Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cutiile de viteze automate

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by automaticul View Post
    Buna seara,pentru prima problema , verifica tampoanele de motor si cel de cutie.
    Pentru punctul 2 , baga un ochi aici si citeste , ai si poze:http://www.w-124.info/w124/Mercedes%20Maintenance%20Manual%20-%20%20w107,%20w123,%20w124,%20w126,%20w129,%20w140 ,%20w201%20%281981-1993%29/2702%20-%20Automatic%20transmission%20fluid%20and%20filter %20change.pdf.
    Pentru intrebarea despre BMW, aici ai tot ce trebuie sa faci schimbul de ulei:http://www.xoutpost.com/bmw-sav-forums/x5-e53-forum/7957-transmission-fluid-change-diy.html.http://www.bimmerfest.com/forums/showthread.php?t=102475.
    Uleiul pentru cutia de Mercedes este Castrol TQ-D , bidonul alb cu eticheta rosie si dopul cand il tragi afara are o tita care intra pe joja de ulei , filtrul si garnitura cred ca se gasesc si la magazinele de piese, daca nu la dealer , nu sunt o valoare mare.

    O rugaminte as mai avea : ai omis sa precizezi de fel de cutie am ca sa ma pot orienta pe graficul ala cat ulei trebuie .

    Multumesc

    Comment


    • Originally posted by florynu View Post
      O rugaminte as mai avea : ai omis sa precizezi de fel de cutie am ca sa ma pot orienta pe graficul ala cat ulei trebuie .

      Multumesc
      Scuze cutia este 722,428 , cantitatile nu sunt batute in cuie , de regula cam 6-7 litri de ulei este nevoie .
      Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
      TEL 0722623721.

      Comment


      • Torque Converter

        Am şi eu o întrebare pentru toţi cei cu experienţă în domeniu şi în special pentru colegul automaticul.

        Am observat că unele maşini automate au tendinţa de pleca singure de pe loc când sunt in D, altele nu pleacă. Poate să fie ăsta un indiciu despre starea generală a cutiei? A cantităţii de ulei? Sau pur şi simplu nu are nici o importanţă?

        PS: mă refer doar la cutiile puse pe Mercedes, nu şi la cele ale altor mărci.
        Last edited by Luxian; 01-08-2011, 21:06 PM.
        ...

        Comment


        • o parere

          Am un w211 din 2002 e220 pe care l-am achizitionat de curand. Azi am facut un drum mai lung si am observat ca imi intrerupe cand acelerez in a 3-a si a 4-a. In modul manual nu face , numai cand e pe automat.Are cineva idee care ar putea fii cauzele.

          Multumesc!

          Comment


          • Originally posted by Luxian View Post
            Am şi eu o întrebare pentru toţi cei cu experienţă în domeniu şi în special pentru colegul automaticul.

            Am observat că unele maşini automate au tendinţa de pleca singure de pe loc când sunt in D, altele nu pleacă. Poate să fie ăsta un indiciu despre starea generală a cutiei? A cantităţii de ulei? Sau pur şi simplu nu are nici o importanţă?

            PS: mă refer doar la cutiile puse pe Mercedes, nu şi la cele ale altor mărci.
            Buna seara,daca vorbim despre cele model mai vechi 722.1-722.5,ar trebui sa ne facem griji, dar in acest caz trebuie sa tinem cont de conditiile in care se afla masina, de exemplu::daca este in panta , daca este cu frana de mana, daca rotile sunt virate la maxim,daca rotile sunt desumflate, daca ai o bordura in fata sau vrei sa urci pe bordura.daca sunt probleme la sistemul de franare ,gen roata cu etrier , placute de frana sau saboti blocati .
            Daca discutam de cele model mai nou , 722.6-722.9 nu are nici o relevanta acest lucru ,datorita electronicii care le contoleaza ,dar trebuie sa tinem cont de conditiile in care se afla masina.
            Faptul ca uleiul nu este la nivel in cutie (vorbim de 0,5-1 L ) nu este un motiv ca masina sa nu plece singura cand este in D sau R.
            Este destul de greu sa iti dai seama de starea unei cutii automate ,mai ales daca s-a schimbat uleiul in cutie,(vezi cei care cred ca pot rezolva astfel ,unele dintre problemele cutiei), ESTE destul de important acel schimb de ulei al cutiei , nu prin faptul ca trebuie sa schimbi uleiul, ci prin faptul ca se poate vedea si preveni o uzura avansata a cutiei , cand se demonteaza baia de ulei , nimeni nu acorda importanta , uleiului care se afla in baie si particulelor care sunt in ulei.
            Last edited by automaticul; 01-09-2011, 23:26 PM.
            Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
            TEL 0722623721.

            Comment


            • Mă interesa cazul ideal când maşina este pe teren drept, fără obstacol şi fără frână.

              Poate să fie setare soft (sau ceva electronic), ca atunci când sunt în D să nu plece de pe loc?
              ...

              Comment


              • Originally posted by antraxw211 View Post
                Am un w211 din 2002 e220 pe care l-am achizitionat de curand. Azi am facut un drum mai lung si am observat ca imi intrerupe cand acelerez in a 3-a si a 4-a. In modul manual nu face , numai cand e pe automat.Are cineva idee care ar putea fii cauzele.

                Multumesc!
                Buna seara , cred ca te referi la acele mici trepidatii care apar in momentul in care cutia schimba 2-3 si 3-4 la turatii de 1600-2000 ,si acest lucru apare cand masina se incalzeste destul de bine , la rece nu se prea simt , iar in Manual schimbarile se fac la turatii mai inalte 2200-2500,probabil daca incalzesti bine motorul si cutia si vei merge cu 60km/h si 1500 rot/min si vei fi atent la turometrul motorului vei vedea mici oscilatii de turatie si acele" intreruperi "de care pomenesti .
                Spune-mi daca am intuit corect simptomele masini , daca nu , incearca sa detaliezi cum se manifesta masina .
                Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                TEL 0722623721.

                Comment


                • Originally posted by Luxian View Post
                  Mă interesa cazul ideal când maşina este pe teren drept, fără obstacol şi fără frână.

                  Poate să fie setare soft (sau ceva electronic), ca atunci când sunt în D să nu plece de pe loc?
                  Buna seara , despre ce model de Mercedes este vorba , scrie o serie , pentru ca de exemplu, avem cutie 722.6 si pe 212 , 207 , 204 , la care difera softul.
                  Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                  TEL 0722623721.

                  Comment


                  • buna ziua

                    buna ziua.am un e220 cdi cutia ii 722.6 de ceva timp am o usoara smucitura
                    cand trag de maneta din P dar nu tot timpul.as vrea sa sti daca ii grava problemai?va multumesc

                    Comment


                    • Originally posted by hamilton04 View Post
                      Buna ziua,am un e220 cdi cutia este 722.6 ,de ceva timp am o usoara smucitura.
                      Cand trag maneta din P, dar nu tot timpul.as vrea sa stiU daca este grava problema?va multumesc.
                      Buna seara, ce inseamna de ceva timp , de abia ati adus-o din Germania,cand se manifesta acest simptom ?, cand este rece sau la cald ?ce turatie are motorul cand face acel soc?.
                      Ati depistat de unde mirosea a fire incinse??.
                      Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                      TEL 0722623721.

                      Comment


                      • Originally posted by automaticul View Post
                        Buna seara , cred ca te referi la acele mici trepidatii care apar in momentul in care cutia schimba 2-3 si 3-4 la turatii de 1600-2000 ,si acest lucru apare cand masina se incalzeste destul de bine , la rece nu se prea simt , iar in Manual schimbarile se fac la turatii mai inalte 2200-2500,probabil daca incalzesti bine motorul si cutia si vei merge cu 60km/h si 1500 rot/min si vei fi atent la turometrul motorului vei vedea mici oscilatii de turatie si acele" intreruperi "de care pomenesti .
                        Spune-mi daca am intuit corect simptomele masini , daca nu , incearca sa detaliezi cum se manifesta masina .
                        Multumesc pentru raspuns! Ai dreptate aceaste usoare trepidatii se simt atunci cand masina se incalzeste, cand e rece nu face, cat priveste turatiile nu am fost atent la ce turatii apar exact. O sa ii fac o proba exact cum ai zis sa vad ce se intampla.
                        Cam care credeti ca ar fii problema?

                        Multumesc!

                        Comment


                        • Originally posted by antraxw211 View Post
                          Multumesc pentru raspuns! Ai dreptate aceaste usoare trepidatii se simt atunci cand masina se incalzeste, cand e rece nu face, cat priveste turatiile nu am fost atent la ce turatii apar exact. O sa ii fac o proba exact cum ai zis sa vad ce se intampla.
                          Cam care credeti ca ar fii problema?

                          Multumesc!
                          Buna seara,daca tepidatiile (oscilatii de turatie ale motorului 50-200 rot/min) apar cand se incalzeste masina (de fapt se incalzeste uleiul din cutie ), atunci este o problema ,pentru a o diagnostica corect , trebuie urmariti urmatorii pasi::se lasa masina sa se raceasca (peste noapte)si se demonteaza baia de ulei , dar acest lucru trebuie facut cu atentie , pentru a reusi sa se vada daca este antigel in ulei(acest lucru nu este valabil daca ai facut schimbul de curand), daca in baie nu se vad urme de antigel ,se verifica daca in vasul de expansiune se vad urme de ulei, dupa care se monteaza la loc si se pune un Star , pentru a reface adaptarile torque converter-ului(masina rece peste noapte), daca dupa adaptare nu se schimba nimic din simptome,atunci v-a trebui sa se schimbe torque converterul, dupa ce il schimbi v-a trebui adaptat,inclusiv adaptarile de schimbare ale treptelor.
                          FOARTE important :: NU incercati sa puneti de alt model( converter) decat cel pe care il are masina(codul de piesa trebuie sa fie ales corect dupa seria de caroserie).
                          Last edited by automaticul; 01-11-2011, 20:44 PM.
                          Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                          TEL 0722623721.

                          Comment


                          • Buna seara, ce inseamna de ceva timp , de abia ati adus-o din Germania,cand se manifesta acest simptom ?, cand este rece sau la cald ?ce turatie are motorul cand face acel soc?.
                            Ati depistat de unde mirosea a fire incinse??.

                            buna ziua.acest soc apare la cald dar destul de rar.turatia in P ii 1000 rot/min cand trec in D ii 900 rot/min.problema cu mirosul de fir incins a disparut totusi cred ca de la fara de mana a fost.va multumesc

                            Comment


                            • Originally posted by hamilton04 View Post
                              Buna seara, ce inseamna de ceva timp , de abia ati adus-o din Germania,cand se manifesta acest simptom ?, cand este rece sau la cald ?ce turatie are motorul cand face acel soc?.
                              Ati depistat de unde mirosea a fire incinse??.

                              Buna ziua.acest soc apare la cald dar destul de rar.turatia in P este 1000 rot/min cand trec in D este 900 rot/min.problema cu mirosul de fir incins a disparut totusi cred ca de la frana de mana a fost.va multumesc
                              Buna seara, in acest caz nu trebuie sa iti faci griji, turatia de 1000rot/min este normala cateodata, aceasta turatie este controlata de calculatorul de motor.
                              Ce se intampla de fapt,calculatorul bateriei vede o tensiune scazuta (posibil baterie slaba sau consum mare de curent), si atunci motorul ridica turatia pentru a creste si tensiunea in baterie, este normal sa ai acel soc la cuplare in D sau R datorita turatiei ridicatea motorului.
                              Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                              TEL 0722623721.

                              Comment


                              • multumesc

                                Originally posted by automaticul View Post
                                Buna seara,daca tepidatiile (oscilatii de turatie ale motorului 50-200 rot/min) apar cand se incalzeste masina (de fapt se incalzeste uleiul din cutie ), atunci este o problema ,pentru a o diagnostica corect , trebuie urmariti urmatorii pasi::se lasa masina sa se raceasca (peste noapte)si se demonteaza baia de ulei , dar acest lucru trebuie facut cu atentie , pentru a reusi sa se vada daca este antigel in ulei(acest lucru nu este valabil daca ai facut schimbul de curand), daca in baie nu se vad urme de antigel ,se verifica daca in vasul de expansiune se vad urme de ulei, dupa care se monteaza la loc si se pune un Star , pentru a reface adaptarile torque converter-ului(masina rece peste noapte), daca dupa adaptare nu se schimba nimic din simptome,atunci v-a trebui sa se schimbe torque converterul, dupa ce il schimbi v-a trebui adaptat,inclusiv adaptarile de schimbare ale treptelor.
                                FOARTE important :: NU incercati sa puneti de alt model( converter) decat cel pe care il are masina(codul de piesa trebuie sa fie ales corect dupa seria de caroserie).

                                Multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra!
                                Astazi am mers ceva mai mult cu masina aprox 40 km( nu stiu daca e de ajuns sa se incalzeasca cutia ) si am testat chestia cu turatiile ...si nu apare nici o fluctuatie(poate nu s-a incalzit destul) ce am observat e ca daca accelerez usor nu are nici o simptoma , nici daca accelerez violent, acele intreruperi apar atunci cand accelerez moderat(ca atunci cand intru in depasire de exemplu) .Uleiul nu stiu daca a fost schimbat.. cel de la care am luat-o a zis ca a schimbat uleiul la reprezentanta. Daca ma duc sa intreb la reprezentanta ei ar trebui sa imi poata spune daca a fost schimbat sau nu.
                                In acest caz ce imi recomandati sa fac?


                                MULTUMESC!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF