Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

S420 w140

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • S420 w140

    Sunt de ceva timp pe forum,dar niciodata nu am avut timp sa imi prezint masina.
    Ca masini am avut un 525din 2001 si un A6 2.5tdi din 2000.Bmw a mai fost cum a fost..vreo 2 injectoare cu probleme,dar Audi mi-a mancat zilele (pompa de inj.4500lei/injector cu fir1200lei) plus ca motorul ca sa mearga ceas trebuia reparatie capitala si spun toate astea ptr. ca 99% din cazurile care le cunosc au sau au avut aceleasi probleme.
    Am scapat de aceste doua nemtoaice si am ajuns la TATAL lor si anume MERCEDES.
    Prima achizitie,acum un an si ceva-w124 2.0d-hidramat 88',aceasta masina mi-a deschis ochii catre Mercedes si anume ca nu prea sunt masini care sa ii stea in fata la cap. Fiabilitate..ca design si performate parerile sunt impartite.
    Masina se comporta exemplar si de motor sunt multumit..se tine foarte bine-agil.
    De 1 luna am achizitionat un S420 din 94' care ma incantat foarte mult din toate punctele de vedere-performante/confort/siguranta.
    Vanzatorul este un patron de sevice-specializat Mercedes,adusa de 3ani in tara,masina de ambasada in Germania,primul proprietar,carte service,ce sa spun ingrijita exemplar.
    Intre timp i-a schimbat:cutia(la plecarea de pe loc se tura pana in 4000rpm,dupa schimba OK),instalatia electrica de pe motor/bujii/debitmetru aer,unitate soft close,amortizoarele spate-A pus tot hidraulice la 1700lei.
    Sunt multumit ca a fost pe maini bune,nu stiu cine ar fi dispus de asemenea investitii.
    Este si din acelasi oras cu mine,stiam putin masina,daca or sa fie probleme pe parcurs,tot la Serviceul lui am sa merg,ca daca incepi sa schimbi mecanicii,de multe ori rezultatele nu sunt tocmai inbucuratoare.
    Are taxele la zi,am inmatriculat-o pe numele meu si tind sa cred ca masina asta imi va ocupa garajul multi ani.
    Am pus si cateva poze,nu foarte calitative,dar in realitate interiorul nu are urme de uzura,cu exceptia volanului care si-a exfoliat pielea.

    Astept pareri de la dvs. despre noua achizitie.

    In curand prezint si fratele mai mic-W124.
    Attached Files
    Last edited by Carmine; 01-21-2011, 20:58 PM.

  • #2
    Salut.

    E foarte bine dotata masina...Scaune separate pe spate, computer de bord, frigider...etc. (Banuiesc ca e varianta Lang...)
    Consola de la schimbator, unde sunt butoanele de la computer a inceput sa se fisureze. Ar fi pacat ca furnirul estetic sa se deterioreze iremediabil. Costa o caruta de bani o alta consola de lemn!

    LED-urile alea albastre nu dau bine deloc pe asemenea masina (parerea mea). Daca tot vrei ceva LED pune albe.

    In rest...super masina. Desi motorizarile 4.2 sunt mai putin prezente in peisaj (peisajul auto ). In fond, diferenta de la un 4.2 la un 5 litrii e foarte mica (relativ vorbind la taxe si impozite) si in cazul acela e preferabil 500-le.

    Bafta si bani de impozit!
    W123 280E Blue Green Metallic

    W126 280SE Champagne Metallic
    W126 280SE Black Blue Metallic
    W126 500SE Lapis Blue Metallic
    W126 500SE Midnight Dark Blue

    W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
    W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

    Comment


    • #3
      Salut,ca dotari mai adaug cateva:
      Webasto(nu stiu sigur..),Oglinda electrica cu antireflectie,incalzire in scaunele spate,care sunt electrice ca cele de pe fata,xenon+stopuri led(aftermarket)
      Cu impozitul sa rezolvat(am o ruda cu handicap locomotor)
      5.0 la consum am impresia ca sta la fel,vreo 2 cai in plus,dar sincer nu am gasit nimik in tara.Vroiam o benzinara,ca cu dieselul am avut multe intamplari nasoale.
      __________________
      Last edited by paryzyanu; 01-21-2011, 14:38 PM.

      Comment


      • #4
        M-am luat cu putina treaba si nu am mai putut edita-la dotari nu stiu ce este de baza si ce e optionale,dar mai adaug:memorii,volan electric,trapa de sticla,pilot automat,alarma,perdea electrica,soft close,dezumifidicator sau un filtru care er opri aerul poluat din interior...afisaj instant al consumului(la ceasuri).

        Ornamentele se prezinta foarte bine,cu exceptia acelor 3 fisuri,is la suprafata lacului,cu blitz-ul au esit in evidenta,in rest nu se prea cunosc.
        Attached Files
        Last edited by Carmine; 01-21-2011, 21:00 PM.

        Comment


        • #5
          Felicitari pentru achizitie! Sunt foarte uimit de cate dotari are Sa te plimbe mult si fara probleme.
          Oo\=|=/oO

          Comment


          • #6
            Deosebita masina, asemenea dotari vezi in general pe S600. Sa te bucuri de ea multi ani.

            Si daca-mi permiti un sfat, farurile pe care le are acum nu prea se potrivesc cu imaginea "balenei" care este un clasic.
            C 200 CDI
            ML 63 AMG
            S 55 AMG Long
            SL 55 AMG
            Yamaha R1
            Yamaha R6

            Comment


            • #7
              Sunt convins ca esti remarcat in trafic!Este superba,pielea impecabila,dotari ce sa mai zici...Sa ai noroc de ea si sa o pastrezi cat poti de originala!
              Si cum zicea dan500se ledurile albastre nu merg deloc iar volanul il gasesti la dezmembrari se schimba usor si nu costa o avere,doar daca are si lemn
              Mercedes-Benz E220C 124 automatic '94
              Mercedes-Benz 230C 123 automatic '78
              Mercedes-Benz SL320 129 automatic '96
              Mercedes-Benz E200C 124 automatic '95

              Comment


              • #8
                O balena deosebita: se vede din prima diferenta dintre asta si majoritatea cadavrelor umblatoare de w140 care mai sunt prin Romania. Dotarile si felul in care a fost intretinuta isi spun cuvantul. S-o stapanesti sanatos si sa ai grija de ea in continuare!

                Comment


                • #9
                  E un vis al meu de multă vreme, te felicit din inimă pentru achiziţie, mă bucur că mai există pe şosele, încă, un asemenea exemplar. Am avut pe mână modelul, aceeaşi motorizare, mult mai săracă în dotări, dar motorul...face tot. Nu era înmatriculată, trebuia să o duc la fraţii noştrii bulgari, şi...
                  ÃŽncă o dată, felicitări, şi dacă într-o zi vei vrea s-o schimbi cu ceva mai evoluat, nu ezita să mă cauţi. Va fi ca un membru de familie pentru mine, îţi promit asta.

                  Comment


                  • #10
                    Foarte frumoasa si ingrijita. Cat ai dat pe ea, daca nu sunt indiscret?

                    Nu-mi plac farurile si nici luminile albastre pe care le gasesc de un gust indoielnic, dar daca tie iti plac, asta e cel mai important. Bafta, s-o tii sanatos !
                    Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                    http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                    http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                    Comment


                    • #11
                      Salut tuturor,va multumesc mult pentru aprecieri/urari.
                      Renumitele leduri albastre,erau pe masina,dar sincer nu le-am prea observat ca am circulat mai mult ziua.
                      Volanul imi doresc sa il schimb,dar nu am gasit cu insertie de lemn,poate auziti ceva,rog mult sa imi dati un semnal daca se poate.
                      Sincer sa fiu,cand am vazut anuntul de vanzare pe net,farurile nu mi-au placut de loc,dar in realitate mi-au placut foarte mult,i-a schimbat cu mult aspectul si cel mai mult ma bucura xenonul.
                      Am luat-o de putin timp,vreau sa o pastrez cat mai originala,dar din primavara am sa ii pun jante pe 17',oricum cu balon ceva mai mare..sper sa gasesc mai mare de 45.Cu cele pe 16 e ca un fulg,dar par mici rau.
                      Despre masina poate am spus si mai sus,dar sunt foarte multumit de stare ei si anume ca nu bate absolut nimic si in habitaclu e liniste totala,motorul parca e unul electric...pana apesi putin acceleratia.
                      Masina a costat 4900E.
                      Va doresc si eu km cati mai multi fara incidente.

                      Comment


                      • #12
                        Felicitari pentru masina colegu.Inca un Mert frumos in Iasi...

                        Comment


                        • #13
                          Foarte frumos sa-l stapanesti sanatos ! Daca o sa pui jante pe 17" si anvelopele nu vor fi conforme cu certificatul de inmatriculare(cartea de identitate) iti recomand inainte de a le achizitiona sa testezi aici http://www.anvelopeweb.ro/help/dimensiuni si sa vezi cat de mare e diferenta intre ele atat la vitezometru dar si la inaltimea totala a rotii ai grija fiindca s-ar putea sa atinga aripa la o denivelare mai nasoala.Numai bine !

                          Comment


                          • #14
                            Multumesc ptr. informatie,este folositoare,dar intai trebuie sa vad ce dimensiuni suporta caroseria si ET-ul.
                            Ptr. vara vreau alte jante,in principiu as dori ceva pe 17' ca un compromis fata de 18', am auzit ca pe aceasta masina 18' face materialele din interior sa vibreze.
                            Momentan pe masina sunt 235/60r16-iarna.
                            Ma gandeam sa pun pe 17' ceva cu balon de 50 sau 55 daca este..mai vad cum stau lucrurile pana la vara,ma mai informez,daca nu ceva pe 16' original si frumos ca ii mai sanatos.

                            Comment


                            • #15
                              Daca vrei pe 17" , balonul defapt va fi 50 sau 55 procent adica % din latime exemplu : 235/45 r 17 asta am eu la masina si balonul este 45% din 235 adica 105.75 mm (distanta intre asfalt si janta)e destul de subtire eu cam simt drumul prost dar vezi acolo in calculator fata de ce ai tu omologat daca poti pune un 235 sau 245 /50 / 55 r 17 cam asa ca sa ai si balon calumea si sa nu ai nici diferenta foarte mare ca marime totala a rotii numai bine !

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF