curand , o sa trebuiasca sa demontez planetara pt inlocuire .

                      Dupa 9 ani , Stelica a luat 10 cu felicitari la revizie , 91.000 km aproximativ pe bord , 0 (zero) erori pe Star !!! Fara transpiratii de ulei , zgomote dubioase sau ceva . Mai scartaie ceva pe la scaunul sofer , urmeaza o gresare ceva .


                      Revizia a fost efectuata aici evident : https://www.facebook.com/inovative.garage



                      Comment


                      • 2.jpg

                        Comment


                        • Te-ai convins ca '52 e alta treaba de ulei?? Ăștia pe aici, la Sprinter îl dau long life cu interval schimb de 60 000 de km!
                          Nu înțeleg de ce o fi asa scump în România!! Eu iau aici la bidon de 1 litru cu 7-8 euro, iar în România nici la butoi nu găsești la prețul asta! Stima.
                          Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                          Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                          Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                          SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                          https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                          Comment


                          • Mi-ai zis tu si CL600 ....Referitor la pret , nu are importanta asta .
                            E 45 lei / litru vs 25 lei / litru la butoi mare .

                            Imi place la modul cum se simte motorul , iti dai seama ca in 9 ani stiu cum “suna” cu 51 vs 52 .
                            O sa il tin 1 an .

                            Comment


                            • Corect...Cl6 are ani de Mercedes în spate și eu km
                              Am zis mult timp ca sunt doar vb și impresii, ca nu are cum sa schimbi uleiul și sa auzi altceva...dar la uleiul aata chiar se simte!!! Și e testat la mine pe tractor.. ce sa mai zici de turisme...
                              Last edited by Cristi Nazarov; 06-09-2021, 00:06 AM.
                              Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                              Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                              Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                              SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                              https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                              Comment


                              • Daaa. La garaj acolo unde imi fac veacul de ceva timp , toata lumea vrea ba ravenol , ba liquy moli cu greu reusesc sa-i conving sa puna Mercedes .

                                Sper ca s-a inteles , “ il tin 1 an “- ma
                                refer la ulei evident .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF